Jump to content
IGNORED

tvrdnja dana


betty

Recommended Posts

Ako je ozbiljan poslodavac trebalo bi da je false. Valjda mu je bitnija dobra kvalifikacija od lične sujete. (previše gledam Mad Men, tamo su svi lepi i zgodni)
mislim da se zato i spominje da je kandidat qualified, jer ce losiji da otpadnu jer su losiji. znaci bira se medju dobrima, gde ima lepsih i ruznijih. poznato je da lepsi u principu prolaze bolje, i to mislim nezavisno od polne kombinacije. pitanje je dakle koliko bolje, zavisno od polova u razlicitim ulogama.iz pitanja deluje da je kljucna stvar da li te ocenjuje isti ili suprotni pol, tj. ne koji je tvoj pol, ali nije garantovano da je tako jer je nekad odgovor komplikovaniji nego sto se iz pitanja da naslutiti.
Link to comment
  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    79

  • Indy

    65

  • Turnbull

    25

  • gagorder

    20

Top Posters In This Topic

Ovo mi baš smrdi na oversimplifikaciju... Mnogo zavisi od toga kakav je čovek interviewer, neki će biti zavidni, neki su podložniji tome da "padaju" na lepotu čak i kod svog pola, neki prosto predugo nisu omirisali seksa... Ne verujem da ovo može da se digne na nivo nekog pravila, ali ajde, ako je reč o nekom procentu, što sugeriše ono "less likely", onda da kažem da će veći procenat da ima neki podsvestan problem s istopolnom lepotom, pa je onda odgovor true. A jesi li dobila nekada "NEITHER" kao odgovor, kao "ovo je bilo trik pitanje" fazon? :D

Link to comment

bilo je jednom neko trik pitanje, ali ne mogu vise da se setim sta je bilo. uglavnom je true/false, mada se nekad pravi odgovor ni ne uklapa dobro u tu dihotomiju (tipa, uglavnom je true, ali bila je jedna studija sa nekom posebnom subpopulacijom gde je bilo false, dakle false).a naravno da je oversimplifikacija, ovo su sve neke male tendencije koje izadju na videlo kad pogledas prosecno ponasanje. ne znaci da vazi za svakog, niti u svakoj situaciji.

Link to comment

U svakom slučaju, deluje zanimljivo app kao ideja, svakodnevni psihološki brejn tizeri. Probao sam da ga skinem ali nije kompatibilan s mojim androidom. Možda me natera da ga najzad apdejtujem. :)EDIT: mada, ako ti nastaviš da prenosiš ovde pitanja, ni ne moram

Edited by Ariel
Link to comment
Btw, nema sanse da je ta dinamika ista u musko-zenskom vs. zensko-muskom smeru. (Tj mora da zavisi od pola uposljivaca, ako uopste ima neke veze. Zene su mnogo osetljivije na izgled drugih zena, imho).
+1a cini mi se da je bitan kulturoloski momenat; u smislu da malocchio nije nastao u britaniji, nemackoj i skandinaviji, vec na mediteranu & bliskom istoku. nebitno dal je musko-zenski smer ili zensko-muski - nece prosecan vrsilac intervjua sa severa evrope biti podjednako zavidan/na u odnosu na onoga sa juga, not in a million years.edit: uzasna nepismenost Edited by DarkAttraktor
Link to comment
mislim da se zato i spominje da je kandidat qualified, jer ce losiji da otpadnu jer su losiji. znaci bira se medju dobrima, gde ima lepsih i ruznijih. poznato je da lepsi u principu prolaze bolje, i to mislim nezavisno od polne kombinacije. pitanje je dakle koliko bolje, zavisno od polova u razlicitim ulogama.iz pitanja deluje da je kljucna stvar da li te ocenjuje isti ili suprotni pol, tj. ne koji je tvoj pol, ali nije garantovano da je tako jer je nekad odgovor komplikovaniji nego sto se iz pitanja da naslutiti.
Pa ako je cinjenica da su lepi muskarci i zene uspesniji u karijeri, onda je valjda zakljucak da ce prosecan recruiter (muskarac) prednost dati lepim muskarcima i zenama. Edited by Evi_
Link to comment

cini se da masis evi.ako sam dobro razumela pitanje je da li ce ti uspesni i lepi (sto niko ne spori) imati vece sanse za zaposlenje ako su intervjuisani od strane suprotnog pola

Link to comment

Jojj, meni je kolega anegdotalno pominjao pre manje od mesec dana kako je ženama teže da dodju do posla kada je u HR žena. To bi bio neki Harvard Business Review članak, recimo. Ali ovo sa social k je dosta snažnija izjava.

Link to comment

Zanimljiva tema, nije da je nisam ispitao do sada.Iz mog skromnog iskustva*, true. S tim što je sve to, ako se suvo ograničimo na pitanje, mnogo karakterističnije za žensko-ženski intervju. Muškarci su površniji i bazičnije orijentisani, i sve što gledaju je koliko će biti dobri (oni lično, ne firma) na osnovu tog izbora. Žene ispitivačice u velikoj meri obraćaju pažnju na navedene karakteristike, i srazmerno je mala šansa da propuste tako neku osobu (lično imam 2 od 2 fail u slučajevima preporuke prilično dobrih riba i vrlo stručnih i sposobnih za poziciju koja je oglašena, a sa kojima sam ranije sarađivao, i imao odlična iskustva). Šanse opadaju što je kandidatkinja bliže višim funkcijama.Uglavnom, jedna stvar je zajednička za ispitivače oba pola, a to je obično dobra procena koliki je stepen savitljivosti kičme kandidata (šanse takođe opadaju u slučajevima kada je kičma čvršća, a pozicija viša).Legenda:* petnaestogodišnje radno iskustvo u Srbiji, mahom po advertajzing agencijama. Struktura direktora ispitivača - 85 prema 15% u korist žena.

Link to comment

a evo ga i klasicni zbunjujuci odgovor sa dodatnim varijablama i tendencijama koje idu u obe strane:TRUE! Let's tell you why!Three studies find that participants were more reluctant to hire or admit physically attractive same-sex job candidates or university students compared to physically attractive opposite-sex individuals and less attractive same-sex individuals, thus demonstrating a negative bias. It should be noted, however, that this negative bias is independent of the positive bias that leads many people to be more willing to hire or admit opposite-sex individuals. This bias against more attractive same-sex people was dependent upon self-esteem. Individuals with higher self-esteem did not show this bias, potentially because physically attractive same-sex individuals did not represent a threat to their self-esteem or self-concept.Agthe, M, Spoerrle, M & Maner, JK (2011). Does being attractive always help? Positive and negative effects of attractiveness on social decision making. Personality and Social Psychology Bulletin, 37, 1042-1054

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...