Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

On 10/12/2017 at 3:02 PM, Ayatollah said:

Nisam imao na umu tehnički aspekt, već špekulativni. Kao i kod svake robe bez realne upotrebne vrednosti i bez realnog pokrića, pad će početi onog trenutka kada ponuda za prodaju premaši tražnju za kupovinu, a ubrzo nakon toga sledi i panika, jer će oni koji su uložili gledati da se otarase kriptovaluta dokle god one nešto vrede, sve dok cela priča ne završi u podrumu. Niko ne rudari / kupuje kriptovalute sa ciljem da u njima štedi za penziju i da ih drži za 20 godina, već da ih pre ili kasnije proda za realan novac. Pitanje je vremena samo kada će većina pomisliti da je taj pravi trenutak došao...

Ja se donekle slažem sa tobom, ulaganje u kriptovalute više deluje kao kockanje nego kao planska investicija. I sam sam se igrao neko vreme sa manje ili više uspeha, nebitno.
Ono u šta ja nisam 100% siguran je da je propast svega pošto-poto suđena.

Mnogo faktora tu ima udela, svako gura na svoju stranu iz svojih interesa, ali sistem i dalje opstaje i što je najgore - raste.

Recimo, najveću korist od kriptovaluta imaju sive i crne ekonomije jer ne postoji trag novca, možeš da izneseš ogromne količine para iz zemlje na USB stiku itd. To vladama ne odgovara, ali korisnicima odgovara i oni ga guraju pod raznoraznim izgovorima, sloboda tržišta i ekonomije itd. (priča mnogo liči recimo na pirateriju i torrent sajtove koji su istina počeli da se gase, ali torrenti i dalje žive i funkcionišu i ljudi ih koriste).

Za sada je stvarna upotrebljivost kriptovaluta skoro nikakva. Jako malo prodavnica i servisa omogućava kupovinu u bitkoinu, a mislim da sve ostale valute zajedno nemaju udeo koliko ima samo bitkoin. Tu i tamo postoji neki bankomat za bitkoine, ali sve je to u mizernim procentima na world-wide nivou. 

Međutim, ima tu još zanimljivih faktora, recimo država Danska ima plan da u određenom budućem periodu potpuno ukine novac i pređe potpuno na virtuelne novce, kredite, platne kartice, što praktično znači da kruna postaje kriptovaluta. Takođe, abnormalna sredstva se ulažu u razvoje novih valuta, neverovatno je koliko ih ima, tipa razvoj valute za gejmere, za ljubitelje putovanja, za kucne ljubimce, a ostale palce. Dosta tih je prevara, u smislu organizujemo prikupljanje sredstava za razvoj toga i toga, a onda pokupimo sredstva i ćaozdravo. Ali iza nekih stoje stvarno ozbiljni tech ljudi, nerealno mi deluje da su i oni ušli samo u tu priču da bi na prevari izvukli neke pare.

U svakom slučaju, bile ove valute legit ili ne za budućnost, nenormalno je da im vrednost ovako varira na dnevnom nivou. Verovanto niko o tome ne vodi računa trenutno, ali i to će morati da se reguliše ako žele normalnu upotrebu.

Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

 

Zasto?

https://www.rt.com/business/412700-bulgaria-shocked-bitcoin-piles/

 

Police confiscated 213,519 bitcoins, at the time worth $500 million. The seized amount is now approximately worth a staggering $3.6 billion due to the digital currency’s bull run.

“The organized criminal group consisted of Bulgarian nationals with connections in the former Yugoslav Republic of Macedonia, Greece, Romania, and Serbia,” said SELC

ladno ce sada bukarska vlada da je pametna da otplati svoj spoljni dug :D

...ali  trebalo im 6 meseci da provale sta imaju! samo mi nije jasno kako su lopovi tako nepazljivo cuvali bitcoins?! 

Edited by mustang
Link to comment

Ko je na vreme poceo sa ovim,sada lepo zaradjuje

 

Sada je veliko pitanje za mnoge koji bi se ovim ozbiljnije bavili,da li pocinjati,mnog je teze nego,recimo pre godinu dana,od nabavke opreme do ostalih stvari

 

naravno,ko ima dosta kesa,moze i sad da profitira,brzo ce BTC na 20k

Link to comment
7 hours ago, Host said:

Eto ti ideje da investiras novac - ako mislis da ce vrednost krahirati shortuj bitcoin i zavali se u fotelju.

Ja sam imao nameru da investiram, a ne da se kockam. Da hoću da se kockam, otišao bih u kazino.

Link to comment

za kupivinu koristi bitstamp a prodaju coinstamp. i cim kupis, prebaci u exodus (virtuelni sef, ne zaboravi da zapises negde 12 reci koje ti da za verifikaciju ako se ikada nesto tvom kompu desi)

 

za bitstamp trba malo vremena da se verifikuje racun koji otvoris

Edited by mustang
Link to comment
9 minutes ago, Meazza said:

S tim sto ti kazino daje mnogo manju kvotu...

Da, ali tamo bih išao sa uverenjem da ću taj novac i tako izgubiti, pa bih se makar zabavio. Ovde bih se mogao utripovati da ću nešto i da zaradim, pa bih se nervirao zbog običnog kockanja.

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

 

Pazi, ne mislim ja da će kriptovalute da skroz nestanu u budućnosti. Ne, one će naći neku svoju primenu u društvenom undergroundu, tačnije vratiće se tamo odakle su i potekle, jer su relativno diskretne i zgodne za raznorazna muljanja na ivici društva i zakona. Kada sam ja prvi put čuo za bitcoin, on je bio pretežno vezan za dark web, i sajtove poput pokojnog Silkroada, i o miningu se govorilo skoro kao o ilegalnoj delatnosti - ja i ne znam da li se tada uopšte moglo rudariti bez korišćenja Tora, ili je to samo bila moja percepcija. 

Ono što se neće desiti nikada, je da kriptovalute postanu mainstream, tj. dominantno sredstvo plaćanja, neće se ni približiti tome. Mnogo je razloga za to, a jedan je glavni - kriptovalute su suviše apstraktne i komplikovane za barem 80% populacije, dok je običan novac krajnje jednostavan: pola foruma se ovde muči da ukapira o čemu se radi, a ovo je po svemu natprosečan forum. Ja se mučim da ukapiram kako blockchain tačno funkcioniše, a ubedljivo sam informatički najpismeniji u mojoj porodici intelektualaca, ostali ne bi ni pokušavali. Lepo je videti IT-jevce i milenijalce hipstere kako u ovome plivaju kao riba u vodi, ali velikoj većini ljudi će walleti, javni i privatni ključevi i ostale zajebancije biti isuviše komplikovane ako mogu da plaćaju karticom ili mobilnim telefonom, a mogućnost da ostanu bez para ako im rikne kompjuter ili zaborave privatni ključ isuviše zastrašujuća da bi se sa time zajebavali. Zato i nema šanse da se to primi u širokom krugu populacije, a bez toga nema nikakve nade da će imati ikakavu veću vrednost, osim špekulativnu, koja će se pre ili kasnije izduvati.

Osim ovoga, postoji tu i još raznih problema, od toga da je suviše skupo i komplikovano prigoditi platni sistem planete na masovnije plaćanje kriptovalutama, preko npr. nemogućnosti davanja kredita i zajmova (kako se naplaćuje kamata u kriptovaluti, ako joj je količina ograničena), do toga da je svetska mainstream klima za ovakav vid anonimnog plaćanja, gde se bukvalno milijarde dolara mogu preneti na flešu, veoma nepovoljna, jer dolazi u vreme naleta KYC, AML, FATCA i ostalih procedura koje imaju za cilj da pojačaju kontrolu nad platnim sistemom i onemoguće cirkulisanje novca van vidljivog sistema (uostalom, iz istog razloga se vodi sistematska borba za smanjenje količine keša u opticaju, u korist elektronskog novca), te intencije za stezanje obruča oko poreskih rajeva. Zato  i mislim da je ovo samo prolazna histerija, i da je izduvavanje balona neminovno - sad, da li za dve nedelje ili za tri godine, videćemo.

Link to comment
18 hours ago, Tale said:

Aha, sada mi je možda malo jasnije. Hvala!

Ukratko, umesto banaka koje garantuju, potvrdjuju  i verifikuju transakcije tj prenos para izmedju dve osobe tu je treca osoba, tj rudar, koji to isto radi, tj njegov kompjuter.

A obzirom da potvrdjivanje te iste transakcije radi istovremeno brdo kompjutera od kojih ce samo jedan da verifikuje, to je u sustini super piramidalna sema i ogromno bacanje i tracenje resursa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...