Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Prvo sam pitao prodavca pecuraka na Zelenjaku i on mi rece da su jablanovace. Posle sam otisao i do Bajlonija po zutu lubenicu (nadjoh prokletinju i veceras je konacno probam) al mi tamo zbrisase pecurkari.

 

Posle forum i net. Posle ovoga sam se odvazio da ih probam

 

http://www.treasurekeepers.rs/sr/opisi_gljiva/A/agrocybe_cylindracea.htm

 

Zamena: nije moguća sa otrovnim gljivama.

 

Usput prevrteo sve moguce otrovne koje postoje kod nas. Suvise sam ja veliki paranoik da bih se olako upustio u tako nesto

Link to comment

+1

 

 

 

gljive nisu za zezanje.gljive su za duuboki rispekt i ostaviti ih u sumi da rastu na miru.

 

 

iako tehnicki nisu biljke polako i pazljivo pocinjem uciti o gljivama..ali jako pazljivo i polako

jako me fasciniraju i zbog raznovrsnosti se ne usudjujem brati ih i koristiti..za sada samo ove jako,jako razlicite i neponovljive

 

za pocetak Judino uho http://hr.wikipedia.org/wiki/Judino_uho

 

 

i crveni peharcek http://www.gusuncanica-samobor.com.hr/SUNCANICA-SAMOBOR%20crveni%20peharcek.html

ne nesto bogata niti znacajna, negde cak i nejestiva ali nije toksicna

samo jako,jako lepa...prelepa!!!!!!

naravno..samo napred

+1

Edited by katamaran
Link to comment

Ma samo prošetajte negde gde prodaju stare kjnige i naćićete neki priručnik koji je sasvim dovoljan za početnike.

 

I jedno pravilo se nikako ne sme prekršiti,a to je ako sumnjaš da je otrovna onda je sotavi,dakle skupljaš samo one za koje si 100% siguran.

 

Al kod Topolovače nema greške,jer nema "blizanca" među otrovnim gljivama dakle ako u nekom topoljaku naiđeš an panj pun pečuraka nema razloga za brigu jedino i sigurno su topolovače i 100% su jestive.

Link to comment

btw slika sa wiki

1280px-Agrocybeaegerita11.jpg

moja slika

gljive.jpg

 

identifikovane  i uzivo (pecurkar na Zelenjaku) i na netu...

 

Nista ovo moje branje (uz provere) nije bilo rizicnije od kupovine na pijaci. btw veceras citam o otrovnim gljivama i covek kaze da je naletao na otrovne po pijacama.

 

ova je identifikovana i lepo kaze da nema slicne otrovnice.

Edited by katamaran
Link to comment

Samo oprezno i ne probaj ništa dok nisi 100% siguran,a ako si amater kontaktiraj Valjevsko društvo i za 120din dobiješ brošuru gde su opisane najčešće pečurke i njihovi otrovni "blizanci" i miran si,ako misliš malo aktivnije da skupljaš onda ti treba i ozbiljnija literatura.

Link to comment

Jablanovace? Jel postoji opasnost da je nesto otrovno?

 

gljive.jpg

 

nisam mogao da odolim kad sam naleteo

 

Oprezno s tim. Zajebi prodavce i slične budale, uči od proverenih, ja i dalje smem da berem maksimalno deset vrsta gljiva,a i tu su mi četvoro očiju otvorene.

 

Možda sledeći put ne budeš imao sreće.

Link to comment

Samo oprezno i ne probaj ništa dok nisi 100% siguran,a ako si amater kontaktiraj Valjevsko društvo i za 120din dobiješ brošuru gde su opisane najčešće pečurke i njihovi otrovni "blizanci" i miran si,ako misliš malo aktivnije da skupljaš onda ti treba i ozbiljnija literatura.

 

Pusti literaturu, naravno korisna je, ali onaj ko hoće da bere gljive mora da ih vidi uživo (tj. da mu neko pokaže), plus da vidi i zamenu, miris i blago probanje ukusa pomažu. Uopšte nije bezopasan sport. Ja sam svojevremeno završio na VMA, srećom je bilo lako trovanje, zamena za divlje šampinjone, više ih ne berem, nahvatao sam se straha.

Edited by Anonymous
Link to comment

Katamarane, ovo početničko branje je itekako rizičnije od kupovine na pijaci.

 

No izabrao si jednu od gljiva (jablanovaču) sa kojom nema puno mogućnosti greške.

 

Moraš imati dobru literaturu, a još je bolje ako te neko uhvati za ruku i povede te od gljive do gljive i pokaže ti šta je šta, kao što ti kaže Anonymous.
S druge strane, treba umeti prepoznati dobru literaturu, treba imati sreće i naći pravog učitelja. Kao početnik, ne možeš znati kojoj knjizi verovati a kojoj ne... to pogotovo važi za savete sa neta (npr. onaj prvi youtube o jablanovačama što si stavio je očajan, na snimku su najgori mogući atipični primerci prestarelih i sasušenih jablanovača).

 

U međuvremenu, drži se onih gljiva kod kojih je zamena i gadno trovanje najmanje verovatna. Na primer: sunčanica, lisičarka, sve vrganjevke, jablanovača, neke rusule, bukovača, itd... (mada ni kod ovih što sam nabrojao ne sme da se srlja). 

 

Od knjiga, ako uspeš da nađeš, preporučujem na primer Ključ za gljive (Ivan Focht) i Drugi gljivarski korak (Ibrahim Hadžić). Ovu drugu knjigu (Hadžićevu), iako je nema više u prodaji, preporučujem gde god mogu. Stručno je pisana, ne pokriva sve moguće gljive nego otprilike one na koje se najčešće nailazi, i što je najvažnije boje na (odličnim) fotografijama su verne onima u prirodi što je jako bitno za nas početnike.

 

Ja sam imao sreću da su me oni koji nešto znaju vodili u prvim gljivarskim koracima gde sam upoznao lisičarke, rujnice i vrganje; par novih gljiva sam kasnije uz dosta opreznosti sam naučio (uz pomoć literature), i zaustavio sam se na desetak vrsta kao Anonymous. Gomilu gljiva ni ne pomišljam da istražujem samostalno dok mi se ne posreći da navatam nekog ko ih dobro poznaje, svejedno što su ukusne i što ih poznavaoci rutinski beru...

Link to comment

Al kod Topolovače nema greške,jer nema "blizanca" među otrovnim gljivama dakle ako u nekom topoljaku naiđeš an panj pun pečuraka nema razloga za brigu jedino i sigurno su topolovače i 100% su jestive.

 

Ibrahim Hadžić piše da treba paziti da se jablanovače (koje inače ne rastu isključivo na jablanima i topolama) ne zamene sa nekom drugom otrovnom vrstom koja takođe raste na panjevima i korenju drveća, na primer sa sumporačom (Hypholoma fasciculare).

 

Sumporača je jako česta gljiva, ali sakupljač mora biti zaista neoprezan, da ne kažem alav, da je ubere umesto jablanovače.

Edited by Frile
Link to comment

ali ja ne jedem gljive,nikakve.ni sampinjone..mozda poneki smrcak koji uberem u prolece,inace nista..gljive ne jedem.samo im se divim i ucim.

 

Gde ih nalaziš? Neki gljivari ih stavljaju na sam vrh (iznad tartufa). To bih voleo da naučim da berem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...