Jump to content
IGNORED

Сречна слава, домaћине! Славијо је сто година...


Singer

Recommended Posts

@salerokadapa kao neko ko priprema posnu slavu sa mamom, kao sto rekoh mene sve to nervira ali prosto ne mogu da je gledam kako nije normalna,mogu da kazem da jeste zajebano,iz prakticnih razloga jer slabo sta moze da se spremi unapred..samo kolaci,corba i neke hladne salate a riba,prilozi i ostale salate moraju da spremaju taj dan i to obicno bude ubistvo a nama jos i ne dodje puno ljudi..naspram mrsne slave gde prase,corba i sarma mogu da se spreme i danima unapred i resena stvar,mnogo je jednostavnije
@Syme: Ti treba da slaviš 29. novembar.Ja se u spremanje hrane slabo šta razumem već to rade majka i starija sestra. Kod kuće oni spremaju dimljenog šarana, pa se to sprema dan ranije. Ćale ode do nekog poznanika i tamo to dime i peku. Jedino salatu spreme na dan slave, ali to urade oko 12h i onda su ostatak dana slobodne.Moja devojka ima zanimljivu organizaciju. Kod nje (tj. nas, jer sam se ja "udao") ona postavi švedski sto na jedan sto, a si gosti sede u drugom delu prostorije. Kada neko hoće da jede on ode sedne za sto. I onda tu samo treba povremeno odneti prljav i doneti čist ekscajg i nešto od hrane što je zafalilo.
Link to comment
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kapetanm

    11

  • Turnbull

    10

  • ToniAdams

    5

  • Аврам Гојић

    5

@Syme: Ti treba da slaviš 29. novembar.
U neku ruku je moja prica slicna. Doduse, moji se nikad nisu trudili da slave, niti su pokusavali.Mislim da bi nekoj "mojoj generaciji" bila idealka nesto izmedju 29. novembra i slave... samo sto tako nesto ne postoji :(
Link to comment
Bato, kad dolazimo?
Kad kreneš da kačiš dobre fotke na Desanku.
U neku ruku je moja prica slicna. Doduse, moji se nikad nisu trudili da slave, niti su pokusavali.Mislim da bi nekoj "mojoj generaciji" bila idealka nesto izmedju 29. novembra i slave... samo sto tako nesto ne postoji :(
Pa šta te sprečava da ustanoviš novu tradiciju - izabereš jedan dan, ne moraš mu ni dati time, niti ga registrovati kod crkve ili države. Ne moraš preuzeti nikakve rituale, dress code ili jelovnik. Zabole te.
Link to comment
Pa i deljenje obroka ili samog hleba ima neku simboliku valjda? Nije taj prehrambeni aspekt džabe inkorporiran od strane davnašnjih staroslavljača. U suprotnom je moglo da se desi da umesto poslednje večere Hristos pozove goste na zamenu crepa ili filatelističku izložbu.
Nema to veze sa simbolikom hrane - kolač je simbol tela isusovog, zato se preliva vinom crvenim, tj simbolom krvi, Nijedan obavezni slavski rekvizit nema veze s hranom,
Link to comment
U neku ruku je moja prica slicna. Doduse, moji se nikad nisu trudili da slave, niti su pokusavali.Mislim da bi nekoj "mojoj generaciji" bila idealka nesto izmedju 29. novembra i slave... samo sto tako nesto ne postoji :(
Dođi na forum 29-tog da ti predam slavu, ili kako se to već kaže
Link to comment

Ma ni sa deljenjem ni sa hranom kao takvom.Hrana je deo kasnijeg druženja, radosti i tako to i kasnije je evoluirala kao prioritet nad, kroz maglu, prisećanjem na ostalo čime se počinje.

Edited by kapetanm
Link to comment
Odbrambeni. Pasivno agresivniZvanično, slavim 29.11. iz dva razloga, jednog opšte poznatog i jednog krajnje ličnog i privatnog
istodedu su još kao dete izbacili iz kuće pravoslavno-partijahalne pa ga je sigurne smrti od gladi i smrzavanja spasila jedna muslimanska porodica. nisu ga terali da klanja ali nije prihvatio ni pravoslavne običaje kasnije.stoga danas slavimo 29.11, Dan Republike i godišnjicu braka mojih roditelja
Link to comment

Ja slavim sve što je moguće, cenim da jedno drugo ne isključuje. Otprilike, 29-ti sećanje na državu, Nova godina sećanje na detinjstvo, slava, na pretke, dok današnjica ne proizvodi nikakav radostan dan

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...