Jump to content
IGNORED

Foto kutak - Vican Vicanovic in memoriam


Topola

Recommended Posts

46311_10200243762993842_1123129328_n.jpgЦрногорске главешине у Београду 1934. године, дошли да одају почаст покојном краљу Александру.
Link to comment

E, bas sam htela nesto da pitam. Kad je bila sahrana kralju Aleksandru, kraljica i druge ozaloscene zene su nosile neke crne burke. Otkad je to nama u tradiciji da se tako oblacimo, mi zene, u zalosti?sahrana-ka-london.jpg

Link to comment

Није у обичају свакако. Мада треба поменути да је само краљица Марија била скроз забрађена. Да ли је у питању неки румунски обичај или је ствар протокола, не знам. У једином делу за које ја знам да се бави сахраном краља Александра (Н.Милошевић, Од Марсеља до Опленца ( Пренос тела и сахрана краља Александра Карађорђевића 1934.), Годишњак за друштвену историју 1-3/2003, 141-170.) о овоме се не говори детаљније. Пише да је проглашена дубока жалост у држави прво у периоду од 6 недеља да би била продужена на годину дана, с тим што је дубока жалост имала да траје 6 месеци а полужалост још 6. Постоје правила како се у тој ситуацији треба понашати и шта облачити али тамо не стоји да краљица мора да буде скроз увијена у црно.

Link to comment

Pa da, zato i pitam, jer kad sam gledala klip na yt, bila sam zapanjena da su se nosili ovi burkoliki velovi.Mislim, da je deo tradicije, verovatno bi se zadržalo još negde po selima.

Link to comment
46311_10200243762993842_1123129328_n.jpgЦрногорске главешине у Београду 1934. године, дошли да одају почаст покојном краљу Александру.
Заборавих да напоменем, пренето са ФБ профила Банета Гајића
Link to comment

Укратко, било је оних који су прихватили уједињење и нову династију без поговора и било је оних који никако нису могли да пређу преко укидања државности и изгона династије Петровића и било их је отприлике подједнако. Историја Црне Горе 20. и 21, века је историја сукоба ове две струје. Ови први су у Другом светском рату били четници а ови други партизани (и индепендисти). Данас су ови први Срби а ови други Црногорци.Много је крви због тога проливено и мржња је неописива генерисана. Не само између области и племена, већ и између породица и чланова исте породице.

Link to comment
Pa da, zato i pitam, jer kad sam gledala klip na yt, bila sam zapanjena da su se nosili ovi burkoliki velovi.Mislim, da je deo tradicije, verovatno bi se zadržalo još negde po selima.
Ne deluje da je deo narodne tradicije (osim što je zaista "zavijena u crno"), već kao da je neka najstroža varijanta kraljevskog kodeksa nošenja crnine na sahrani (kraljica za ubijenim kraljem), koja je preuzeta sa nekog "jačeg" dvora.Meni su divni ovi Crnogorci u punoj narodno-ratničkoj nošnji. Edited by halloween
Link to comment
Укратко, било је оних који су прихватили уједињење и нову династију без поговора и било је оних који никако нису могли да пређу преко укидања државности и изгона династије Петровића и било их је отприлике подједнако. Историја Црне Горе 20. и 21, века је историја сукоба ове две струје. Ови први су у Другом светском рату били четници а ови други партизани (и индепендисти). Данас су ови први Срби а ови други Црногорци.Много је крви због тога проливено и мржња је неописива генерисана. Не само између области и племена, већ и између породица и чланова исте породице.
Jovo Kapičić 1/1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...