Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

Ugore, pere nije mišljenja da bi Hrvati trebali ikako manifestirati svoje postojanje. Bilo kada, bilo kako, bilo gdje.
Velika greska, stari imam je misljenja da su Hrvati oduvek zeleli samostalnu drzavu.Sva udruzivanja i svi oblici uredjenja na koja su pristajali bili su samo stepenici ka jednom cilju.
Link to comment
Radovi na temu SF su mi zanimljiviji, drugar zaludjenik iz Kanade se kleo u njega a ja bio zadovoljan nakon "US Science Fiction and War/Militarism"Dakle, "Memoari jednog skojevca" + poezija su tuga ali i tu se nadje po nesto o narodnoj omladini Hrvatske:Dva omladinca oboljela su od trbušnog tifusa a jedan od paratifusa jer su neovlašteno kupovali voće u selu i jeli ga neopranog; izliječeni su i zatim izbačeni iz brigade. Pošto su se o takvim slučajevima širile glasine po Zagrebu, napisali smo i pismo Gradskom Odboru N.O.H. da je sve u redu. Radilo se mnogo, 6 dana na tjedan bar po 6.5 sati, bili smo svi umorni, kulturno-prosvjetni rad je pokatkad zanemaren. Kao priznanje za dobru volju i napor, a možda i iz političkih razloga, brigada je dobila počasni naziv „udarna“.
hej mimo sf-a covek je uz jamesona verovatno najveci strucnjak za brehta. poezija je sasvim ok a memoari jednog skojevca svedocanstvo epohe iz ugla coveka koji se odavde pokupio jos sredinom 60tihSent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Zamisli, postojao je i ZAVNOH. Još će mi netko reći da su komunisti željeli federativno uređenje države. Nešto kao FNRJ????
pa to zeli i draza. plus kruna minus bosna minus makedonija minus crna gora minus albanci.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Za kacenje vrednih fotki iz proslosti pripadnici kursa Komika za pocetnike imaju neke druge topike. U suprotnom mogu se smatrati ekskomuniciranim iz ove male PDF zajednice.edit: Dodatno pojasnjenje za zainteresovane: kacenje fotografija koje prate samo ironicni (i drugi slicni besmisleni) komentari, a sa malo ili bez ikakvog znacaja za temu smatraju se trolopisom i ovde im nije mesto.

Edited by Yoda
Link to comment
  • 1 month later...

Nigdje u nijednoj zemlji na svijetu nije se skupilo toliko doklaćarenih šićardžija, koliko na svetom hrvatskom tlu, koji živu od hrvatskog naroda, nu umjesto da mu za to daju hvalu, i da mu pomognu u njegovoj nadčovječnoj borbi za slobodu, oni služe tuđinskom nametniku i tiranu, a piju i sišu krv hrvatskom seljaku i radniku.Ustaša, srpanj 1932.p.s. ovim rezervišem "doklaćareni šićardžija" za member title kada me proćeraju iz medrese i prestanem biti imamom

Link to comment

"Prodrli smo u kraj u kojem u selima ima ustaških elemenata (Rakitnica, Bjelemić i Ledići, gde su ustaške straže). S četnicima smo završili u prvom naletu. Stigao je i bataljon koji je doneo hranu petoj brigadi. Naišli smo u šumi na jednog seljaka sa ustaškom kapom. Sela se nalaze na sat i po odavde. Poslali smo im pismo u kojem ih obaveštavamo da nastavljamo svojim putem i da ih nećemo dirati."(Dedijer, Dnevnik, tom 2, 368-369, 202.)

Link to comment
vrati se na topik o cetnickim zlocinima i odgovri na moje pitanje odmah.
Odgovorio sam ti pre ovog naredjenja, opet imamo dramatizaciju bez potrebe.Odoh, padas u vathru.
Link to comment

Zlocin nad oko 6000 srpskih civila koji su u zbegovima pokusavali da se dokopaju Srbije, u Milosevicima i Starom Brodu na Drini, zapocet s proleca 1942.Miloš Bašović (80), iz Brankovića, Borike kod Rogatice:"" Iz Višegrada narod krene niz Drinu, prema Starom Brodu. Uz mene su bila još tri brata i sestra. Na saonama smo vukli malo nekih stvari. Uzak put, stadosmo svi kod Puhalove njive. Tako se zove. Za nama neka vojska trči, ali mi ne znamo da su ustaše. Narod poče bježati, a oni uglas: Ne bojte se narode, ovo je srpska i crnogorska vojska"". Kad su nas opkolili poznadosmo mnoge muslimane komšije među njima. Jedan ustaša uze moju sestru od tri godine, baci je uvis. U ruci mu puška sa bajonetom, dočeka je i pravo baci u Drinu. Nasta pravo klanje naroda. Mene je negdje između Miloševića i Starog Broda zajmio jedan pijani ustaša, gađajući me bajonetom. Uteknem mu nekako i šćućurim se među poubijane. Kriomice gledam kako mi ubiše majku i mlađu braću. Svega i svačega je bilo. Mnoge djevojke, gledajući zvjerstva, ne čekajući da im se približe ustaše masovno su skakale u Drinu. A Drina puna leševa, među njima samo vidiš, zaplove ženske kose""Milovan Bakmaz (79), iz Sokolovića kod Sokoca, sada živi u Han Pijesku:"" Krenula kolona naroda od Olova, Kladnja, Mokrog, Pala, Prače, iz sela oko Sarajeva, Rogatice" To je bio užas, puno je Sjemećko polje srpskih izbjeglica, da baciš šibicu pala bi na iksana ili na stoku koju smo poveli sa sobom. Idemo prema Višegradu u koloni, pješice, iznemogli, djeca i stari na volovskim kolima i konjima. dođemo na ćupriju na Drini kad Italijani ne daju preko Drine. Mi onda u Miloševiće, i zanoćimo po kućama. Sjećam se, dobra imanja, ograde im pletene sa prućem. Odjednom narod poče da vrišti i kuka. Pokojna majka spodbije mene, ostavi kravu i zajedno sa narodom bježimo jednim sokakom dolje prema Starom Brodu. I pored jednog žbuna se šćućurimo, a okolo puca, ljudi padaju, skaču u Drinu. Pravi haos, ljudi moji, stoji vriska žena i djece. Opkolili su nas, dobro se sjećam sve naoružani muslimani sa fesovima na glavama. Mi se izvlači odatle, i opet bježi. Bježi. Usput mi pogibe stric Joja, i neke komšije" Kad dođosmo do Drine samo jedan pontonski čamac, i to šupalj, a okolo ima nekoliko žiljada duša. Vidimo preko Drine prema nama dvije grupe, posebno Nijemci, a posebno Nedićevci. Kad se smrači, čujemo ustaše kako zovu: "Jovaneee"". Moj otac nas ubaci na nekakav čamac i pređosmo Drinu. Tu ugledamo Nedićevce i Nijemce kako razgovaraju, a onda sa jednim čamcem krenu patrola preko Drine, među narod, a druga uz Drinu i viču: Curik ustaš, curik ustaš"". Narod pršte kojekuda, neko pređe Drinu, neko bježi uz one strane. Da nije bilo Nedićevaca i Nijemaca sve bi ono ustaše pobile, ne bi mogla Drina sve primiti, sigurno bi je začepili". Risto Borovčanin (78), iz Žulja, sada živi na Pedišama kod Sokoca:"Sjećam se, 3. maja 1942. godine stričevi nam kažu da i mi moramo napustiti selo. Neki pobjegoše na Romaniju u Duboke doline, a mi opet za onim kolonama prema Drini. Stric Jovan kaza, idemo da se prebacimo u Srbiju. Po mraku stignemo u Miloševiće. Ujutro dojaha jedan četnički kurir na konju i onako juri kroz narod pa viče: Bjež'te ljudi, evo ustaša, poklaće i vas kao juče one u Višegradu"" Narod se razleti, pokušava da skupi stoku pa da krene ka Starom Brodu, a već nas stiže ustaška konjica. Što osta naroda gore u strani i ostade, a što uhvatiše ono dolje prema Drini počeše ubijati. Prigone nas, prigone Drini. Siluju žene, kolju, odsjecaju ruke, noge, vade oči, bacaju malu djecu uvis i dočekuju na bajonete. Bio je to jedan strašan užas i pakao. Narod zapomaže i jauče. Ljudi sami skaču u Drinu, mlade cure posebno. Mi se oko majki grupisasmo, pokušavajući se nekako spasiti. Odjednom sam pao potrbuške među gomilu pobijenih i unakaženih. Glavni pokolj je bio negdje između 16 i 17 časova po podne. A Drina mutna, nadošla, valovita, puna leševa. Donosilo leševe i od Višegrada. To je bio neverovatan i strašan prizor".Dokumentarni film „Drino vodo, oči devojačke“, autora Radoja Tasića i Novaka Knežića, novinara BN televizije.

Edited by pere urban x
Link to comment
  • 1 year later...
IMAG1279-1-1-1.jpgNa stolu knjiga.Ceka.Neka.Vracam ti ujutru knjigu... Pazljivi citaoci foruma, vidimo, znaju gde je nastao snimak. Ekspert ih je ipak ostavio u neznanju jer im nije objasnio ko je sve na fotografiji, kako, zasto, itd... Jbg.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...