Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

i sezona je pocela sa divljim vlascem i divan je...slaninice,pavlake,hleba i vlasca mmmmm

 

nazalost nema sremusa u toj sumi gde budem ali svaki put se otkriva nesto novo pa je tako ovaj vlasac otkrice i divan je

Link to comment
  • 1 year later...

Vrijesak, ili rtanjski čaj na srpskom, Winter Savory na engleskom, čist dokaz da se začinske biljke kod nas koriste isključivo kao čajevi (što je teza moje drugarice):

 

http://www.campaignforrealfarming.org/2012/01/herb-of-the-month-winter-savory/

 

http://www.iherb.org/117-2/2015-savory/

 

http://www.lakeconews.com/index.php?option=com_content&id=21196:the-veggie-girl-summer-savory-and-its-winter-cousin&Itemid=197

 

Na nemačkom se zove Bohnenkräuter.

 

Ovde na CG primorju raste u neverovatnim količinama svuda na par stotina metara mnm i svi ga beru za čaj (uključujući mene), eventualno sok, i med od vrijeska je čuven, ali nikad nisam čuo da ga neko koristi kao začin. Pala mi je par put ideja da ga ubacim u pasulj (uvek ponesem vreću vrijeska odavde u Bgd), ali nikad to nisam uradio. Jedva čekam da se dokopam Orjena, da ga naberem i napravim pasulj negde u HN-u.

Edited by Anonymous
Link to comment

cela Bugarska kuva sa tim, to im je tradicionalani začin

 

zovu ga čubrica ( i kod nas je čubar valjda u nekim krajevima, inače Satureja montana)

 

mene iritira kako ga oni koriste, sve pobiju sa tim ukusom, pritom, ako preteraš, hrana postane gorka

Link to comment

cela Bugarska kuva sa tim, to im je tradicionalani začin

 

zovu ga čubrica ( i kod nas je čubar valjda u nekim krajevima, inače Satureja montana)

 

mene iritira kako ga oni koriste, sve pobiju sa tim ukusom, pritom, ako preteraš, hrana postane gorka

 

Čubar je Suumer Savory, srodan je sa vrijeskom, nikad ga nisam probao, kažu da je mnogo blaži.

Link to comment

Pa kad ga dobiješ čak i u supi, postane ti grozan. Bugari stvarno preteruju s tim, inače ima fin ukus. Rekao bih nešto između bosiljka i origana.

Link to comment

Ja sam sve vreme mislio da je u pitanju origano..U kobaje, jaja, kuvana jela..u sve ide, ebo ih otac inventivne.

 

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Link to comment

Svabe kao sto ime kaze to mecu u bohnen iliti beans, ali uglavnom se misli na boraniju, a ne na pasulj. Meni se svidja, ali ne verujem da bih mogao da jedem svaki dan.

Link to comment

To je veoma korisna informacija, mada ću probati i sa pasuljem. Jedino sam ga do sada stavljao u hleb (!) u mojoj mini pekari, zabavno, ali nije za svaki dan. Biljka sa veoma intenzivnim mirisom i ukusom, čaj koji mi odstoji čitavu noć, pa ga ujutru podgrejem je prava bomba.

Link to comment
  • 2 months later...

Sto mi "limunada" od sumaka (kiseli ruj) nikako ne ispadne kisela? Sama bobica deluje kiselije od limuna.

 

Mozda gresim u pripremi jer samo pobacam one "sisarke" u vodu. Mozda bih trebao da poskidam bobice pa samo njih da sipam.

 

Dobijem nesto kao caj na kraju. Prijatnog ukusa al ne kapiram sto nije kiselo.

Link to comment

Totalno pogrešno,ako hoćeš pravo domaće jabukovo sirće jabuke se drobe nikako u sokovnik,staviš ih u neku posudu i drobiš i to je najbitnije da bude drobljena jabuka nikako mlevena.Šećer isto tako ne dodaješ već kiselost ubijaš tako što 2/3 budu divlje jabuke,a 1/3 neka slatka jabuka.Kad ih izdrobiš preliješ vrelom vodom i prekriješ,najbolje pamučnom pelenom,nikako ne poklapaj jer ako poklopiš od toga možeš samo rakiju da praviš posle  :ss1: Fermentacija ti traje nekih 20-ak dana ako je toplo,kad se završi onda procediš kroz gazu (što više cediš čistije sirće dobijaš) kad procediš opet pokriješ tkaninom i ostaviš na hladnom mestu najbolje u podrumu minimum 2 meseca,povremeno skidaš kvasac,da si sve lepo odradila znaćeš kad se pojavi gljiva,nju isto skidaš (možeš da je sačuvaš jer je dobra kao oblog za upale) i nakon 2 meseca sirće dobije zlatnožutu boju sirće je gotovo.Ide u flaše i obavezno dobro zatvoriš i na hladno i tamno mesto opet podrum je izbor br 1.

 

Ja lično imam čoveka koji živi u jednom sleu kod Čačka koji ima divlje jabuke i od njega nabavljam,i držim sirće u buretu 9 meseci,i PH vrednost mu bude oko 5.Tako je moja baba pravila tako pravimo i mi  :ss1: sve ostalo je samo neuspeli pokušaj domaćeg sirćeta.

 

Talog u flašama se uvek pojavljuje ako je sirće domaće,jer proces sazrevanja je beskonačan.Ako hoćeš da dobiješ aromu u gazu uviješ sušenu majčinu dušicu i potopiš u sirće dok sazreva.

 

Uopšteno domaće sirće je najbolje kad odleži godinu dana,tad je ono pravo.Ja još koristim ono spremljeno 2011,dakle punih 5 godina i ostalo je još nekih 15l,na jesen ide nova tura.

 

E jbg zaboravih da citiram post vezan za jabukovo sirće  :lolol:

Edited by Bambula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...