Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

  1. 1. Koja je knjiga bolja

    • Lord of the Rings
      32
    • Na Drini cuprija
      86


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Procitao i jedno i drugo. :cool:

Ne mogu se porediti. Kao da neko poredi japanski voz i americki neboder. 

Ne slazem se sa ranije iznetim stavovima koje omalovazavaju LotR, a koje je neko citirao. LotR nikako nije knjiga u kojoj se "place nad vremenima kad su muskarci bili muskarci", to je masta autora koji je stvorio svetove koji je stvorio. Ne govori nista o ovome svetu, ali i ne mora da govori - od kada je jedina svrha knjizevnosti obradjivanje tema iz autorovog mesta rodjenja ili vremena u kome je ziveo? 

Link to comment
  • 2 years later...

Jako zanimljiva tema o moja dva omiljena pisca zbog koje ću sutra ujutro da kunjam na poslu.

 

On 8/19/2012 at 5:48 AM, Аврам Гојић said:

Frodo se Prstenu odupro zahvaljujuci cistoj snazi volje

 

On 8/19/2012 at 6:15 AM, Bakemono said:

samo čisti srcem mu se odupru

 

U žaru diskusije ste zaboravili da je Frodo na samom kraju ipak poklekao i nije uspeo da se odupre prstenu. Ta scena mi je jedna od najdražih u knjizi. Prvi put kada sam je čitao silno sam želeo da zafrljači prokletinju, ali istovremeno sve je u meni vrištalo "nema šanse, nema šanse, niko nije tako snažan". I nije bilo šanse, a Tolkin me kupio za sva vremena. Sličnu dramu preživljavao sam sa Ćorkanovim prelaskom mosta. Razlika je što bih Tolkinu verovatno oprostio savršenog Froda koji baca prsten, ali kada se Ćorkan popeo na ogradu (iako nije bilo nikakve realne šanse da uspe onako pijan, koračajući noću po tri pedlja širokoj poledici), zarekao sam se da onog trenutka kad se surva u Drinu ja zatvaram knjigu da je više nikad ne otvorim. Srećom, uz malo Middle-Balkan magije, Ćorkan je preživeo pa smo Ivo i ja ostali dobri drugari.  

 

On 1/11/2012 at 12:22 AM, Ayatollah said:

Ja ne mislim da Gospodar ima srećan kraj, ali isto tako ne mislim da je kraj tužan ili tragičan

...

Stoga ne mislim da kraj Gospodara tragičan, pre je setan i melanholičan.

 

Tuga, tragedija, seta, melanholija, slovenski velt šmrc, iritacija oka posle hiljadu strana ili whateva, meni se uvek plače kad završim, a generalno nisam neka plačipička. 

 

On 1/9/2012 at 8:30 PM, Indy said:

On topic, drugi put sam LOTR citao dok sam bio na Novom Zelandu. Preporucujem ovima kojima je bilo "smor" da probaju (ako nekad idu na NZ), tamo mu to dodje skoro realizam. Skoro sve je kao u knjizi, jedino se Orci vidjaju uglavnom samo petkom nocu.

 

+1000. Nije da se hvalim, ali hvalim se - been there, done that :) 

 

Link to comment
  • 1 month later...

tek sad videla ovu temu i neveruem šta se poredi

glasala za andrića ofkors, iako baš volim tolkina

 

ovo me potseća na onu pomamu oko den brauna i onog nekog koda

čovek pisao totalno elementarno, mislim, čak ni neke posebne veštine tu nema, a svetsku slavu postigao

pri tom, maznuo sve maltene iz fukoovog klatna, samo naravno, ekovo umeće pisanja, e to već neće da može

 

i sad kada bi guglali, ma ko je eko, ko ga jebe, nije prvi na guglu :isuse:

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Meni je uzbuđenje počelo negde '88.( od prvog gledanja onog crtaća Ralfa Bakšija). I ne pušta ni dan danas

 

Šteta što nije i treći deo uradio.. Ovako se naglo završava sa drugim delom i čiča miča i gotova priča.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...