Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

U knjizi "Borbe za Kupres 1942." ( AGM, Zagreb, 1999.) objavljena je jedna interesantna fotografija na kojoj su navodno ustase iz Druge zeljeznicke vojnice sa zarobljenim pripadnicima Druge proleterske u okolini Bugojna, prilikom ciscenja doline Vrbasa, 23.srpnja 1942.Da li neko zna nesto vise o ovoj fotografiji i zasto su partizani naoruzani?partustas42.jpg

Edited by pere urban x
Link to comment
U privatnoj kolekciji mog poznanika našla se jedna neuobičajena fotografija:Druzina.jpgSlika je zaštićena iz razumljivih pobuda, ali se jasno vidi da prethodi kvalitetnoj žurci...
Verujem da je u pitanju tvoj poznanik ^_^ ali to sada nije vazno.Zanimljiva fotografija, jel' mozes da nam pojasnis o cemu se radi, mislim moderacija trazi izvor a bio si u horu koji je kmecao da izvor nije "rek'o mi jedan co'ek" pa bi bilo lepo da se toga sada i pridrzavas.Na onu moju fotografiju koju sam postovao uz propratni tekst, mogli ste samo da napisete:"mislim da se ovde bas radi o zarobljenicima"ili"imam podatak da je na toj fotografiji to i to"ili"imam objasnjenje za puske a ilustrovacu to jednim drugim primerom..." Edited by Yoda
Link to comment

Arhivirajte ranije duele, kao i postovanje fotografija u cilju propitivanja drugih ucesnika, jer je to klasicno trolovanje. Dueli fotkama su klasicna patkometrija.Kime, predlazem da otvoris topik o antisemitizmu, u suprotnom ce tim poslom da se pozabavi moderacija.

Link to comment

Drugovi su u Zagrebu već bili saslušali ceo niz svedoka o životui radu Hebranga u periodu od njegovog dolaska sa robije pa do hapšenja. Ustanovilo se da drugovi iz Partije, s kojima je radio, nisu znali za njegove veze sa "hrvatskim nacionalistima" - frankovcima (ustašama).Bilo je interesantno zašto je Hebrang te veze stvarao i tajio ih od drugova. Tu mora nešto da se skriva.Pročitah zapisnik Ahmeta Ljubijankića. Ljubijankić jesuđen kao frankovac na osam godina robije za vreme bivše Jugoslavije. Kaznu je izdržavao u Lepoglavi i Mitrovici, gde se iupoznao s Hebrangom. Odmah po osnivanju Pavelićeve tzv."NDH" Ljubijankić je stupio u ustašku obaveštajnu službu i kao agent te službe obnovio je svoje veze s Hebrangom. Ljubijankić navodi da mu je u vreme dolaska ustaša na vlast Hebrang rekao da svi robijaši - frankovci treba da uzmu aktivnog učešća u preuzimanju vlasti u "NDH" i da se odmah odazovu ustaškom pozivu i jave udruženju "Uzdanica", radi dobijanja dužnosti i funkcija. Na jednom drugom sastanku mu je rekao da treba da se useli u stan dr. Šlezingera, Jevrejina, koji je prebegao ispred ustaša i da će on doći da se tamo smesti. U to vreme Hebrang je bio u stanu kod jednog drugog robijaša - frankovca, koji je suđen pre rata na deset godina robije, Vladimira Frajtića."Ja sam se plašio", izjavljuje dalje Ljubijankić, "mnogobrojnih veza koje je Hebrang održavao s bivšim robijašima - frankovcima, a među njima i nekim vrlo važnim ustaškim funkcionerima, no, on me je umirivao da je s njima u dobrim odnosima još s robije, i da se ništa ne plašim...a kada sam ga upoznao sa svojom saradnjom sa organima ustaške obaveštajne službe, on mi je samo rekao da budem oprezan, jer da je opasno raditi na dve strane...""Budilo je opravdanu sumnju ovakvo držanje Hebranga u odnosu na Ljubijankića, čoveka za koga zna da radi za ustašku obaveštajnu službu. On kod njega čak i stanuje! Ljubijankić ga vodi na veze s visokim ustaškim funkcionerima...""Slučaj Andrije Hebranga"(Kultura, Beograd 1952.)pukovnik Udbe Mile Milatović koji je vodio istragu nad Hebrangom

Edited by pere urban x
Link to comment
zvanicno se obesio u celiji, ako se dobro secam
da, o radijatorske cevi u Glavnjaci koja nije imala etazno grejanjeali domovina ga nije zaboravila, crven, crn ili plav, radio je za HrvatskuAndrija_Hebrang_marka.jpg Edited by pere urban x
Link to comment
Vojo Milatovic bese? Koja je zvanicna verzija kako je Hebrang skoncao?
Da, obesio se o radijator. S tim što u Glavnjači tada nije bilo radijatora. Šta da se radi. Našli su mu pre toga da je navodno šurovao sa ustašama i da je njegova žena puštena iz zatvora nakon što je učinio neku uslugu, a i pala je sumnja na njegov izlazak iz ustaškog zatvora. Srbin pobedijo. Edited by Filipenko
Link to comment
Da, obesio se o radijator. S tim što u Glavnjači tada nije bilo radijatora. Šta da se radi. Našli su mu pre toga da je navodno šurovao sa ustašama i da je njegova žena puštena iz zatvora nakon što je učinio neku uslugu, a i pala je sumnja na njegov izlazak iz ustaškog zatvora. Srbin pobedijo.
Srbin nije pobedijo, samo je malo bolje prosao u tom trenutku.Sa Hebrangom, mozda bi osvanula i SAP Herceg-Bosna ^_^ pa ja ne bih mogao da pitam zasto nije bilo SAP Dalmacije, SAP Slavonije ili SAP Istre.
Link to comment

Obzirom na pouzdanost antikomunističkih izvora, ne bi me iznenadilo da se ispostavi da je u Glavnjači uvedeno etažno grejanje još u doba kralja Aleksandra Obrenovića.BTW pitanje za sve, jel Glavnjača danas PMF?

Link to comment
Obzirom na pouzdanost antikomunističkih izvora, ne bi me iznenadilo da se ispostavi da je u Glavnjači uvedeno etažno grejanje još u doba kralja Aleksandra Obrenovića.BTW pitanje za sve, jel Glavnjača danas PMF?
Jeste, Hvilipenko, evo kako je izgledala zloglasna Glavnjaca.Jel' vidis radijatore?studentski765765ve8.jpg
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...