Jump to content
IGNORED

Ravnogorski pokret


Recommended Posts

Veoma zanimljiva knjiga stampana odmah posle rata.Evo sadrzaja kako bi se stekao utisak o cemu se radi a mozda ce i poneka strana da osvane ovde...General_Mihailovich1.jpgGeneral_Mihailovich2.jpgGeneral_Mihailovich3.jpg
Моје омиљено поглавље је оно где објашњавају како је помогао да се спаси Москва (?!).Дакле прво је спасио Москву, онда бриљантном акцијом и Северну Африку.И после се неки чуде што се наводи да је мит о Дражи створен у страној штампи...
Link to comment
  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pere urban x

    145

  • Topola

    71

  • Filipenko

    57

  • kim_philby

    57

Top Posters In This Topic

Posted Images

Око: Историја на поправномКо је од наших предака заслужио таблу или улицу, ко није и ко може о томе да суди.Постављање табле Аћифу Хаџиахметовићу у Новом Пазару изазвало је лавину осуда и подељена мишљења грађана, политичких опција и невладиног сектора. Они који Хаџиахметовића виде као хероја и вођу одбране Новог Пазара траже и његову рехабилитацију, позивајући се на процес рехабилитације Драже Михаиловића, који је у току. Поједини историчари не одобравају поређење Драже и Аћифа.Влада Србије је, у међувремену, задужила министарства правде и културе да "припреме предлог мера које ће спречити да спорни догађаји из прошлости угрозе добре међунационалне односе у Србији".Шта би те мере требало да садрже и како одредити који су догађаји и историјске личности спорни, а који неспорни, у емисији Око 11 покушаће да одговоре историчари: Момчило Павловић, директор Института за савремену историју, Милан Ристовић, професор Филозофског факултета (из Удружења за друштвену историју) и Реџеп Шкријељ са Државног универзитета у Новом Пазару.Емисију води Драгана Игњић.
Link to comment
Šta je govorio Ristović u emisiji? Nisam bio u mogućnosti da slušam.
Spustao loptu, nekoliko puta podvukao zloupotrebe istorije od strane politicara (pokusavajuci da sve pojaca egzaknoscu istorije koja ima svoje jasne metodoloske principe), objasnio da pomirenje cetnika i partizana u skupstini ne obavezuje istoricare, pozvao na jos jedno citanje Branka Petranovica po pitanju drugog svetskog rata kod nas, podsetio Skrijelja da je efendi Acif svoje Jevreje uredno isporucio Nemcima...Meni bilo zanimljivo kad je pomenuo cetnicku glorifikaciju u ovoj deceniji na nacin kako je to radjeno sa partizanima u prvoj deceniji posle '45. Spomenik Drazi na Ravnoj Gori, kaze, moze da prodje i kao Broz u Foci cim ga neko obrije. Problem stereotipa. Edited by Yoda
Link to comment

Meh, dok četnik (koji, naravno, ima nameštenje kao direktor instituta) ukazuje na dva antifašistička pokreta, nema problem da Draža dobije ulicu, smeta mu kod drugih kvislinga ono što nije problem kod srpskih i obrnuto, dotle ovaj drugi poziva na razum i osećajnost, te ne može da razume ovo ili ono, a na svako pitanje odgovara indirektno i od kulina bana, čuvajući svoje dostojanstvo i dostojanstvo struke™. Iskreno, i od takvih počinje da mi se sere. Sačuvao je svoje dostojanstvo, ali ne dostojanstvo istorije, četnik je izdominirao, voditeljka konstatovala da je Draža bio u pravu jer je ona tako učila i to bi bilo to.

Link to comment

Razumeo sam ga ja potpuno. OK je on. Samo što je meni više muka od tih koji odstupaju korak po korak pred četnicima u ime slobode mišljenja, govora, ravnopravnosti. Daju im prst, a ovi odgrizu do lakta i još uhvate do ramena za sledeći zalogaj. Tako da ono...već ihahaj čekam da neko jasno i glasno kaže nešto, a onda i to malo dođe od jednog od onih varvara iz Žitorađe.

Link to comment

Uopste nije odstupao, ali je pokazao pristojnost prema kolegi, a bilo je i obrnuto. Preterujes. Pritom ne komentarises Acifovog advokata, koji bi da napravi srpsko-bosnjacko pomirenje iskljucivo na liniji Svetozara Markovica i Tucovica.A i voditeljku si rascupao bezveze, lepo zena rekla da je ucila u osnovnoj da su partizani jedini ok, na kraju srednje da su bila dva antifasisticka pokreta. Drzim da je tvoja generacija. Pritom apotekarski merila ko koliko prica.

Edited by Yoda
Link to comment

A, ne, ne, ne. Rekla je da je učila samo jednu stranu priče u osnovnoj, o partizanima, a da je posle shvatila da smo mi zapravo imali dva antifašistička pokreta itd. itd. Nekome je to OK; meni nije.Što se Aćifovog advokata tiče, valjda ti je iz mog stava prema Draži jasno šta mislim o Aćifu. Uostalom, obojicu je patriotska oslobodilačka armija streljala.

Link to comment
^ Drugim recima, sranje je sto Ristovic odbija da debatuje na CvP nivou?
Rekoh, nije sranje, samo je njime izdominirano i ništa od onoga što zapravo treba da dopre do publike ne dopre sa takvim stavom. Nije to katedra, nego televizija i studio a ne debatni klub.Uostalom, zaključak emisije je bio da Draža treba da dobije ulicu, te da je situacija sa naša dva antifašistička pokreta (...) mnogo složenija nego što je to slučaj.Mislim, Ristović je sve dobro rekao. Osim što nije rekao ništa da odbrani partizane. Za mene je to izdaja.
Link to comment

Filipenko, uhvacen si u krivolovu za voditeljku, a ljudi neka lepo pogledaju emisiju:http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+1/1166508/%D0%9E%D0%BA%D0%BE+11%3A+%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%BC.htmlRistovic izdao partizane? :jerry:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...