Jump to content
Boza_zvani_Pub

EURO na RTS-u

Recommended Posts

Weenie Pooh

Kažemo i Van Gog umesto Fan Hoh, pa nikom ništa. A i slovo F i slovo H postoje u srpskom.

DR. KUMALO

aciki se nema šta zameriti, sčelznzi nije ne znam koliko afirmisano ime pa da se do sad način izgovora zapatio među rajom. daleko više na onu rabotu ide tip sa sport kluba koji prati engleski fudbal još od kolevke pa zna nama ubogim paorima da priča o metu bazbiju, darbi kauntiju, i ole gunar solšeru. istini za volju, malo šta je ružnije za čuti nego "totenhem".

Bakemono
Kažemo i Van Gog umesto Fan Hoh, pa nikom ništa. A i slovo F i slovo H postoje u srpskom.
Da, ali takva je naša transkripcija. To je po našoj transkripciji pravilno. Isto kao što je pravilno Ščensni.Na primer, Rusi transkribuju Hitler kao Гитлер. Edited by Bakemono

Bakemono

Totenhem? Pa kako se to onda izgovara, ja sam mislio da tako i treba?

Hamlet Strašni

Pravopis srpskog kaže baš tako. Totenhem kao i Čikago. Ne Totnem ili Šikago.бај народни тапаталк 2

DR. KUMALO
http://www.youtube.com/watch?v=Aw-r1eWVMbou pravu je hamlet. osim šikaga od pomenutih sportklubaša sam čuo i za nju orlinz. o već standardnom nju džrziju sa onim mekim r da i ne govorim. Edited by DR. KUMALO

Giggsy

Amerikanci su proslog leta govorili "Vizeli" ali su do kraja sezone vec poceli da pricaju "Veseli". Ni oni nisu bas poznati da vole da se cimaju oko pravilnog izgovora, ali eto, poceli su. Vremena se menjaju, trebalo bi da bude dosta Totenhema i slicnih gluposti. Ako se to vec ustalilo i ne moze se tako lako menjati, onda barem ove nove imenice treba izgovarati sto je pravilnije moguce.

Weenie Pooh

Poenta je da se govori "pravilno" kad je zgodno, a "nepravilno" ili kad je nezgodno (Ščnšn) ili kad smo svi već naviknuti na tu varijantu (Čikago). Ne treba se stideti adaptacije stranih imena u izgovoru, to je praktično neizbežno, i ne samo kod nas.

Bakemono
Poenta je da se govori "pravilno" kad je zgodno, a "nepravilno" ili kad je nezgodno (Ščnšn) ili kad smo svi već naviknuti na tu varijantu (Čikago). Ne treba se stideti adaptacije stranih imena u izgovoru, to je praktično neizbežno, i ne samo kod nas.
Pa naravno da adaptiramo našem izgovoru, ne koristimo glasove koji kod nas ne postoje, već ih pretvaramo u najbliže odgovarajuće. Nema ničeg strašno nezgodnog u Ščensni za čoveka koji nema govornu manu. Uostalom, takva su pravila važećeg pravopisa. -_-

gervasius twinkleminkleson

Da bi neko znao da se to izgovara Scensni i Zonsa, mora da zna Poljski. Sto, vjerujem, malo ko od komentatora zna. I nebitno je.Jes da je ovo topic o RTSu, ali RAI je upravo napravio fenomenalnu stvar. Pricaju o Mariju Gomezu, a stavili sliku Gomeza iz Catanie :lol:

Odd_Job

je li to Aca Laza Lazarević Stojanović u intro krešendu poentirao sa: Ako ne uzmu tuđe, neće imati svoje? :wub: Molim, neka mi neko potvrdi, to mora ići u potpis!

Bakemono
Da bi neko znao da se to izgovara Scensni i Zonsa, mora da zna Poljski. Sto, vjerujem, malo ko od komentatora zna. I nebitno je.
Naravno, ja samo branim Acu.

bracad
Samo i jedino pravilno je Ščensni. Kao Žonsa (Rząsa) ili Valensa. Jbg, takva su imena i tako ide transkripcija na srpski.Grešiš.
Ajde sad... pitao sam prijatelja koji je poljak i on mi je ovo rekao..

Bakemono
Ajde sad... pitao sam prijatelja koji je poljak i on mi je ovo rekao..
Prosto, ti si tako čuo, zato što je to en nazalizovano, kao francusko. Ščensni.

Weenie Pooh

A to nazalno n naravno imamo u srpskom, za razliku od umlauta? <_<