Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Ne moraš tu biti tako oprezan buffy, ali cijenim puhanje na hladno. ^_^Moj Car & Kralj se predao, ni manje ni više nego digićima već tjedan dana prije. Danas, koliko ja znam hrvatskom narodu & državi je milie da postavi spomenike domobranima 1 fašističke države nego 100tini 000ća vojnika & domobrana koje je uludo izgubio boreći se za starog Francjozefa i mladog Karla. Tužno.

Link to comment

poslednji broj 'politike' u beogradu za vreme I sv. rata stampan je 11. septembra 1915.skoro tacno tri meseca kasnije u beogradu je austro-ugarska komanda pocela da stampa novine na srpskom jeziku (na latinici) pod imenom 'beogradske novine' (postojalo je i nemacko izdanje 'belgrader nachrichten')u prvo vreme su stampane tri puta nedeljno da bi od polovine marta 1916. do 29. juna 1918. izlazile svakodnevno.koliko mi je poznato to je i datum kada je izasao poslednji broj 'beogradskih novina'.u tom periodu do beograda je stizalo i nesto 'strane' stampe - 'hrvatska rijec' i ugarski 'pester lloyd'cirilica4.jpg

Edited by Bane5
Link to comment

tako je, to su te novine, bile su pisane bas na toj 'verziji' jezika.iako se u nekim objavama srpskom narodu koristila cirilica ona je u svim javnim dokumentima i stampi bila zabranjena, a u ovom slucaju je nekako i nametano odredjeno latinicno pismo.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

srbija je bila varnica koja je zapalila benzin za pocetak prvog rata.rat bi svakako zapoceo i bez toga, pa nije bilo potrebe da bas srbija bude katalizator. zato nema mnogo cime ni da se hvali iz pomenutog rata.

Link to comment
srbija je bila varnica koja je zapalila benzin za pocetak prvog rata.rat bi svakako zapoceo i bez toga, pa nije bilo potrebe da bas srbija bude katalizator. zato nema mnogo cime ni da se hvali iz pomenutog rata.
pravac biseri
Link to comment
srbija je bila varnica koja je zapalila benzin za pocetak prvog rata.rat bi svakako zapoceo i bez toga, pa nije bilo potrebe da bas srbija bude katalizator. zato nema mnogo cime ni da se hvali iz pomenutog rata.
Ma daj, jebote.
Link to comment

da li je morala srbija biti inic. kapisla? nije. da li je morala izgubiti superubedljivo najvise procenata stanovnistva u tom ratu? nije. da li je to ipak postigla? jeste. da li je to pohvalno i istorijski spektakularno? nije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...