Jump to content
IGNORED

Identitet(i).


bergasa19

Recommended Posts

Nisam nasao topik o identitetu i identitetima i kako ce se to u buducnosti razvijati. Jedno sam siguran, dobro nisam siguran ali mi se cini da nam buducnost nosi i identitetske promene. Vi koji ste dugo po forumima sigurno ste o ovom raspravljali i sada je kao fejsbuk onoliko koliko znam, a znam malo, nesto ucvrstio identitet.Dosta ljudi po raznim forumima gradi idilicnu sliku o sebi i kroz pisanje sigurno dosta stvari projektuje. Ono sto me isto zanima je uticaj manje ili vise projektovanog virtuelnog (iako nisam siguran da je to pravi naziv) na realno.Koliko stvaranjem slike menjamo sebe i da li se ponekad i delimo iako toga nismo svesni.

Edited by bergasa19
Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bergasa19

    39

  • Turnbull

    15

  • DarkAttraktor

    11

  • Agni

    5

Nisam nasao topik o identitetu i identitetima i kako ce se to u buducnosti razvijati. Jedno sam siguran, dobro nisam siguran ali mi se cini da nam buducnost nosi i identitetske promene. Vi koji ste dugo po forumima sigurno ste o ovom raspravljali i sada je kao fejsbuk onoliko koliko znam, a znam malo, nesto ucvrstio identitet.Dosta ljudi po raznim forumima gradi idilicnu sliku o sebi i kroz pisanje sigurno dosta stvari projektuje. Ono sto me isto zanima je uticaj manje ili vise projektovanog virtuelnog (iako nisam siguran da je to pravi naziv) na realno.Koliko stvaranjem slike menjamo sebe i da li se ponekad i delimo iako toga nismo svesni.
Imam iza sebe malo fejsbuka, tačnije rečeno premalo za ovakvu temu. Foruma raznih vrsta nekih 6-7 godina i nekih, šta znam, 50 hiljada postova za to vreme. MMORPG jedan jedini sa više charova, meni možda najinteresantniji u ovom smislu, zato što traje kontinuirano, za razliku od drugih mojih VL aktivnosti.Što se tiče samog pitanja, u igru sa virtuelnim svetom sam ušao kasno, kao relativno mator, a u trenutku kada sam već imao iza sebe razne realizacije tako da mi ovo nije bila zamena nego samo dopuna. U tom smislu, moj direktan odgovor na pitanje je uslovno ne. Uslovno, zato što me još uvek buni kako bi se kroz preplitanja ovih pojavnih oblika poneo neko mlađi tj neko u daleko ranijim fazama života. Doduše, meni je uglavnom trud sveden da u VL nemam ličnost i odnose, što jeste nemoguće, ali sam blizu koliko ja mogu tome. Da, i meni je dodatan problem u kreiranju bilo kakve ličnosti to što me mrzi. Evo krenuh da napišem odgovor, pošto imam artikulisano u vugla ponešto na ovu temu, a već posle prve rečenice počne da mi odzvanja, ma koji k pišeš, moronu.
Link to comment
Dosta ljudi po raznim forumima gradi idilicnu sliku o sebi i kroz pisanje sigurno dosta stvari projektuje. Ono sto me isto zanima je uticaj manje ili vise projektovanog virtuelnog (iako nisam siguran da je to pravi naziv) na realno.Koliko stvaranjem slike menjamo sebe i da li se ponekad i delimo iako toga nismo svesni.
bas sam nesto juce mislila o tome, a i nije mi prvi putpostoji uticaj virtuelnog na realno, i na nivou pojedinca i na nivou grupe. mijenja se i stav o sebi, komunikacijski zahtjevi od sebe i drugih, a i grupne skrupule.znano je da smo svi na forumu vrcavi, idealni, globalno konkurentni i u poslu izvrsni, samo nas jebe destimulativno okruzenje. mada sto se tice konkurentnosti i slicnih relativno mjerljivih kategorija, tu rijetko ko ima bas znacajno pomjerenu autopercepciju (intimno), tako da sumnjam da u tome postoji bitniji uticaj foruma na licnost. Edited by morgana
Link to comment

ja i u rl sve editujem bar po pet puta.inace mislim da se nacelno forumska komunikacija dosta mistifikuje. ljudi ni u oflajnu nisu isti u svakoj situaciji.

Edited by morgana
Link to comment
Ono sto me isto zanima je uticaj manje ili vise projektovanog virtuelnog (iako nisam siguran da je to pravi naziv) na realno.Koliko stvaranjem slike menjamo sebe i da li se ponekad i delimo iako toga nismo svesni.
nisam stvarala sliku svesno i namerno (forum je za mene dugo bio u cara trojana kozije uši rupa i ventil).al slika je tu.na stranu dobronamerni (?) komentari o tome da mračim i da sam dosadna, te da treba da promenim stil pisanja pod hitno jer je neprihvatljiv, načelno je zanimljiv odnos zajednice prema novom forumašu.meni su bile zanimljive moje reakcije* na prozivke i vređanja. zatim tuđe reakcije na pisanje mog nika, naročito kada su bile šokantne ili u neskladu sa onim što sam rekla/želela da kažem. većinu tih stvari u RL nikad nisam doživela.takođe mi je bilo interesantno da ustanovim da slabo do nikako umem da obrazložim svoje stavove nepoznatim ljudima.uticaj VR na RL?počela sam da učim da oćutim i da je ćutanje često najbolji od svih mogućih odgovora. to mi nedostaje u RL ličnosti.imam i neke zaključke o tuđim identitetima, ali ih verovatno neću proveriti u praksi.*- posebno mi je bilo interesantno u prvo vreme da se razgaćim u nekoj lošoj ulozi u koju me stavi sagovornik, pa da nastupam određena tom predrasudom. posle i to dosadi :) Edited by PointTaken
Link to comment
inace mislim da se nacelno forumska komunikacija dosta mistifikuje. ljudi ni u oflajnu nisu isti u svakoj situaciji.
Lakse se izvuces u oflajnu. Ne ostaje nista zapisano. Ovde je lako kada stojis iza svojih stavova. Problem nastaje kada pocnes da pravis laznu sliku.Zanimljiv primer je hrabrost u on i oflajnu, Mislim da se tu najvise konstruise drugi identitet.
Link to comment

Imam utisak da ljudi u post-tinejdzerskom dobu, koji provode vecinu slobodnog vremena u virtualnom svetu imaju neki veliki problem u RL, te time i grade neki novi indentitet da pobegnu od stvarnosti, dok ispoljavanjem virtualne hrabrosti, tj zestokim napadima na neistomisljenike lece svoju kukaviclost iz stvarnog sveta, neuspehe ljubavnog zivota i ko zna jos sta...Generalno forumasenje, kada predje u opsesiju, neprekidnog citanja i postovanja, je strasno gubljenje vremena.

Link to comment

Nema problema. Samo pokusavam da predvidim kako ce to izgledati u buducnosti i koji identiteti ce odneti pobedu. Ni onda nece biti problema samo sto ce biti drugacije.

Link to comment

Anonimnost, kao i izbor novog imena, tj nika je gradjenje laznog identiteta od samog pocetka, tako da je sve ostalo nadgradnja.Mene interesuje zasto je smrtni greh foruma imati jos jedan ili vise identiteta (tzv kloniranje) ?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...