Jump to content
IGNORED

FAF


notenoughreasonsforclaire

Recommended Posts

Posmatranje

Bzvz je i možete nepogledati.

Film počinje sa audio prenosom prebijanja nekog čoveka noću, u centru Ljubljane. Oko 20.000 ljudi je u ril tajmu gledalo Fejsbuk lajv tog prebijanja i baš niko nije pozvao policiju (ovo valjda treba da bude neki eho Kiti Đenoveze slučaja, SREĆOM ni u jednom trenutku ne referišu na to, tu bih popizdela jer to je urbana legenda, tad su mnogi ljudi apsolutno i pozvali policiju i pokušali da pomognu). Sve se vrti oko Lare, radnice Hitne pomoći (koja je takođe gledala lajv uživo btw; da, znam da debilno zvuči “gledati lajv uživo” ali snimak postane viralan i na kraju ga vidi oko 250.000 ljudi, ali poenta je u ovih originalnih 20.000, oni su bitni) koja nešto kasnije izađe na teren po pozivu slučajnih prolaznika i tog isprebijanog i unakaženog čoveka sprovede u bolnicu.

 

Ovako... negde oko 37min. ja sam bila ubeđena da je ovo neko bezobrazno trolovanje. Svi žive po nekim stanovima sa dosta jakim vajbom Braće Jerković (i nemoj samo sad da se vređa neko to živi tamo, ZNATE NA ŠTA MISLIM!), sve je braon, sve miriše na tamjan, sve je pravoslavno (???) niko nijednu modernu stolicu nema, ZAŠTO pitam, je l Ikea bojkotuje Sloveniju, zar Slovenija nije bogata zemlja, šta se dešava, fale samo ikone Svete Petke po zidovima... Štrajk đubretara je u toku jer su bedno plaćeni (?) pa se đubre i prljavština prelivaju na sve strane. Ljudima pacovi regularno vršljaju po Braća Jerković stanovima (?) i jedu kablove na kolima (?!). U jednoj sceni ljudi kukaju kako žive u vukojebini i kako su toliko bedna zemlja da su poznati samo po sportistima a stranci 100% misle da tu žive samo psihopate (?!?!?!?!). :blink: Vrhunac je bio kad glavna junakinja brine da l će dobiti posao za stalno, jer i ljubavnica predsednika komisije koja o tome odlučuje se takođe prijavila na konkurs! Tu sam definitivno bila u fazonu “Ok, je l se vi to pretvarate da ste Srbija da bi film delovao zanimljivije? Sram vas bilo! Šejm! ŠEEEEEEEEEEJM!”:mad:

 

Spoiler

Film je dosta spor, nažalost ne i atmosferičan, samo spor i trom i nedefinisan i tek nakon circa 45min. ničega pređu na stvar: Lari neko šalje snimke prebijanja sa početka i svaki snimak razotkriva neku od osoba koja je gledala i nije ništa preduzela i najavljuje njenu smrt (da... na način na koji u Black Mirror epizodi Hated in the Nation ljudi izginu jer su koristili isti hešteg kojim su prizivali nečije kenselovanje). Taj deo su jako, jako jako loše odradili, jer od starta izbegavaju da nam prikažu famozni snimak (jer ga preočigledno čuvaju za kraj) i sve vreme je konfuzno i nejasno je l ona vidi ljude kako gledaju snimak na kompu, telefonu…preko prednje kamere? Ili bukvalno vidi ljude na snimku prebijanja, na licu mesta, kao svedoke... je l su tu neke natprirodne sile na delu? Na kraju ispadne ovo drugo. :isuse: Simbolično u plm.

Ovaj film nažalost nije horor a mogao je da bude dosta solidan horor.

 

 

Stari hrast

Izvinjenje sviju, ali meni ovo nije dobar film.

U principu, treba da se pogleda jer mu je srce na mestu, važna je tema, plemenita je poruka, pun je nade, Louč se vrv oprašta ovim filmom, ljudi koji su ovo napravili su imali najbolje moguće namere i ja se slažem sa njima 100%... ali nije dobar film. Svi zaista izgledaju autentično, ali dijalozi su kao da ne razgovaraju ljudska bića, ili kao da je neka parodija. Ima par scena koje su potpuno sumanute, gde ljudi najnespretnije moguće fejkuju razgovor ali poenta je da se održi edukativni monolog (evidentno namenjen publici, da se objasni narodu, da razume) i to ozbiljne scene pretvori u krindžfest brzinom svetlosti. Budu i dva dosta jaka momenta gde se, opet, evidentno objašnjava publici šta se desilo u Siriji, direktno iz usta izbeglice, je l, a zvuči kao pamflet koji je sastavio Foreign Office. Ostali manje-više ali dvoje glavnih glumaca (vlasnik paba Stari hrast i devojka izbeglica iz Sirije) jednostavno nisu dovoljno dobri da ovo iznesu (on je svakako kompleksniji i bolje napisan lik), ironija je da su negativci najubedljiviji (a i oni su neubedljive karikature!). Film se sve vreme klati na ivici patetike, poslednja scena je veoma emotivna, ali nekako... kao da je između nje i svega što se desilo pre toga moralo proći neko duže vreme da bi imala ikakvog smisla, a to nije slučaj; najveći minus su mi dijalozi i što nam se (publici) obraćaju kao da mora sve da nam se crta (i što nam se obraćaju uopšte umesto da samo ispričaju priču). 

 

  • Hvala 3
Link to comment

Neću više da smaram (rejoice!), samo još ovo:

 

Ekskurzija - da se gleda obavezno. Mnogo mi se svideo film, gluma je odlična over the board i fenomenalno je uhvaćen onaj osećaj koji imaš kao osnovnoškolac/srednjoškolac - da je tvoj mikrosvet sve što postoji i da ako je sad sranje uvek će biti sranje i ne možeš nikako da razdvojiš bitno od nebitnog.

 

Disko Igrač - dobar je film. Ono što se zove “festivalski/art” ali nije uopšte pretenciozno. 

 

The End

 

Btw, Venders za nedelju je odavno rasprodat. :laugh:

Link to comment

Da ne bude ovo The End, pisaću o filmovima koje sam gledao na FAF-u u narednim danima. Film koji mi ne izlazi iz glave, i koji bi voleo da pogledam ponovo koliko sada je novi Džejlanov/Čejlanov "O suvoj travi":

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...