Jump to content
IGNORED

Americana


yolo

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 22.4.2018. at 0:58, Host said:

Coit Tower na Telegraph Hillu je moja omiljena zgrada u San Francisku. Sa vrha Coitustm tornja je najlepsi pogled na Alkatraz sa obale, a odlicno se vide i Bay Bridge i Golden Gate Bridge. Bar onih mesec dana u godini kad nisu pokriveni maglom. Na ovoj fotki se vide i Coit Tower i Golden Gate Bridge.

 

1.jpg

 

Zidovi u holu tornja su oslikani fantasticnim muralima koje su tridesetih godina radili mladi umetnici placeni drzavnim parama, u sklopu akcije izmisljanja posla zbog Velike depresije. Umetnicima je nalozeno da slikaju scene iz svakodnevnog zivota, ali su poslodavci zaboravili da je svakodnevni zivot u to vreme znacio svakodnevne sukobe sindikata sa policijom. Takodje su prevideli jak uticaj murala koje je Diego Rivera oslikao u San Francisku, a jos vise skandala koje je izazvao njegov mural u Rokfeler centru u Njujorku. Sve u svemu, srp i cekic su prekreceni, na protestima je bilo i nesto mrtvih, ali je pazljivom posmatracu duh vremena i danas vidljiv na zidovima. 

 

mural-facebook-canva.png

 

Toranj je izgradjen iz fonda koji je gradu ostavila Lilit Hitchcock Coit. Dama koja je volela kocku, cigare i vatrogasce nosila je pantalone kada se to nije smelo. Mislim da vatrogasci u to vreme nisu bili u okviru gradskih sluzbi, vec su funkcionisali po principu donacija™ vlasnika vatrom zahvacenih gradjevina. Vise privatnih udruzenja se takmicilo ko ce pre vatrici, a pobednik je birao da li mu se isplati da gasi i za koliko novca. Tako bar kaze Skorseze u Dokovima Njujorka.

 

 

Ne znam da li su vatrogasci stvarno radili na taj nacin, tek Lilit je usla u taj svet jednom prilikom kad je prisustvovala jurnjavi ka pozaru i prikljucila se spasiocima. Tom prilikom je postala vatrogasna maskota i cesto se tim povodom pojavljivala u editorijalima i sanfranciskanskim vestima. 

 

lillie_hitchcock_coit-as-firefighter-and

 

Vatrogasci u San Francisku su bili izuzetno pozrtvovani i znalacki su birali sta se spasiti moze. Nakon velikog zemljotresa koji je 1906. unistio 80% grada vatra je osvojila San Francisko. Posto osiguravajuce kuce nisu isplacivale odstete za kuce unistene zemljotresom, kuce su morale biti unistene vatrom. Dok je grad goreo uzduz i popreko, vatrogasne sluzbe su, u saradnji sa vojskom, provele nekoliko dana boreci se da vatrena stihija ne zahvati Hotaling, najvece skladiste viskija na Zapadnoj obali. Ovaj hvale vredan poduhvat je obelezen stihom cinicnog, ali pronicljivog pesnika:

 

If, as they say, God spanked the town / For being over-frisky, / Why did He burn His churches down / And spare Hotaling’s whiskey?

 

Poznata fotografija koja datira iz dana nakon zemljotresa, ovde okacena zbog neposredne blizine stana znamenitog stanovnika:

 

1024px-San_Francisco_Fire_Sacramento_Str

 

Danas se nivo brige za zastitu od pozara vidi na svakom cosku. Tako je u stanovima spremanje stejka akcija od 3 koraka (iskljuci protivpozarni alarm, ispeci stejk, ukljuci protivpozarni alarm), a paljenje cigare ravno genocidu, a provalnike je najefikasnije isprskati penom iz protivpozarnog aparata iz hodnika stana. Briga za stanare je vidljiva i spolja - ni najlepse zgrade nisu lisene oziljka stepenica koje ruze viktorijanske i edvardijanske zgrade bez diskriminacije.

 

architecture-details-of-buildings-in-san

Svaka cast :)

Quote

Mislim da vatrogasci u to vreme nisu bili u okviru gradskih sluzbi, vec su funkcionisali na principu donacija vlasnika vatrom zahvacenih gradjevina. Vise privatnih udruzenja se takmicilo ko ce pre vatrici, a pobednik je birao da li mu se isplati da gasi i za koliko novca. Tako bar kaze Skorseze u Dokovima Njujorka.

Ovo je tacno i kopija je, nasledje, pomorske tradicije spasavanja u slucaju havarije, verovatno jedinog presedana u to vreme, sve dok se drustvo nije toliko razvilo da shvati znacaj sluzbi poput vatrogasne.

 

Inace, Amerika je malo severnije od Njujorka, u Bostonu, i to ne tako davno, novembra 1942. godine naucila svoju lekciju: Cocoanut Grove Fire, nocni klub u kome je u pozaru poginulo skoro 500 ljudi.

Od tada vise sale nije bilo, nimalo.

 

Inace, mracne teme na stranu, tvoj post me podsetio na mozda najzaboravljeniji i najpotcenjeniji deo americke istorije i junake njenog folklora od koji su neki doduse primeri politicke nekorektnosti, tek kad smo kod vaatrogasaca: njujorski vatrogasac Mose the Fireboy

mose.png

 

Ali i meni draga citava galerija ostalih kao sto su: Casey Jones, Paul Bunyan, John Henry, Johnny Appleseed, Joe Magarac, Mike Fink, Pecos Bill, Old Stormalong, Davy Crockett...

 

Stavise, s obzirom da ih je ogromna vecina usla u folklor i legendu direktno iz zivota, cesto i na osnovu stvarnih licnosti, zvuce mnogo zivotnije nego malokrvne evropske vestice. :D

 

 

Edited by namenski
Link to comment
  • 5 months later...

Drustvo, sta da radim u DC tri dana? Imam preko dana da radim jedno 5-6h, ali van toga? Zelim da odem u National Museum of African American History and Culture, ali van toga i turisticke setnje po Hillu, Lincoln Memorialu, etc. sta bih jos mogla da je bas lepo?

Link to comment
5 hours ago, MayDay said:

Drustvo, sta da radim u DC tri dana? Imam preko dana da radim jedno 5-6h, ali van toga? Zelim da odem u National Museum of African American History and Culture, ali van toga i turisticke setnje po Hillu, Lincoln Memorialu, etc. sta bih jos mogla da je bas lepo?

probaj Library of Congres, i ako imas vremena skoci do Baltimora.

Link to comment

Indijanci su dobra ideja. Razni memorijali takodje (Linkoln, Dzeferson, Martin King, Koreja...), Kongresna biblioteka je a must kada si vec tamo. Ja sam setala i po Arlingtonu.

 

Onda:

 

- Frier galerija: azijska umetnost itd., jako fino mesto, nije da ti otpadnu noge od grandioznosti a nema ni mnogo ljudi unutra

 

dtZuNuC_m_-7dvaIZI8XZfhGidKp9WJS641D2tDf;

 

- Zooloski vrt je jako simpa, dz kao i vecina muzeja

 

sLTWYakQoY9FF4lm9NubwVx_qBeTyfAWybcaBfP8

 

V-XB6mECNuxH-cGN7sigH0v_6uda-B2nQRY-KzB1

 

- Mozes cunjati malo po Georgetownu, secam se i nekog lepog vidikovca tamo, multikulti restorani

 

PO4lbpjoOmyi4X6Kwjjdg8p7leGrdALHMC4D1epS

 

PIezEiP-tTxWS-Uc5ew7X15mjuituxX4pk3eeioI ( :D )

 

 

- Pripremi se na dranje kada su u pitanju restorani generalno; u Georgetownu tu i tamo, moze se pojesti nesto neskupo s' nogu. Mi smo uboli neki super libanski restoran. Zato te i docekaju sa:

 

fP-MRTASn46DGklRae01Sk-005CaBNqF0EtNiwzZ:D

 

Tu preko puta i ovo, to nam je bilo blizu hotela pa smo prolazili svakog dana:

 

mgUcqsO2R-QoHhNK-MVFIgS-oxKfDh3dQJgGxe2r

 

C9rTl0wWTEYPTFo60l0i8K3kGIapW6_nHZPXyxlX

 

- Koreja

 

xWUZ7Zo0Qp8pIRKBeTReT6nDKsl1Y_Oc6o0wW5U-

 

- Negde u centru je i jako lepa botanicka basta, takodje dz.

 

- Space is the place

 

UaCMSrQf2-Icsfv8S_oVhHTV1AjRY0AHn65RPpJb

 

 

Lep je WDC :)

 

uaYTUESthORLnYq2zR3G4c5-QG0IKjXrIpwwkOjr

 

QR6e_vJvEJ8Xqcqxgp5tgbnhA3MimIMmoROTtSt1

 

tuR-b5KQZ3qFIEwUtaxeOg7tholwsj-yS8G98TXi

Link to comment

Hvala puno!!! Nemam bas previse vremena zbog posla, ali mislim da cu jednu polovinu dana kada nemam sastanke da provedem radeci iz Congress Library. To mi je zelja. :) 

 

Svi mi kazu da je Georgetown prelep. Ako stignem u petak, skoknucemo i tamo. Divno! Hvala jos jednom!

Link to comment
ja bih stajao/sedeo pola dana ispred. 
Prošla sam pored više puta tokom tih dana provedenih tamo, jeste super :) Ima još dosta interesantnih skulptura po centru, mogu da izvučem još koju iz albuma.
Link to comment
Just now, I*m with the pilots said:

Prošla sam pored više puta tokom tih dana provedenih tamo, jeste super :) Ima još dosta interesantnih skulptura po centru, mogu da izvučem još koju iz albuma.

Samo udri:)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...