Jump to content
IGNORED

Air Serbia


Muwan

Air Serbia - ime prvog aviona   

57 members have voted

  1. 1. Koji živi Binsr će biti kum prvog aviona Er Srbije i tako postati besmrtan?

    • Novak Đoković
      12
    • Aleksandar Vučić
      4
    • Tomislav Nikolić
      0
    • Ana Ivanović
      2
    • Mlađan Dinkić
      1
    • Svetlana Ražnatović
      0
    • Stanija Dobrojević
      7
    • Milorad Čavić
      1
    • Boban Marković
      0
    • Goran Bregović
      0
    • Adriana Lima
      4
    • Ognjen Amidžić
      1
    • Emir Kusturica
      1
    • Ivan Ivanović
      0
    • Ekrem Jevrić
      6
    • Istok Pavlović
      6
    • Nevena Adžemović
      2
    • Seka Aleksić
      0
    • Andrej Pejić
      5
    • Neko sasvim dvadeseti
      5
  2. 2. Ako nekim čudom prvi srpski A319 ponese ime neke istorijske ličnosti, na koga tipujete?

    • Car Lazar
      2
    • Dušan Silni
      4
    • Stevan Prvovenčani
      1
    • Miloš Obrenović
      0
    • Karađorđe Petrović
      2
    • Kralj Petar I Oslobodilac
      2
    • Vojvoda Živojin Mišić
      2
    • Nikola Tesla
      8
    • Milutin Milanković
      0
    • Mileva Ajnštajn
      7
    • Mihajlo Pupin
      2
    • Edvard Rusjan
      3
    • Josip Broz Tito
      8
    • Zoran Đinđić
      5
    • Paja Jovanović
      0
    • Uroš Predić
      0
    • Ivo Andrić
      1
    • Branko Radičević
      1
    • Vuk Stefanović Karadžić
      1
    • Neko drugi
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Eeeee....kada bi znali ko tamo radi i sa kakvim kvalifikacijama i iskustvom su ljudi na rukovodećim, ali i na bilo kojim ostalim pozicijama na kojima se traže operativci sa iskustvom, ništa vas nebi čudilo.

Čudo je da uopšte igde lete.

Link to comment
  • Replies 447
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jms_uk

    46

  • ToniAdams

    27

  • hazard

    23

  • I*m with the pilots

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

U AIR srbiji su uzasno spori generalno... U poslednje vreme nesto svake nedelje letim i uglavnom dodjem sat i po pred let ili cak i sat i 15 i stignem i kafu da popijem... Kad ne letim ASom...

 

Imao let ASom pre 2 nedelje, sat i po pred let stigao, red velik na salteru, check in na automatu trazi broj karte i nešto nece nesto da prodje, pa stadosmo u red... Red katastrofa sporo... Na kraju smo za sat i po jedva stigli da sve obavimo... Nas dvojica smo na check inu bili, pa bar 15 minuta... Mislim, stojali na samom šalteru...Ja ne kontam sta oni rade na tom salteru, kod Taroma, recimo, procedura traje 2 minuta, u vrh kape...

 

Inace to sa brojem karte kod automata je bulshit, u Bukurestu skeniram pasos i uzmem kartu, ne moram da trazim po mailovima koji mi je jebeni broj karte...

Link to comment

Ja sam pominjao svoje iskustvo sa AirSerbia u NYC, koga zanima evo detaljnije hronologije u spoileru. Otprilike iskustvo kao kod Maljevicjke, samo je bilo na strani a ne u Beogradu.

 



Zima 2018, par dana posle NG. Imam let sa jos dvoje prijatelja za nazad u cetvrtak, polece oko 18h. Noc pre na NY pada biblijska mecjava, nanosi snega od po metra po ulicama, veje, vetar 30ak km na sat (toga se secam jer sam pratio posto je ok za avione da polecu do nekih 25km/h).

 

Krecemo na aerodrom jedno 6 sati ranije, taxi placamo 100$, pakistani nam uzeo u sred voznje, ali jbg, nemamo alternative, ne smemo da okasnimo. I putujemo sat i po minimum.

 

Na aerodromu igre gladi u toku, jedno pola milijuna ljudi, svi u holovima, cekaju. Na flighttrackeru pratim let iz Bga koji leti za NYC i treba da sleti to jutro, to je avion kojim se vracamo nazad, mora da sleti ok inace pisi propalo. Na salteru AirSerbia/Etihada nam kazu kao sve ok, samo cekajte svoj let.

 

Oko podneva vidim notifikaciju da je let iz Bga sleteo! Ali u Toronto. Obaska, da ljudi koji lete za NYC iz Srbije nemaju kanadske vize pa nisam siguran sta su tacno radili sa tim ljudima, visili su u tranzitu ko zna koliko dugo. Zovemo hotlajn AirSerbie, kaze nam lik da nemaju pojma sta se desava. Spektakl. Zovemo posle pola sata, drugi lik se javlja i kaze da je sve po planu, samo cekaju da proradi JFK i da avion iz Toronta dodje po nas.

 

Negde u tom trenutku pocinju i masovno da se otkazuju svi letovi sa JFKa, fazon njih 1000, gledam onu tablu departures, sve cancelled. Osim dva leta, nas zakazan za 18:30 i neki izraelski za Tel Aviv. Otprilike sat vremena je trebalo da se ceo jbni aerodrom isprazni, svi ljudi nestali, sve prodavnice krenule da se zatvaraju, ostao je tipa Mek i Dunkin Donats da radi. Dobili smo od predstavnika AirSerbie vaucer na nekih 10$ za klopu. Luksuz prsti.

 

Kako se 18h priblizavalo tako su nam pomerali vreme poletanja za po pola sata, da bi ga konacno otkazali oko 19:30. Tad je isteklo nekih 24h unutar kojih jedan pilot sme biti odredjen broj sati u letu, fakticki, vise nema prava da poleti za NYC. Tad nastaje rusvaj, taj jedan muceni lik AirSerbie i par onih stjuardesi iz Etihada (koje su otprilike pale s Marsa) sad treba da obezbede putnike. To obezbedjivanje je trajalo dobra 3 sata, i kusur. Lik je odmah rekao ljudima koji imaju kod koga da se vrate u NYC da se vrate (?!?), nama ostalima je jurio hotel. S tim sto su svi hoteli blizu i u okolini aerodroma vec zauzeti jer su ozbiljne kompanije taj posao odradile jos pre 9 sati kad je bilo mesta.

 

Nasli nam hotel nazad u Menhetnu, oko 23h smo krenuli nazad. Rekli nam da je AirSerbia platila nocenje i da ce operateri poceti da nas preraspodeljuju na druge letove i da ujutro zovemo da vidimo kakav nam je plan. Side info - sutradan AS ima redovan let za BG nazad, u isto vreme oko 18-19h predvece. S tim sto je trebalo da se obavi i jedan let iz Beograda u medjuvremenu, ali taj je otkazan, ne znam sta su ti ljudi radili.

 

Ja zovem AirSerbia hotlajn ujutro (petak), riba kaze, e pa nema mesta vise, ljudi su zvali celu noc i sve se popunilo. Molim? Kao, ako hocete da ostanete u NYC jos 5 dana, imamo tad mesta za nazad. Ne necu, jebotisvepospisku, hocu kuci. Tu angazujem ortakinju iz Bga da ih zove ko besna i da vidi sta se desava. Upalio je posto mi javlja da sam ja preraspodeljen za let navecer u subotu, dakle moram da spavam jos jednu noc u tom hotelu. Hoce mi AS platiti taj hotel? Pa kao, ne. Drugari su preraspodeljeni na let AeroFlote istog dana (petak) tako da su se spakovali i krenuli na aerodrom, otpozdravismo se.

 

Pored njih jos jedno 20ak ljudi je otislo busom takodje na taj let Aeroflote. Stizu na aerodrom, igre gladi deo drugi, kazu e taj let je pomeren za Vasington. Wtf. Ortak digao ruke, izvadio karticu sa ustedjevinom i isao od saltera do saltera trazeci let za Evropu. Upali su njih dvoje na Turkish jer se neko nije pojavio na letu, platio je dve karte oko 2000$, kaze dao bi i 5. Ostatak putnika je busom krenuo za Vasington, stigao tamo i sacekalo ih obavestenje da je let otakzan. Sta i kako su oni dalje radili ne znam, kapiram da su stigli nekako u nekom trenutku i kapiram da im je pun kurac putovanja za zivota.

 

Ja prespavao jos jednu noc i u subotu krecem na aerodrom. Iskesirao 60ak $ za nov taxi, doduse ispostavilo se da je AS platio i drugo nocenje. Smrdim na lepru posto sam sve ciste stvari istrosio a nije bilo prostora da u hotelu perem ves. Dolazim na aerodrom, igre gladi tri, ljudi spavaju po podovima, izuveni, naduveni, ucrvljeni. Avion prepun, do poslednjeg mesta. Kasnio je naravno u poletanju neka 2 sata, ali je poleteo, jedva docekah to, u Bg stigao na Bozic, sa tri dana zakasnjenja i previse mrcvarenja.

 

Poenta je da sve ovo ne utice na bezbednost leta, nece avion pasti. Usluga malo utice na udobnost leta, ali to se da istrpeti. Ali kad stvari krenu nepredvidjenim tokom, e to je onda momenat kada AS krene da puca po svim savovima, ali bukvalno po svim.

 

AirSerbia ima jedan jedini avion koji moze da izgura ovu destinaciju. Sve ostale normalne kompanije su sutradan poslale druge avione po svoje putnike i vratile ih kuci. Ovi nasi to ne mogu. I zato cekaju do poslednjeg jbnog trenutka da otkazu let i prave preradu rasporeda, jer im to stvara logisticke probleme koje ne umeju da rese. Sto meni koji se malo zentam letenja nimalo ne uliva poverenje i sigurnost, da me neko maltene forsira da letim po mecjavi. Jbs to. Nikad vise u AS.

Link to comment
1 hour ago, MayDay said:

To sve o cemu pricate, kako to utice na sigurnost putnika? :) 

 

Ne utiče. Operativni raspad može da dovede do otkaza velikog broja letova, problema sa bordingom i prtljagom i tome slično, ali neće avion koji poleti da padne zbog toga što na check in šalteru radi neki stranački uhleb. Važno je da su piloti i mehaničari OK, a ako u nekom trenutku prestanu da budu OK stanovite međunarodne institucije će ih onako đuture staviti na crne liste, a i prevoznika zajedno sa njima, i onda ćeš znati da je sigurnost ugrožena.

Link to comment
56 minutes ago, goofs said:

da me neko maltene forsira da letim po mecjavi. Jbs to. 

 

Ako ti se ukaze prilika/potreba da letis SAS-om ili Finnair-om po zimi/snegu/mecavi, mozes da vidis kako to sve moze fino da funkcionise ;)

 

Link to comment

Najbitnije i krucijalne stvari za samu bezbednost letenja još uvek u velikoj meri kontrolišu ili bar imaju deo kontrole stručnjaci sa znanjem i iskustvom, ali se taj kadar polako osipa i smanjuje bez prave zamene, to je problem koji je sve evidentniji. Ovi novi samo gledaju kako će što više da mrknu ili odu dalje, da što manje odgovaraju, i sve prebacuju na stari kadar pa makar i dve stepenice niže, naravno gde to može da prođe...ali kao što rekoh taj "stari kadar" je na izdisaju.

Siguran sam da kada ovi zglajznu odlazi i AS vrlo brzo...sve je na staklenim nožicama tamo.

Link to comment
45 minutes ago, jms_uk said:

 

Ako ti se ukaze prilika/potreba da letis SAS-om ili Finnair-om po zimi/snegu/mecavi, mozes da vidis kako to sve moze fino da funkcionise ;)

 

 

Ma znam, kapiram da mecjava nije nista drugacija od kise ili magle, u sustini smanjuje vidljivost, ali je zanemarljiv problem. Problem je uglavnom vetar pri poletanju i sletanju, ako je on pod kontrolom onda je sve ok, avion se ionako vrlo brzo izdigne iznad nivoa vremenskih prilika :)

 

Ali nije to ovde fora, fora je bila sto je ceo svet otkazao svoje letove, valjda pod pretpostavkom da nije bezbedno leteti, samo se AirSerbia pravila pametna jer, kao znaju oni bolje, nije nego.

Link to comment
On 21.12.2019. at 13:40, jms_uk said:

 

Ako ti se ukaze prilika/potreba da letis SAS-om ili Finnair-om po zimi/snegu/mecavi, mozes da vidis kako to sve moze fino da funkcionise ;)

 

 

Ili Er Kanadom ;) sećam se kada su se zbog nekih snegova otkazivali letovi po Nemačkoj...komentar osoblja Er Kanade: "do these people not know that is snows in December...and that sometimes it snows really hard?"

 

Mada da, SAS i Finnair su šampioni, aerodrom u Helsinkiju skoro nikakvo zimsko vreme ne može zatvoriti :D

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jojj, nisam stigla da vam ispricam. U subotu pre 9 dana sam letela za Tivat i sve je bilo super dok nismo krenuli spustanje iznad Budve. Jutro suncano, svetlo, nema oblacka, ali zato bura ubijala. Medjutim, buru ne mozes da vidis sa neba jer ona ne pravi visoke talase. I onda ne znas sta se desava, a turbulencije razvaljuju. Pilot ludak je znao da je vetar prejak, ali je resio da ipak proba da spusti avion na Tivat. :lol: Rekle mi stjuardese.

 

U zivotu nisam dozivela takvo ponasanje aviona. Stupid ATR. Da je bio veci avion ne bi bilo tolikih amplituda i ljudi ne bi vristali. Bura nas je bacakala tamo vamo i covek je krenuo preko Grblja i tamo negde pred Radanovice vidim ja da dize kljun. Mislila sam da nas vraca za BG, ali su nas prizemljili u Podgorici. 

 

Mislila sam da sam zavrsila sa traumama za taj dan, ali onda me je drug posle vozio niz Brajice kao ludak. Jadna li sam. :sad:

Link to comment

Ja koliko znam, za sletanje na Tivat ti je potreban poseban pilotski sertifikat (zbog pozicije aerodroma i okolnog terena) koji se dobija tek posle par iljada sati obicnih letova. 

Tako da je taj pilot sigurno bio dosta iskusan, s druge strane, ako je aerodrom tako delikatan, ond je to svakako razlog vise da se ne zajebava sa vremenskim prilikama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...