Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

"Urbano" je termin kojim sebe vole opisati snobovi koji se gnusaju narodnjaka i misle da ih to odvaja od seljaka, a zapravo jos smrde na stalu i viri im praziluk iz dupeta.Zaista urbane osobe ne koriste pojam "urbano" u tom kontekstu.

Link to comment
  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

"Urbano" je termin kojim sebe vole opisati snobovi koji se gnusaju narodnjaka i misle da ih to odvaja od seljaka, a zapravo jos smrde na stalu i viri im praziluk iz dupeta.
Slažem se da ne treba toliko pljuvati po narodnjacima i da se u tome pretjeruje. Dobar dio narodne muzike je neopravdano popljuvan, ali tome je doprinjela dominacija turbo-folka u kome je kvalitet uglavnom slab, a sistem vrijednosti koji se njime promoviše još gori. Čak i u turbo-folku se mogu naći dobre pjesme.Međutim, problem sa tim mjestima u kojima "trešte narodnjaci" nije sam turbo-folk, več činjenica da se puštaju uglavnom samo najnovije, trenutno popularne pjesme koje su uglavnom vrlo loše i ja se u njima ne pronalazim. E sad ako sam snob zbog toga nek sam. A u gradu živim otkad znam za sebe, i ja, a i moji roditelji.Ako bi birao između mjesta kao što je "Kristal" u kome je formula : fenseraj + kurčenje sa parama + silikoni + haus + najnoviji turbo folk, i između klasične folkoteke u kojoj ima i turbo folka i stare narodne muzike i narodnih hitova iz svih epoha, u kojoj je opuštena prava bekrijska atmosfera i u kojoj neka pjevaljka pjeva, a neki bendić svira i ne libi se zasvirati i poneku rok stvar, jer pored klavijatura ima i gitare, uvijek bi izabrao folkoteku. Edited by jaja_s_paprikama
Link to comment
Zasto bi iko stavljao praziluk u dupe?
ajme jos gi je bosch turio, doduse kao cvece, zbog radi uzivanjaurbano znaci i prednosti i mane gradskog zivota
<< ruralizad aquello que es urbano, urbanizad aquello que es rural >>
Link to comment

Čudi me da se niko nije osvrnuo i na američki pojam urbanosti koji se maltene poistovjećuje sa crnačkom kulturom. A to je meni veoma čudno, jer iako ima dosta crnaca po gradovima, a bijeli bogatuni često žive u suburbanim područjima, ipak poistovijetiti sam pojam gradskog, tj. urbanog, sa crncima, getoima i hip-hopom je meni malo preveliki mentalni skok. Očigledno mi ne možemo baš ukapirati američku kulturu i mentalitet, kao što ni oni ne mogu našu.

Edited by jaja_s_paprikama
Link to comment
Čudi me da se niko nije osvrnuo i na američki pojam urbanosti koji se maltene poistovjećuje sa crnačkom kulturom. A to je meni veoma čudno, jer iako ima dosta crnaca po gradovima, a bijeli bogatuni često žive u suburbanim područjima, ipak poistovijetiti sam pojam gradskog, tj. urbanog, sa crncima, getoima i hip-hopom je meni malo preveliki mentalni skok. Očigledno mi ne možemo baš ukapirati američku kulturu i mentalitet, kao što ni oni ne mogu našu.
Pa valjda u Srbiji taj pojam ima neko drugacije znacenje. A i Americi se taj pojam prosirio i vise nije ekskluzivo vezan za Afro-Americke krajeve grada i subkulturu koja vlada u njima. Sada ovde "urbani" mogu biti svi koji zive u nekom reclaimed/gentrified kraju grada gde se zivi u stambenim zgradama i gradskim kucama, gde imas radnje i kafice na svakom cosku, ide javni transport (autobus, metro), gde ti ne trebaju kola da bi preziveo, itd...
Link to comment
Urbano je kada zivis odvojeno od primarne prehrambene proizvodnje. To je tako bilo u 13. veku, i tako je i danas.
Onog Djilasa umlatiti fekalisanom motkom vrati nam PKB. Mi mislili svet kad tamo medjutim opet paorski svet.
Link to comment
Čudi me da se niko nije osvrnuo i na američki pojam urbanosti koji se maltene poistovjećuje sa crnačkom kulturom. A to je meni veoma čudno, jer iako ima dosta crnaca po gradovima, a bijeli bogatuni često žive u suburbanim područjima, ipak poistovijetiti sam pojam gradskog, tj. urbanog, sa crncima, getoima i hip-hopom je meni malo preveliki mentalni skok. Očigledno mi ne možemo baš ukapirati američku kulturu i mentalitet, kao što ni oni ne mogu našu.
Nama tu sta da se kapira. Pazi to jednostavno ne vazi za sve iako se cesto navodi po laksim magazinima. Od Misisipija na Zapad u mnogim gradovima nikada nisu ziveli crnci a to je ogromno i kad gledas odozgo iz avijona. Pa opet su neke gradove totalno razvalili i pobegli u predgradja druge ne. I nova urbana populacija koja je ozivela gradove barem na Istocnoj obali je Latino uglavnom Domenikanci u ogromnom broju. Kad ih dodas po 100 - 200 hiljada po gradu znas kako to popravi sigurnost u pustim cetvrtima. A sto se tice urbaniteta pa gde ces urbanijeg fenomen od turbofolka. dvesta na sat obozavam tu brzinu
Link to comment

u zagrebu urbano znači napredno, a nalazi se u radijusu 500 m od trga i nešto u bivšoj tvornici jedinstvo. (sve ostalo, sjevernije, južnije i ostalim pravcima je neurbano i nazadno da bi na njih pustili svoje udomljene mješance bez brnjice). u splitu više niko ni ne koristi riječ urban jer je suvišna. bilo je par urbanih neobrijanih prosvjednika, što su pokušali sprječit kerumovu gospođu da zida u park šumi marjan, ali im je brzo dopizdilo...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...