Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

25 minutes ago, zmanic said:

Pisali smo ovde pre par godina da je Kurdistan, neminovnost, ukoliko ne krenu na Iran.

 

Neminovnost jeste, samo mi se nesto cini da bi tu neminovnost mnogi odlozili na neko vreme, recimo 100ak godina..

Link to comment

Meni se čini da je SAD odustala od Irana, bar na par godina, i da nema izbora ukoliko želi primat na bliskom istoku nego da krene u komadanje Turske, još su im se namestili šurovanjem sa Rusijom...

Do proleće kreće buđenje kurda. Tako mi se nekako pričinjava.

Link to comment

Jedino sto vam vazi sa velikim silama je pisani ugovor da ce vas braniti ili bar javno obecanje sa najviseg mesta, tipa predsednik ma televiziji, ali to je vec nekoliko stepenica manje sigurno. Sve ostalo, macku o rep.

Link to comment
1 hour ago, zmanic said:

Meni se čini da je SAD odustala od Irana, bar na par godina, i da nema izbora ukoliko želi primat na bliskom istoku nego da krene u komadanje Turske, još su im se namestili šurovanjem sa Rusijom...

Do proleće kreće buđenje kurda. Tako mi se nekako pričinjava.

 

Tilerson je javno izjavio da u Stejtu čitaju Trampove tvitove pa onda na osnovu toga pokušavaju da razviju neku politiku. A ovaj tvituje jedan dan jedno, a sutradan nešto drugo, suprotno. Pritom Stejt masovno napuštaju karijerne diplomate i činovnici.

 

Hoću reći, učitavanje nekog dugoročnog plana je pogrešno. Ili, rekao bih, bilo kakvog plana. Možda neki ćata u Stejtu smisli nešto što bi da sprovede, pa to kao krene, ali se to onda u nekom trenutku zaustavi jer se Trampu ne sviđa ovo ili ono.

 

Jedino što je koherentno kod Trampa kada je bliski istok u pitanju je pritisak izraelskog lobija na njega. Dali su mu lovu tokom kampanje i sada očekuju rezultate. Zbog toga toliko pljuje po sporazumu s iranom - izraelska desnica taj sporazum ne može da smisli.

 

Ova administracija je fundamentalno reaktivna. Stvari se dešavaju na terenu, onda oni reaguju, a Trampu je bitno da on ispadne baja. Van pritiska koji ima od izraelskog lobija njega bliski istok ne zanima previše.

Link to comment
1 hour ago, MancMellow said:

Jedino sto vam vazi sa velikim silama je pisani ugovor da ce vas braniti ili bar javno obecanje sa najviseg mesta, tipa predsednik ma televiziji, ali to je vec nekoliko stepenica manje sigurno. Sve ostalo, macku o rep.

 

0417namfall01.jpg

;) 

Link to comment
On 1/21/2018 at 10:52 AM, Ayatollah said:

 

Koliko ja pratim situaciju, u Afrin kantonu se i jesu oslanjali na Ruse, ako ne i više, onda barem podjednako kao i na USA. Bile su tamo raspoređene ruske jedinice, visile ruske zastave, itd. Sad, izgleda da su Rusi Erdoganu, pored S-400, prodali i Afrin kanton, obzirom da su se te trupe pre koji dan povukle i otišle. Ovo treba da bude za nauk svima koji veruju da će ih Rusi zaštititi, od samih Kurda pa do Srbije - ne, neće, prodaće vas u trenutku ako ocene da im je to u interesu, zato je sa njima najbolje biti na što većoj distanci.

 

Курди играју комплетан all in на Американце. То је комплетно политичко слепило из више разлога а ја ћу навести само један (не и најважнији): од свих страна које су умешане у сиријску кланицу, Американци имају убедљиво најслабију и најлошије дефинисану "црвену линију". Црвене линије осталих играча (Русије, Турске, Ирана, Израела) су далеко јасније а Турска је управо показала шта бива када се пређе њена црвена линија. Очекивање да ће један руски координациони центар и један батаљон војне полиције одвратити Турску када реши да топузом опали по курдској држави у настајању, па још подизање свега тога на неку генералну оцену о Русима од којих треба бежати као ђаво од крста што бежи, није баш утемељено на реалности ако могу тако да се изразим. Уосталом, сиријски режим своју кожу дугује само и искључиво Русима који не само да их нису продали него су се упустили у веома ризичну авантуру са њима и за сада имају успеха мада је све ово далеко од завршеног.

 

Те Русе што су били у Африну, Курди су користили да на фињака уцењују Американце и траже од њих да их активно заштите од Турске иначе би могли да се, је ли, окрену Русима. Американци су их штитили вербално, то јест, док није дошло до турске црвене линије. Кад је дошло дотле одмах су се сетили шта је важније: Босфор и Црно Море, или неке планинчуге и пустаре углављене између три државе. Можда би то требало да буде за наук свима који верују да ће их Америка и НАТО заштитити, од самих Курда па до Србије. Не, неће - продаће вас чим загусти и буде морало да се бира између вас и неког стратешки значајнијег партнераtm, те је стога са њима најбоље бити на што већој дистанци.

 

Руси су били вољни да убедеtm Турску да искулира под условом да Курди предају гранични појас САА. Курди су израчунали да ће америчка опсесија Ираном (у склопу које користе Курде како би отели што више територије од сиријске владе и на њој прогласили парадржаву чија би сврха била да на сваки начин омета онај шиитски полумесец) надјачати улогу и значај Турске за НАТО. Русија им је понудила колико је била у могућности, за све преко тога могу да се обрате екипи која их је растегла скроз до границе са Анбаром након што су се све друге прокси пешадије показале као непоуздане.

Link to comment

Taman sam mislio da napokon sve ide nekom logikom u Siriji... Kad danas Erdogan poslao silne oklopne jedinice u Ildib i Alepsku oblast i krenuo da granatira SAA ... Jos kada krene da se susrece avijacija svih ovih ucesnika , bice opet totalna ludnica ...

Link to comment
27 minutes ago, Geo said:

Taman sam mislio da napokon sve ide nekom logikom u Siriji... Kad danas Erdogan poslao silne oklopne jedinice u Ildib i Alepsku oblast i krenuo da granatira SAA ... Jos kada krene da se susrece avijacija svih ovih ucesnika , bice opet totalna ludnica ...

 

saa i irgc su njih granatirali, tj granatirali su put kojim su se kretali, nije bilo direktnog okrsaja, ovi su se posle vratili nazad. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...