Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

On 14.3.2024. at 16:41, ivy said:

 

 

ovo pitanje je bukvalno moja nocna mora! :laugh:

 

mere nemam..a i sastojci su uvek drugaciji...ali ajd nesto da to odgovorim..

 

sremus izmiksas nekom spravom..to je mali problem jer se tesko miksa..verovatno moze boljim blenderom ali ja sam radila nekom seckalicom..

doda se sirovi suncokret,maslinovo ulje i so...kada se dodaju semenke/ masnoca miksanje ide lakse ...ja sam sve to smiksala u seckalici pa jos doradila stapnim..

ja sam ovaj put dodala i koju kasicicu tahinija.. 

a moze se raditi i sa orasima ili bademima umesto suncokreta..

 

ja sam skoro eksperimentisao i dodavao indijski orah, pečen i blago slan - umesto suncokreta koji ne volim - samo onda smanjiti so, ko je osetljiv. indijski orah trenutno na mojoj pijaci jeftiniji i od oraha i od turskog badema a prevalio pola planete da stigne do nas.

 

ovom receptu nedostaje parmezan koji je bitna stavka za dobar ukus i da se izbegne bljutavost sremuša u pestu koja nastupa posle par dana u frižideru. naseckati kockice parmađela ili bilo kog sličnog tvrdog sira i dodati u blender i dobrano sjediniti. mislim, ne mora, može da se renda direkt u jelo ali je bolje kad je u smesi barem neka količina pa posle dodavaj po želji i okusu.

 

generalno ovaj rani sremuš je malo tanji sa belolučenošću pa ima smisla dodati stručak mladog belog luka da se pojača, ko voli da smrdi...

 

kod mene na ostrvu izgleda da nema sremuša, lokalci ga ne znaju. lukas, chef kafane broj jedan ovde donosi sa severa grčke i prodaje kao ko zna kakvu špeciju. kad sam mu reko da za 2e u srbiji napuniš kesu, zaplakao je....

Edited by Eleniko
Link to comment

Ja sam nekad pravio ovako: sitno seckan sremuš  (nipošto blendiran), prepečen badem krupno seckan (ne u blenderu nego nožem), so, mulje, rendani pekorino (tačnije pokojni čarnok)
Naliveno muljem može dugo da preživi u frizu.
Sada više ne pravim, nema čarnoka.

 

  • Haha 1
Link to comment

Davno sam bezuspešto pokušavao da napravim običan pesto (bosiljak) pomoću blendera, finalni proizvod nije ličio ni na šta, pa sam kasnije negde čitao da je problem bio baš zbog blenidranja.
Navodno, posle blendiranja komadići bosiljka su previše sitni, pa oksidiraju i gube ukus (možda je bila neka druga hemijska reakcija). Rešenje je da se ne  blendira nego (sitno) secka.
Ionako nisu neke velike količine tog pesta što sam pravio, malo rada nožem i gotovo. 
Naravno, to objašnjenje koje sam čitao možda nema veze sa mozgom, možda sam naleteo na neki bezveze tekst.

 

Link to comment

img_2242.jpg

 

 

lepista personata..ima ljubicastu nogicu :wub:

 

ima izrazene cvetne arome na jorgovan i ljubicicu sto zna biti prejako u klopi.. ali ove danas su bile poluosusene pa su izgubile tu aromu...inace bas izdasna,velika  sa debelim mesom,plode u prilicnom broju...samo ih hebe ta aroma..

ove sam danas podelila prijateljima..

Link to comment

kod nas i u vecini Evrope u oktobru...dok se po Engleskoj mogu naci i celog leta a;i druge vrste

 

slike su sa neta..ja ih jos nisam nasla

 

large.jpg

 

6349.jpg

 

 

psilocybe-serbica-2.jpg

 

 

Edited by ivy
Link to comment

bolje nadji uzgajivaca i kupi lepo gljive sa proverenim poreklom i vrstom..ovako samo mozes da se otrujes..

jako su zahebane za trazenje,moras bas jaako da znas sta i gde trazis a i tada su teske za nalazenje 

Link to comment

ma neću da kupujem, više me zanima ovako. likovi na otoku da ih čovek i ne pita kažu šta će ti duvanje idi nađi pečurke i onda ti prospu hiljadu nekih hintova.... a i video sam urađene ovce, to je tek blesavo.

Link to comment

@Eleniko

 

 

mislim ko zna sta su ovce jele,ima dosta gljiva sa raznim psihoaktivnim svojstvima  koje nisu otrovne za zivotinje dok za ljude,na razna nacine, jesu

 

a moje iskustvo je da ovce ustvari ne jedu gljive..ali ok,ostavljam prostora za nova saznanja..

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...