Jump to content
IGNORED

Restorani u Srbiji koje treba posetiti


Corkscrew

Recommended Posts

kućerak na ribarcu.
mdah...nadkani matori "bolimepatka" konobar, koji je usred poslovnog rucka (a prvi put me vidi) uzeo da se izdrkava kad sam zatrazio kiblu sa ledom, objasnjavajuci kako se to ne zove kibla vec nekako, a da je kibla ono u cega se pisa. tim recima.pa posluzio riblju corbu zgusnutu kukuruznim brasnom od kog imas utisak ko da srces pesak, a zatim neku prevegetisanu budibogsnama papzjaniju sa puzevima. i smudja, sudeci po konzistenciji i nakupljenoj mlecnoj kiselini u mesu, ulovljeng izgleda 2002. godine, takodje impregniranog vegetom.bljak.
Link to comment
zatekao se u Irigu danas i raspitivanjem doshao do podataka da tamo nema interesantih mesta za klopu, ali ako se krene malo dalje prema Vrdniku pa kod Neradina :D ... ostaje za drugi put. isto kazzu da kod ledinaca, kod vojnog objekta ima kakva charda sa odlichnom jeftinom obilatom ribchorbom...i to ostaje za neki drugi put.
Irižani jedu Kod Ribara, odmah iznad štajge. Da li valja ne znam, nisam nikad bio. Spolja ne obećava. A ako kreneš u Neradin preko Vrdnika stićićeš otprilike nikad ;) troll onDedu iz Neradina pitaju na samrti šta mu je poslednja želja.-Da odem jednom u taj Irig...
Link to comment
  • 4 weeks later...

nikako da nahvatam malo vremena da podelim fantasticno iskustvo vezano za novosadski "zak" o kome je banatjanin ovde vec pisao.zapravo ni sada nemam dovoljno vremena ali cu ako nista drugo nakaciti par slika koje dovoljno govore.utisak nakon prvog puta je da je ovo sam vrh gastronomije u srbiji - ako nije broj jedan ono je u prva tri sigurno. restoran se nalazi u renoviranoj kuci iz doba secesije (1901. godina) u safarikovoj 6 u novom sadu, tacno prekoputa ulaza u staru i u rastinje zaraslu reformisticku crkvu. u prizemlju je nesto kao becki bistro, sa skracenim menijem i manjim porcijama, na spratu i u basti je restoran. u podrumu ce biti vinoteka sa barom, u potkrovlju su apartmani.poceli smo corbicom od celera i govedjim bujonom sa palacinkama. sve savrseno, narocito bujon, kao iz klasicnog francuskog kuvara tipa pelaprat.predjela - mus od plavog sira na rukoli, mus od pilece dzigerice sa oxford sosom, brizle sa sparogama u holandez sosu.ovde je hit bio mus od pilece dzigerice, prvi pravi egzemplar molekularne kuhinje (a la ferran adria) na koji sam naleteo u srbiji. pulverizovana dzigerica sa slatkom pavlakom ubacena u spravu koja se obicno koristi za pravljenje sorbea i sladoleda. savrsena struktura, slatkasti ukus u sjajnom kontrastu sa kiselim oxford sosom (maline, ren, viski). remek delo.mus od plavog sira, na slicnom tragu sto se tice strukture ali plavi sirevi koji se prodaju kod nas su losi, presoljeni i prejaki, i ta se agresivnost pomalo prenela i na mus, mada je bio ocigledan napor da se sir "smiri". svejedno, opet jako dobro.brizle su takodje bile hit. zanimljiva termicka obrada (ne bih otkrivao tajne iz kuhinje) uz bele sparoge u holandez sosu. delovalo je da ce biti tesko, a nije - ili je ovaj nas triling startera bio dobitna kombinacija.onda je dosao sorbe od limuna za resetovanje stomaka, nepca i jezika.glavno jelo: moj drugar i ja smo podelili porciju novozelandskih jagnjecih kotleta koji su najbolje jagnje koje sam probao u ovoj zemlji a da ne dolazi iz zanra pecenje/sac posto je to ipak neuporedivo. ako sam dobro upamtio, kriogeno-vakumski tretman na niskoj temperaturi (opet uticaj ferrana adria), dvocifren broj sati, sacuvana struktura svezeg mesa, pojacane arome, neverovatan osecaj u ustima. savrsena pratnja, perfektan ratatui - sacuvan svaki komad povrca u originalnoj formi, uz gusti - opet francuski perfektno spremljeni - demiglas. ovo je definitivno bio hit dana! savet: cela porcija je ogromna (na slici je polovina), ako prolazite ceo ritual sa predjelima i supama, podelite sa nekim.file od brancina ne bih komentarisao, posle ove jagnjetine sam mogao da progutam i file od kartona. ali je zanimljivo bilo trece jelo, nekakav špicen file sa basmati pirincem. znaci glava od bifteka se u konvektomatu dobro ispeče, onako obrnuto od onoga kako uglavnom jedem biftek (krvav), onda se filet nozem isece na tanke listice i sve to prelije demiglasom i posluzi sa pirincem. elem, kada sam video, snebivao sam se da probam, mislice da je promasena tema, ali je upravo obrnuto. aroma dobro pecenog mesa isplivava kroz demiglas na potpuno drugaciji nacin od ocekivanog. odlicno jelo, nesto kao daleko bolja verzija satobrijana bez viska nepotrebnih intervencija.pili smo montana sauvignon blanc za pocetak i vila gemma roze za kraj. sve odlican pet. tu bi mogla biti mala zamerka, vinskoj karti nedostaje poneko ludilo, neki bizarni slovenci ili italijani. ali nema veze, super je i ovako.kolaci su prica za sebe. nemam slike jer sam vec bio obnevideo od zadovoljstva i nirvane ali i torta od kestena (opet je za pumpanje fila radila ista sprava kao za one museve sa pocetka price) i listici od crne cokolade sa musom od bele cokolade i raguom od visnje izmedju, 10 out of 10. prvi put u srbiji jedem kolace sa briljantno pogodjenom minimalnom kolicinom secera a da ne pominjem perfektno laki mus od bele cokolade (nemoguca misija za sve koje sam probao ovde).ne bih vise padao u trans, napisao sam ovo u najboljoj nameri da podelim jedno nesvakidasnje iskustvo koje je po mnogo cemu ispred velike vecine stvari u beogradu, ako ne i od svih, uz casne izuzetke kao sto su dobro pogodjena jela u zapletu. ono sto je posebno impresivno je potpuno zaludjenostvo vlasnika i vera u ispravnost odabranog pravca, koji bi se mogao opisati kao francuska sofisticirana gastronomija dovedena do krajnjih mogucih granica u ovoj zemlji, pa i preko njih - uz koriscenje jako puno hi-techa u spremanju hrane, na slican nacin na koji to rade najbolji.cene su po meni umerene za ovaj kvalitet - svuda na planeti ovo bi islo do 100E po glavi, za nas cetvoro racun je bio 11.500 din sa 2 boce odlicnog vina (ta stavka je malo jace od 4.000 u racunu). najskuplji - i najbolji - su bili jagnjeci kotleti, 1600 din za punu porciju, ali to vredi svakog dinara.4 vrste hlebaraznorazno514.jpgpotaž od celeraraznorazno518.jpggoveđi bujon raznorazno521.jpgmontana sauvignon blanc - best buy beloraznorazno516.jpgmus od pileće džigeraznorazno540.jpgmus od plavog siraraznorazno541.jpgbrizle sa sparogama u holandez sosuraznorazno539.jpg

Link to comment

sorbe od limunaraznorazno542.jpgnovo vino, vila gemma roze iz podruma marine cveticraznorazno544.jpgfile od brancina sa necim ali se ne secam sa cime:=)raznorazno545.jpgfile špicenraznorazno546.jpgsmrt u tanjiru - jagnjeći kotletiraznorazno547.jpg zak :Hail::Hail::Hail::Hail: - to je sve sto mogu da izjavim u ovom trenutku.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Mogu, ali nije mi to presudno, naravno. Osim ako su baš majušne, kao u Jataku.Nego, divan prikaz, zaista. Radujem se poseti, pa javim utiske!

Edited by Buck Naked
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...