Jump to content
IGNORED

Zaglupljivanje nacije


Eraserhead

Recommended Posts

ima fora kako da razbijate teorije zavere, samo je malo teska. potrebno je da postanete strucnjak u profesiji u koju ljudi imaju sujeverno poverenje, posto im cesto zivot zavisi od nje.moja zena je biohemicar i radi u veoma postovanoj laboratoriji. kada ona nesto saopsti mojim paranoidnim drugarima, to se veruje bez pogovora. ako kaze da su ljudi bili na Mesecu, onda su bili i to se vise ne dovodi u pitanje. to, doduse, radi na onim slabije obrazovanim, ove nadobudne sa fakultetima ne mozes ubediti ni pomocu tetejca.

Link to comment
ima fora kako da razbijate teorije zavere, samo je malo teska. potrebno je da postanete strucnjak u profesiji u koju ljudi imaju sujeverno poverenje, posto im cesto zivot zavisi od nje.moja zena je biohemicar i radi u veoma postovanoj laboratoriji. kada ona nesto saopsti mojim paranoidnim drugarima, to se veruje bez pogovora. ako kaze da su ljudi bili na Mesecu, onda su bili i to se vise ne dovodi u pitanje. to, doduse, radi na onim slabije obrazovanim, ove nadobudne sa fakultetima ne mozes ubediti ni pomocu tetejca.
Sumnjam da se veruje bez pogovora, više se radi o saglasnosti iz pristojnosti prema prijatelju-sagovorniku. Pa poenta konspirologa je da se ne veruje zvaničnim istinama koje plasiraju zvanično prepoznati autoriteti. Veruje se samozvanim stručnjacima sa margine interneta, ili, još bolje, stvarnim stručnjacima koji su fasovali otkaz nainstitutu zbog nekog razloga koji nema nužno veze sa temom zavere (afera, alkohol, tako nešto) ali koji se tako predstavlja za potrebe pridobijanja fanova.
Link to comment
kazi im da je tomasevic isao na doping test sa sekilom ili im objasni kako je prosla merion dzons i ostali sportisti iz afere balco.
ako se ne varam, dzonsovljeva je najebala ihahaj posle limpijade.naivko jedan :(
Link to comment

Komšija u prodavnici brze hrane bogoradi nad Haarp antenama u Barajevu, proklinje žute što su im to dozvolili bez referenduma, bla bla bla..."Dobro bre komšija, ako oni imaju te antene i taj sistem, kako kod njih stalno neke nepogode, od suša do uragana, što ne srede svoju klimu nego se trude da unište našu?"On: :mellow:Mislim, ima načina da se pojedinac osvesti, ali nije problem u pojedincu, problem je sistemski.Za jedno trominutno baljezganje Duška Koraća ti treba vojska pametnih ljudi da mesecima i godinama demantuje i objašnjava.Kako naučiti narod da razmišlja? Da preispituje sopstvene stavove, zaključke..?Ili je ovako svugde?

Link to comment
Sumnjam da se veruje bez pogovora, više se radi o saglasnosti iz pristojnosti prema prijatelju-sagovorniku. Pa poenta konspirologa je da se ne veruje zvaničnim istinama koje plasiraju zvanično prepoznati autoriteti. Veruje se samozvanim stručnjacima sa margine interneta, ili, još bolje, stvarnim stručnjacima koji su fasovali otkaz nainstitutu zbog nekog razloga koji nema nužno veze sa temom zavere (afera, alkohol, tako nešto) ali koji se tako predstavlja za potrebe pridobijanja fanova.
Mislim da Dabović has a point - pazi ovo nisu tek tamo neki naučnici, to su moji drugari naučnici, moja direktna veza sa istinom.Njabolje iskustvo ever: Bio kod neke drugarice, pre više vekova, u vreme kada sam neuspešno studirao fiziku. I tamo sretnem njenog ujaka koji je došao da im popravlja nešto po kući.Od onih ljudi namajstoričavih, što sve u kući umeju da poprave, svime su se bavili, u svemu su dobri. Oduševi se on kad čuje da studiram fiziku i prvo što će da mi saopšti na tu temu je: "Jel znaš za onaj filadelfijski eksperiment? To je stvarno bilo!". Ja kako, pa ne znam... Jeste, jeste, tako kaže čika Miša. Ja ga srećem stalno u domu penzionera. Nisam ni znao da je on fizičar. Pitam ga - čika Mišo, kaži mi iskreno, filadelfijski eksperiment - - jel to stvarno bilo? I čika Miša kaže - jeste. Pazi, sad ću da ti objasnim kako to izgleda fizički. Tu ti se ja zainteresujem, kako li to izgleda fizički, a on će: brodovi stoje u luci, u jednom trenutku, spusti se magla. Malo posle, podigne se magla: nema ih brodovi!Eto, tako to izgleda fizički. Rek'o čoveku čika Miša fizičar. Edited by Syme
Link to comment

E da si uspeo da zavrsis tu fiziku umesto sto si presao na prepricavalacko-prepisivacki™ faks, znao bi i ti kako to izgleda fizicki. Ovako si naivan, i zivis u neznanju, a ne verujes cika Misi. Sram da te bude. :D

Edited by hazard
Link to comment
Sumnjam da se veruje bez pogovora, više se radi o saglasnosti iz pristojnosti prema prijatelju-sagovorniku. Pa poenta konspirologa je da se ne veruje zvaničnim istinama koje plasiraju zvanično prepoznati autoriteti. Veruje se samozvanim stručnjacima sa margine interneta, ili, još bolje, stvarnim stručnjacima koji su fasovali otkaz nainstitutu zbog nekog razloga koji nema nužno veze sa temom zavere (afera, alkohol, tako nešto) ali koji se tako predstavlja za potrebe pridobijanja fanova.
Da znas o kakvim ljudima govorim ne bi pricao o pristojnosti :)Ljudi imaju prirodnu teznju da veruju autoritetima. Problem nastaje kada se sruse osnove na kojima autoriteti pocivaju. Kali Juga je, pored ostalih definicija, prepoznata kao vreme u kome "ljudi vise ne veruju u bogove". To ne znaci da su ti ljudi postali ateisti (mada je hinduizam bio podvrgnut sistematicnoj kritici ateista jos pre 2.700 godina, a u sestom veku nove ere je jedan filozof iz Indije rekao da je vera u bogove simptom mentalne neuravnotezenosti), vec da su izgubili gnoseoloski oslonac koji moze da ih vodi kroz zivot.
Link to comment
Da znas o kakvim ljudima govorim ne bi pricao o pristojnosti :)Ljudi imaju prirodnu teznju da veruju autoritetima. Problem nastaje kada se sruse osnove na kojima autoriteti pocivaju. Kali Juga je, pored ostalih definicija, prepoznata kao vreme u kome "ljudi vise ne veruju u bogove". To ne znaci da su ti ljudi postali ateisti (mada je hinduizam bio podvrgnut sistematicnoj kritici ateista jos pre 2.700 godina, a u sestom veku nove ere je jedan filozof iz Indije rekao da je vera u bogove simptom mentalne neuravnotezenosti), vec da su izgubili gnoseoloski oslonac koji moze da ih vodi kroz zivot.
Pa da, kao u onom apokrifnom Čestertonovom citatu: When a Man stops believing in God he doesn’t then believe in nothing, he believes anything.Ali mislim da je problem zapravo u nečemu drugom - u verovanju da je istina nešto do čega se dolazi neposredno, otkrovenjem i sozercanjem. Da su autoriteti nekakvi vračevi koji su nepodrednom kontektu sa istinom. Antidot je shvatiti da je nauka zapravo kolektivni poduhvat, i da izvan ovog kolektivnog poduhvata koji se drži izvesnih osnovnih principa arugmentovanja i rasprave ne stoje galilejovski heroji spremni da se suprotstave uvreženom mišljenju, nego ne stoji ništa. Izvan ovog kolektivnog poduhvata su, što reče Česterton, ali ovaj put ne apokrifno, nego stvarno - men who belive in themselves.
Shall I tell you where the men are who believe most in themselves? For I can tell you. I know of men who believe in themselves more colossally than Napoleon or Caesar. I know where flames the fixed star of certainty and success. I can guide you to the thrones of the Super-men. The men who really believe in themselves are all in lunatic asylums." He said mildly that there were a good many men after all who believed in themselves and who were not in lunatic asylums. "Yes, there are," I retorted, "and you of all men ought to know them. That drunken poet from whom you would not take a dreary tragedy, he believed in himself. That elderly minister with an epic from whom you were hiding in a back room, he believed in himself. If you consulted your business experience instead of your ugly individualistic philosophy, you would know that believing in himself is one of the commonest signs of a rotter. Actors who can't act believe in themselves; and debtors who won't pay. It would be much truer to say that a man will certainly fail, because he believes in himself. Complete self-confidence is not merely a sin; complete self-confidence is a weakness. Believing utterly in one's self is a hysterical and superstitious belief like believing in Joanna Southcote: the man who has it has `Hanwell' written on his face as plain as it is written on that omnibus."
Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...