Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

Dakle kako vi doživljavate ovaj toliko često korišćeni pojam? Da li on za vas ima više pozitivnih ili negativnih konotacija? Šta on u stvari uopšte znači. Pritom ne mislim na neku kvazi-urbanost, već na nešto što je istinski urbano. Znači, ako je nešto, istinski urbano, da li to za vas ima pozitivno ili negativno značenje?Pokušaću da napravim mali uvod i da se osvrnem na neke stvari.Za početak, u bukvalnom smislu, urbano znači gradsko, nešto što je svojstveno gradu, naspram ruralnog tj. seoskog. To je svima jasno.Međutim, u Americi, pojam "urbanog" se vrlo često odnosi na crnačku kulturu, na getoe, na kriminal, podzemlje i sl. I na muziku koja se vezuje za te slojeve društva, na primjer hip-hop.Tome u prilog ide kratki citat iz Vikipedije (a odakle bi ja drugo citirao?!):

Urban contemporary is a music radio format. The term was coined by the late New York DJ Frankie Crocker in the mid 1970s. Urban contemporary radio stations feature a playlist made up entirely of hip hop/rap, R&B, pop, electronica such as dubstep and drum and bass (often with hip hop vocalists or rappers) and Caribbean music such as reggae, reggaeton, zouk, and sometimes Soca (In Toronto, London, New York City, Boston and Miami). Urban contemporary was developed through the characteristics of genres such as R&B and Soul.[1] Virtually all Urban contemporary formatted radio stations are located in cities that have sizeable African-American populations, such as New York City, Atlanta, Chicago, Washington, D.C., Philadelphia, Detroit, Cincinnati, Dallas, Houston, Los Angeles, Baltimore, Memphis, New Orleans, Charlotte, etc.The term "urban contemporary" is heavily associated with African-American music, particularly for Contemporary R&B in African-American contexts. For the Latinos, the music is more Latin urban, such as Reggaeton, Latin hip hop, or bachata.
Uslijed toga, pojam "urbanog" u Americi nema baš pozitivnu konotaciju.Kod nas je situacija sasvim drugačija. Pošto kod nas nema crnaca, getoa i toliko kriminala te vrste kao u Americi, kod nas je urbano dugo imalo veoma pozitivnu konotaciju, jer predstavlja suprotnost ruralnom, koje se smatra zatucanim i zaostalim.Ali i tu se stvari mijenjaju i američki pojam urbanog je donekle uticao na shvatanja i kod nas.Tako dolazimo i do trećeg pojma urbanog, a to je nešto alternativno, nešto što miriše na alternativu. I tu ima dosta lijepih i interesantnih pojava, kao što su razne svirke muzike svih mogućih žanrova, razna umjetničarenja, razne SKC-arije i tome slično, gdje se nastoji izraziti neki duh individualizma i modernosti i donekle kritički stav prema društvu. I takođe, dosta je vezano za gradove, a stoji u suprotnosti sa svim oblicima seljakluka.Međutim, ta i takva urbanost u opštoj populaciji nije in, nije popularna, nije mainstream. Za većinu obične raje, ta urbanost miriše na neke darkere, sektaše, marginalce, na boeme i kvazi-boeme i generalno na ljude koji nisu baš pri parama. A mainstream vrijednost je napucavanje, fenseraj, turbo-folk, tuc-tuc muzika, razmetanje parama i slične ruralne i primitivne pojave i to ne na selu, nego baš po gradovima.Dakle, sad je, čini se, čak i u gradovima urbano postalo nešto bezveze, nešto za levate i za ljude ne mogu da se prilagode opštem i važećem sistemu vrijednosti.Ja naravno žalim što je to tako, ali mi se čini da jeste tako.Zanimaju me vaša mišljenja na ovu temu. Edited by jaja_s_paprikama
Link to comment
  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

Koliko sam ja skontao, Rambo iz svog viđenja urbanog isključuje ovaj alternativni element, a koncentriše se na kvaziurbanost, na pomodarske pojave u gradu i na fenseraj. Sad sam zbunjen, šta je onda urbano, SKC ili splavovi?Ovdje kod nas u Banjaluci, npr. ima jedan klub zove se "Kristal" on je "najelitniji" u gradu i to je strogi fenseraj, sve se vrti oko keša i napucavanja i trešte narodnjaci. Sve je fake. Ako se ne napiješ ne možeš se provesti. Nema dušu. Ali se za njega ne kaže da je urban. S druge strane, postoje mjesta sa živim svirkama, sa alternativnom muzikom, kao što je DFK, i za njih se baš kaže da su urbana. Ali većina mladih, čak i ako se u dubini protive tim pojavama u Kristalu, više voli otići tamo jer je Kristal na boljem glasu nego DFK - DFK često vezuju uz promašene slučajeve, narkomane, neprilagođene i sl. Postoji i neka srednja opcija kao što je npr. City Pub ili novootvoreni pub McTyre u kome nema seljakluka i fenseraja, ali je ipak sve na nivou i tu dolazi gradska raja da se opusti, popije koje pivo, tu imaju i svirke, ta mjesta imaju dušu, i takođe se smatraju urbanim, ali sad već nema one negativne konotacije kao u slučaju stroge alternative poput DFK.

Edited by jaja_s_paprikama
Link to comment

Nepovratno silovan, zaklan, spaljen, ponovo silovan, razbijenom flasom penetriran, vucen kolima po sljaci i bukakiran pojam...da se odmori jedno 20ak godina od upotrebe pa ce mozda dobiti svoje znacenje nazad...

Link to comment
Urbano je termin kojim bi 'urbani' hteli da se distanciraju od onih neurbanih. Klasicno (malo)gradjansko pomodarstvo.
OK, to je kad samoprozvani urbani koriste taj termin za sebe, diskvalifikujući ostale. Ali generalno, šta sam pojam "urbano" znači za vas? Ako VI ocijenite neku stvar ili pojavu kao urbanu, da li je to za vas pozitivno ili negativno - i šta tačno znači?
Link to comment
Nepovratno silovan, zaklan, spaljen, ponovo silovan, razbijenom flasom penetriran, vucen kolima po sljaci i bukakiran pojam...da se odmori jedno 20ak godina od upotrebe pa ce mozda dobiti svoje znacenje nazad...
S ovim se u potpunosti slažem. Ali me ipak interesuje, ako bismo morali definisati taj pojam u svom sadašnjem značenju, koje bi bilo njegovo osnovno značenje?
Link to comment

Nelagoda s korištenjem termina kod nas odražava napetost izazvanu divljom urbanizacijom "naših prostora", provedenom u nekoliko epohalnih valova, gdje je tanki građanski sloj bio što dobrano razbucan, što zatrt u jadnom zarodku. Zapravo jedna južnoslavenska spefic'ćnost, po inostranstvima gdje se građani generacijama rađaju i umiru kao takvi nema neke frke s ovim pojmom. I malokad se raščetvoruje njegovo najdublje suštastvo izvan stručnih kulturoloških i socioloških niša. Dočim u nas to treba da je nekakva vododjelnica svjetova.Ali nema dok nas jaja s paprikama ne uvede u problematiku. Car s rijetkim talentom za omeđivanje prostora diskusije.

Link to comment
OK, to je kad samoprozvani urbani koriste taj termin za sebe, diskvalifikujući ostale. Ali generalno, šta sam pojam "urbano" znači za vas? Ako VI ocijenite neku stvar ili pojavu kao urbanu, da li je to za vas pozitivno ili negativno - i šta tačno znači?
ništa, ja sam ruralan. Ne znam ti ja te vaše gradske fore.... al znak kolko lanaca ima u hektaru..pročito na wikipediji..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...