Jump to content
IGNORED

Fudizam - preterivanje s kulturom hrane


Indy

Recommended Posts

Dakle, prebacujem ovde trenutnu raspravu sa Hejta, da se ne bi zagubila.(Licno, javicu se tek kad procitam clanak koji je inicirao raspravu - ovde - i kad budem imao malo vise vremena). Let's start the foodie backlashFood is the new sex, drugs and religion. Cookery dominates the bestseller lists and TV schedules. Celebrity chefs have become lifestyle gurus and cooking is referred to as a high art. Steven Poole has had his fill of foodism

Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    25

  • henrik larsson

    16

  • morgana

    15

  • yolo

    13

Top Posters In This Topic

najopstiji ideoloski nivo:pracoveku je hrana sluzila da se prezivi a odeca da mu ne bude hladno zivimo u foodism i fashion eri koja NAM pruza da ukljucujemo ukuse i naklonosti a ne samo namirujemo bazicne potrebepropratne pojave su da su neki dizajneri i kuvari superstars, al vidim oni nisu ni predmet kritike nego samo drustvo, konzumentiidem sad da se spremim za cas, tj procitam mau uvodni post :D

Link to comment
propratne pojave su da su neki dizajneri i kuvari superstars, al vidim oni nisu ni predmet kritike nego samo drustvo, konzumenti
Meni je superstar svako ko je ponajbolji na svetu ili da kažemo na globalnom nekom nivou, čime god da se bavi. Od kuvanja preko kantera, klikeranja, tapkanja, preskakanja lastiša, do pronalazača i doktora nauka raznih oblasti. A što ljudi (tj ponajviše mediji) vole od svega da naprave spektakl, to je drugo. Ne vidim tu ništa za hate, osim snobovskih ljudi koji se ubace u trip iz čistog pomodarstva i koji idu da žderu po restoranima gde je pasta carbonare 25e ne zbog gurmanskog ugođaja već iz nekih drugih razloga, više snobovskije prirode podstaknute željom da se na taj način bude pripadnih neke visoke klase društva, i sl. Volim da jedem kvalitetno, ali ne volim da me neko pravi majmunom tako što mi porciju realne vrednosti 250 dinara naplaćuje po 2500 i više, pa sve da ekstaziram sa svakim zalogajem.
Link to comment
najopstiji ideoloski nivo:pracoveku je hrana sluzila da se prezivi a odeca da mu ne bude hladnozivimo u foodism i fashion eri koja NAM pruza da ukljucujemo ukuse i naklonosti a ne samo namirujemo bazicne potrebepropratne pojave su da su neki dizajneri i kuvari superstars, al vidim oni nisu ni predmet kritike nego samo drustvo, konzumentiidem sad da se spremim za cas, tj procitam mau uvodni post :D
pa to. pokusavam nekako da proturim analogiju izmedju onih (ubrajam i sebe u odredjenoj meri!) sto se razmecu restoranima, skoljkama, najneobljubljenijim maslinovim uljima i slicnim stvarima i jelene karleuse kad fotografise lubutan cipelarnik. tako da zorgetov post treba da bude uvodnicar.
Link to comment
Meni je superstar svako ko je ponajbolji na svetu ili da kažemo na globalnom nekom nivou, čime god da se bavi. Od kuvanja preko kantera, klikeranja, tapkanja, preskakanja lastiša, do pronalazača i doktora nauka raznih oblasti.A što ljudi (tj ponajviše mediji) vole od svega da naprave spektakl, to je drugo.Ne vidim tu ništa za hate, osim snobovskih ljudi koji se ubace u trip iz čistog pomodarstva i koji idu da žderu po restoranima gde je pasta carbonare 25e ne zbog gurmanskog ugođaja već iz nekih drugih razloga, više snobovskije prirode podstaknute željom da se na taj način bude pripadnih neke visoke klase društva, i sl. Volim da jedem kvalitetno, ali ne volim da me neko pravi majmunom tako što mi porciju realne vrednosti 250 dinara naplaćuje po 2500 i više, pa sve da ekstaziram sa svakim zalogajem.
Meni je superstar svako ko je ponajbolji na svetu ili da kažemo na globalnom nekom nivou, čime god da se bavi. Od kuvanja preko kantera, klikeranja, tapkanja, preskakanja lastiša, do pronalazača i doktora nauka raznih oblasti.A što ljudi (tj ponajviše mediji) vole od svega da naprave spektakl, to je drugo.Ne vidim tu ništa za hate, osim snobovskih ljudi koji se ubace u trip iz čistog pomodarstva i koji idu da žderu po restoranima gde je pasta carbonare 25e ne zbog gurmanskog ugođaja već iz nekih drugih razloga, više snobovskije prirode podstaknute željom da se na taj način bude pripadnih neke visoke klase društva, i sl. Volim da jedem kvalitetno, ali ne volim da me neko pravi majmunom tako što mi porciju realne vrednosti 250 dinara naplaćuje po 2500 i više, pa sve da ekstaziram sa svakim zalogajem.
e da, i u eri medija koji imaju mogucnost da lepo izmanipulisu tim nasim naklonostima i nametnu da smo manje vredni ako ne jedemo tamo i tamo il se ne oblacimo tamo i tamo.ja ne hejtam, zahvalna sam savremenom drustvu na obilju i ponudi raznovrsne hrane i ..(kako ovo da kazem?)..fashion ittems-a koje, bar verujem, nisam birala po principu drustveno-medijske prinude.snobovi ce uvek vise gledati kakvu sliku o sebi imaju u ochima drugih a manje sta njih stvarno privlaci po tim pitanjimaedit - @ mau - pa ok, to su snobovi. i necu vise braniti tebe od tebe da to nisi, kad si zapela da jesi :D Edited by InvisibleLight
Link to comment

dokoni pop i jarice krsti.apsolutno istovetan tekst, samo sa promenjenim kljucnim recima, primerima i fotografijama bi se mogao primeni na jos najmanje 50 modernih fenomena vezanim za konzumerizam i razne pratece opsesije: vino, automobile, hifi uredjaje, foto opremu, putovanja i slicno.te stvari treba trositi i u njima uzivati a ne traciti vreme na ovakve tekstove.

Link to comment
dokoni pop i jarice krsti.apsolutno istovetan tekst, samo sa promenjenim kljucnim recima, primerima i fotografijama bi se mogao primeni na jos najmanje 50 modernih fenomena vezanim za konzumerizam i razne pratece opsesije: vino, automobile, hifi uredjaje, foto opremu, putovanja i slicno.te stvari treba trositi i u njima uzivati a ne traciti vreme na ovakve tekstove.
+1
Link to comment

U obitelji mojih bliskih rođaka se oduvijek sve vrtilo oko hrane. Fudisti prije fudizma, a da niti ne znaju, sve na jedan vrlo tradicionalistički način, bez fenseraja, ali i bez dogmi. Kad je završio rat, otac porodice postavio jednu oveću konstrukciju za ražanj, roštilj, saće (peku, pekvu), kotlovinu i još neke andrmolje koje ne znam ni imenovati. Veli, evo izgradio sam konačno oltar domovine. Sticajem okolnosti sam se jedno vrijeme družio s jednom tajlandskom porodicom. Hrana, jelo i kuhanje su nam uzimali 95% vremena za zajedničke aktivnosti i ne manje tema za razgovor. Zajedničko ovim mojim rođacima i tajskim prijateljima je da su obje obitelji izuzetno zadovoljne životom i vrlo harmonične. Duboko sam ubijeđen da to nije slučajno. Što se mene tiče, emisije o kuhanju su jedino što gledam na tv. Ako je istina da je fudizam na usponu, pozdravljam i pridružujem se. Onaj je rekao, ne vjeruj čovjeku koji ne pije. Dodajem, onom koji ne jede.

Link to comment
dokoni pop i jarice krsti.apsolutno istovetan tekst, samo sa promenjenim kljucnim recima, primerima i fotografijama bi se mogao primeni na jos najmanje 50 modernih fenomena vezanim za konzumerizam i razne pratece opsesije: vino, automobile, hifi uredjaje, foto opremu, putovanja i slicno.te stvari treba trositi i u njima uzivati a ne traciti vreme na ovakve tekstove.
pa kul, al sto onda pisati o bilo cemu u cemu se uziva?a i priznaj da nisi sve procitao.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...