Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Razbila si ga.BTW. Nije 5 miliona, vec 5 milijardi eura.Nema za nas zime kad smo volko pametni.
E hvala Indy, a baš sam mislila da je 5 miliona.A mogao si i Koleta da okačiš, on je imao neko mudrovanje pre neki dan kako Srbi nisu konkurentni u ovoj globalizaciji, jer u Srbiji rade za 200 evra a jugoistočnoj Aziji za 60 evra.
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ono što boli poprilično je i što su obezvredile rad obesmišljavanjem R&D troškova korporacija, u dobrom delu industrije, skrativši životni vek proizvoda značajno.

Edited by Zugurosh
Link to comment
Ne znam ko ti je taj Kole, okaci ga sama.BTW. Majstorski si se (kao jos neki) zakacila za periferne detalje. Sta u osnovi nije tacno sa tvrdnjom da su Indija i Kina obezvredile nas rad (svuda pa i u Srbiji?) Jel mora da se crta da je to ono sto je bitno, a ne nekakva "kucica za pse".
Indija i Kina jesu donekle obezvredile naš rad, i to ne svaku vrstu istog, i to ne IT koji je valjda još jedina scarce struka na planeti, i Indijski ITovci ne rade za šaku centi nego za pare koje su uporedive sa npr srpskim (a koje nisu male za malo bolje programere). Čovek priča napamet, nema pojma kako izgleda kuća i radni uslovi indijskog programera o čemu čak i ja imam bolju ideju jer znam bar dva. Meni je ovde njegova poruka više ona kao Koletova*: kukate što radite za 200 evra, a mi mislimo da bi trebalo da radite za 60... ako vam ih i platimo. Nije ovo nikakvo predavanje o globalizaciji, nego njegov lični mali mishmash.I šta znači ta poruka Srbima da se edukuju? To je uvredljivo. Koja je uopšte njegova struka? Sem toga, postoje razne vrste posova i svi su potrebni i nisu samo fakultetski i inovativni poslovi motori ekonomskog razvoja (i ne mora Srbija da bude motor iz startne pozicije 100-te ekonomije iz 150 koje mere, sasvim je ok realnije i da kaska za svetom ali da malo bolje kaska...) . Npr dobar vodoinstalater ili moler se ne smatraju edukovanima jer nisu završili fakultet, ali oni to u svojoj struci jesu, i njihov rad će uvek biti potreban (sem naravno ako po tjkunskoj želji ne pređemo da lajemo iz pasjih kućica).Miodrag Kostić Kole i njegovo predavanje globalizaciji, sa oduševljenjem prihvaćeno u nekim "preduzetničkim" krugovima http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/Ekonomija/1214724/Izmenom+zakona+do+lak%C5%A1eg+otpu%C5%A1tanja.html
Link to comment
Ma kakav je IT scarce struka, pa ovde se za svaku poziciju bije nas 300, a jos kod nas vlada nominalno puna zaposlenost.Nista vise nije scarce, probudite se i pomirisite kafu (vi koji tako mislite).
Mislila sam na software inžinjere koji mi sami kažu da u Srbiji za njih posla baš ima, a ako se smore odu preko granice. Što sve nije toliko bitno za ovu priču, ali je meni ilustativno za to koliko ovaj bloger ima predstavu o onome o čemu priča (on pominje programere aplikacija na gedžetima).
Link to comment

Indy, bili smo vrlo fino razvijena zemlja do pre nekih 20 godina. Kod moje mame dolazili Japanci u firmu da uče neke mašine itd. E sad ili je generacija iznad moje baš zaškripala (as in zaglupela i oneobrazovala se) u odnosu na generaciju moje majke, pa sve sjebala, ili ima tu i neki drugi faktor zašto nam je ovaj novi ekonomski model podario takav silni razvoj.I nije Srbija baš toliko diskonektovana od sveta, evo, imamo i globalizaciju.

Edited by Evi_
Link to comment

Pročitao sam negde da Kinezi štancuju 700.000 inženjera raznih profila godišnje. Nema šanse da poslovi u ICT dugo ostanu deficitarni kao nekad. Suočićemo se sa ogromnim problemima za par godina/decenija. Nepismena smo i stara nacija, preziremo knjigu i studiozan rad. Ima da radimo za male pare kod još gorih gazda. Totalni sam pesimista.

Link to comment

OK, ajde ja da pitam: je li problem što Kinezi prave 700 000 inžinjera, ili što smo mi nepismeni? Ako će Kinezi ionako da nam otmu sve poslove jer ih ima toliko, onda će ih oteti i Peri stolaru i Miki inžinjeru. Onda je i bolje da ne idemo u školu jer ćemo samo da bacimo pare a posao nećemo dobiti jer će Kinez da ga radi. Onda je možda boolje novac za obrazovanje uložiti u nešto dru. Ili je problem što "nećemo da učimo"? U kom slučaju me baš briga, jer sam ja štreber pa ću automatski onda da se smejem ovim nestudioznima.Sem toga, i u staroj SFRJ nikad nije bilo viška poslova, već uvek višak radne snage. Ali je ekonomski model bio drugačiji, pa onaj ko uspe da se zaposli ne dobije šaku pirinča uz pouku da ako neće on ima ih još toliko na ulici.

Link to comment
Ono što boli poprilično je i što su obezvredile rad obesmišljavanjem R&D troškova korporacija, u dobrom delu industrije, skrativši životni vek proizvoda značajno.
Kako to misliš?Ne pravim se pametan , ozbiljno pitam.
Link to comment
Kako to misliš?Ne pravim se pametan , ozbiljno pitam.
koliko pratim istoriju moje industrije gde je jako važno da se pare od novih proizvoda vraćaju duži vremenski period dranjem poslovnih partnera, kako bi se dalje ulagalo u razvoj, sada to više nije mogućesada se kopija pojavi već posle +- 6 meseci, po ceni višestruko nižoj, samo lepo iskopiraju molekul, aktivnu supstancu ili šta je već u pitanju, pri tome ne moraju da imaju preterano zelenu proizvodnju, pa su i sa te strane jeftiniji, što nas sve skupo koštatako da sam posmatrao kako ove ogromne hemijske kompanije jedna po jedna smanjuju R&D, a i gase u ekstremnijim slučajevima i samo prodaju šta imaju, pa dokle izdrže, te ih na kraju kupi BASF ili neko sličankomplikovanije je od toga i ne ovako linearno, ali svodi se često na opisani put
Link to comment
OK, ajde ja da pitam: je li problem što Kinezi prave 700 000 inžinjera, ili što smo mi nepismeni? Ako će Kinezi ionako da nam otmu sve poslove jer ih ima toliko, onda će ih oteti i Peri stolaru i Miki inžinjeru. Onda je i bolje da ne idemo u školu jer ćemo samo da bacimo pare a posao nećemo dobiti jer će Kinez da ga radi. Onda je možda boolje novac za obrazovanje uložiti u nešto dru. Ili je problem što "nećemo da učimo"? U kom slučaju me baš briga, jer sam ja štreber pa ću automatski onda da se smejem ovim nestudioznima.Sem toga, i u staroj SFRJ nikad nije bilo viška poslova, već uvek višak radne snage. Ali je ekonomski model bio drugačiji, pa onaj ko uspe da se zaposli ne dobije šaku pirinča uz pouku da ako neće on ima ih još toliko na ulici.
Problem je što Kinezi, i ne samo oni (da ne pomisli neko da imam nešto protiv Kineza), imaju sve bolje obrazovanje a mi sve gore. Kod nas se obrazovanje i nauka urušava dok sa druge strane imaš eksploziju u obrazovnoj, naučnoj i tehnološkoj sferi. Da ne spominjem kulturološke razlike, radnu etiku i ostale psihosocijalne faktore. Mi imamo u predstojećim lomovima 21. veka sposobnost evolutivnog prilagođavanja jednog manjeg autističnog dinosaurusa. Takva će nam biti i sudbina: bićemo izloženi u muzeju, potamanjeni u utakmici života kao ptica Dodo.
Link to comment

Ima li neko ovde da je bar pecenjaru otvorio i da je vodi, a ne da radi za druge makar i kao ugovorac? Likovi kao Kole i tast od Cede su nas i doveli ovde gde smo posle 12 godina strogog zatvora.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...