Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Udar groma u avion u letu, ANA B-767...Kansai airport, Osaka. Avion je nastavio let, nista mu nije bilo.Imam 1 gif, veci od limita (150KB) i ne mogu da ga postavim.Ovaj, koji nema pokretne slike, moze. Ako moderator dozvoli upload samo za ovaj slucaj, verujte mi, mali gifcic (kao da ga je neko snimao sa mobilnog) ali spektakularan.

post-555-1202611844.gif

Edited by Yoyogi
Link to comment

Opaljuju gromovi stalno po avijaciji, ali to je sve normalis jer je isti faradejev kavez, a ako je avion ofarban po propisu (boje su posebne kao i premaz ispod boje i nanošenje) ako ima dovoljan broj statičkih ispražnjivača na izlaznim ivicama i traka na nosu i repu, sva ta silna količina elektriciteta se prenese od napadnih ka izlaznim ivicama, pa u atmosferu, bez ikakvih posledica, bez fizičkih tragova udara groma, a čak i bez nekih značajnijih smetnji u radu elektronskih sistema...Normalis... :rolleyes: E sad ako je avion farban u nekoj vukojebini valjkom sa nekom levačkom farbom i ako su trake i ispražnjivači u lošem stanju ili ih nema... E onda imate problem...

Link to comment
Opaljuju gromovi stalno po avijaciji, ali to je sve normalis jer je isti faradejev kavez, a ako je avion ofarban po propisu (boje su posebne kao i premaz ispod boje i nanošenje) ako ima dovoljan broj statičkih ispražnjivača na izlaznim ivicama i traka na nosu i repu, sva ta silna količina elektriciteta se prenese od napadnih ka izlaznim ivicama, pa u atmosferu, bez ikakvih posledica, bez fizičkih tragova udara groma, a čak i bez nekih značajnijih smetnji u radu elektronskih sistema...Normalis... :rolleyes: E sad ako je avion farban u nekoj vukojebini valjkom sa nekom levačkom farbom i ako su trake i ispražnjivači u lošem stanju ili ih nema... E onda imate problem...
Ja sam uvek mislio da je dovoljno sto je avion faradejev kavez. Sta je problem ako je farba losa ili ispraznjivaci losi? Opasnost od pozara ili smetnje na elektronici?
Link to comment
Udar groma u avion u letu, ANA B-767...Kansai airport, Osaka. Avion je nastavio let, nista mu nije bilo.Imam 1 gif, veci od limita (150KB) i ne mogu da ga postavim.Ovaj, koji nema pokretne slike, moze. Ako moderator dozvoli upload samo za ovaj slucaj, verujte mi, mali gifcic (kao da ga je neko snimao sa mobilnog) ali spektakularan.
Nisam ja postavljao limit, ne znam zašto ne možeš postaviti. Probaj opet, ako ne uspe postavi na svoj host i ovde ostavi adresu.
Link to comment
Ja sam uvek mislio da je dovoljno sto je avion faradejev kavez. Sta je problem ako je farba losa ili ispraznjivaci losi? Opasnost od pozara ili smetnje na elektronici?
I jedno i drugo... Ta ogromna količina energije treba da klizne bez posledica... Postoje fizička oštećenja izlaznih ivica i mesta udara kada je taj prenos loš iz gore navedenih razloga... Obaška kuršlus šema sa elektronikom, koja podivlja i traži vreme dok se risetuje...Osetljivije stvari i pregore... Pa još ako se sve to dogodi na sletanju...Mehaničar i pilot koji rade pretpoletni pregled, trebali bi vizuelno da preboje statičke ispražnjivače na izlaznim ivicama... Par može da fali, ili bude oštećeno, ali ako im je broj ispod propisanog minimuma, avion se ne pušta na let dok se isti ne zamene i provere.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Jeste da je u pitanju vojni avion, ali ovo je daleko najskuplji avionski udes ikada:

Američki nevidljivi bombarder B-2 srušio na otoku Guam u Tihom oceanu u subotu ujutro po lokalnom vremenu, a dva pilota spasila su se katapultiranjem, objavilo je Ratno zrakoplovstvo SAD, a prenose američki mediji. Lokalna televizija KUAM TV news izvijestila je da se nesreća dogodila oko 10:45 sati u subotu, po mjesnom vremenu, kraj zračne baze Anderson. Stanovnici obližnjeg grad Yigo kazali su da su vidjeli velike stupove crnog dima kako se dižu iz baze, objavila je lokalna TV postaja. Predstavnik vatrogasne službe ne Guamu izjavio je za Kuam TV news da je velika eksplozija prijavljena otočnoj službi hitne pomoći 911, te da su dvije jedinice odgovorile na taj poziv. Posebna komisija časnika Ratnog zrakoplovstva provest će istragu o nesreći, izvijestila je agencija AP. Bombarder B-2, ponos je američkih oružanih snaga i jedan od najzahtjevnijih borbenih zrakoplova ikada izgrađenih, a cijena gradnje mu je oko 1.2 milijarde dolara. Svih 21, koliko ih je sastavu Ratnog zrakoplovstva, smješteni su u bazi Witeman u Missouriju, a nekoliko ih je od 2004. prebačeno na Guam, zajedno s bombarderima B-1 i B-52. Cilj prebacivanja je da se pojača američka vojna nazočnost u azijsko-pacifičkoj regiji, dok su ostale snage SAD prebačene u ratne operacije na Bliskom istoku. Guam je američki teritorij, udaljen 3.700 milja jugozapadno od Havaja.
Link to comment
Jeste da je u pitanju vojni avion, ali ovo je daleko najskuplji avionski udes ikada:
....Guam je američki teritorij, udaljen 3.700 milja jugozapadno od Havaja.....To je 4 sata leta od Tokija i omiljeno je izletiste Japanaca.Continental Airlines leti mozda 30 puta dnevno iz Japana za Guam.
Link to comment
Jeste da je u pitanju vojni avion, ali ovo je daleko najskuplji avionski udes ikada:
Ode milijarda dolara u dim zbog neke tehničke greške. Ceo taj koncept preskupih stelt aviona je na staklenim nogama. Koliko je Raptora naručeno? Ima da im pada par komada godišnje samo u nesrećama.
Link to comment
Ode milijarda dolara u dim zbog neke tehničke greške. Ceo taj koncept preskupih stelt aviona je na staklenim nogama. Koliko je Raptora naručeno? Ima da im pada par komada godišnje samo u nesrećama.
Nista ih to ne kosta. Sve je vec proslo kroz budget. Rusi rade to isto.Isto kao sto ih nista nije kostalo bombardovanje Srbije.Zemaljske trupe, da isteraju Iraq iz Kuwaita je kostalo. Kuwait je to platio, 28 milijardi US$.
Link to comment

Evo propade Amerika zbog pada jednog aviona, doduše ne bilo kojeg. Stelt programi su počeli još za vreme Regana i nijednog momenta nisu dovođeni u pitanje, čak ni kad je jedan završio u buđanovačkom ataru (beše lep prizor taj pad). Ovo je prvi B2 koji je pao sve sa prototipovima za 10-15 godina a reč je o konceptu koji je zbog svoje nekonvencionalnosti bio visoko rizičan. Raptora ima preko 100 komada i mislim da je takođe jedan prototip pao, za ne znam koliko godina. Sve da im padne i par komada godišnje što se ne bi desilo ni u ratu strategija je odavno zacrtana i trebalo bi nešto nenormalno da se desi da bi se kurs promenio.

Link to comment
Evo propade Amerika zbog pada jednog aviona, doduše ne bilo kojeg. Stelt programi su počeli još za vreme Regana i nijednog momenta nisu dovođeni u pitanje, čak ni kad je jedan završio u buđanovačkom ataru (beše lep prizor taj pad). Ovo je prvi B2 koji je pao sve sa prototipovima za 10-15 godina a reč je o konceptu koji je zbog svoje nekonvencionalnosti bio visoko rizičan. Raptora ima preko 100 komada i mislim da je takođe jedan prototip pao, za ne znam koliko godina. Sve da im padne i par komada godišnje što se ne bi desilo ni u ratu strategija je odavno zacrtana i trebalo bi nešto nenormalno da se desi da bi se kurs promenio.
.Pa nisam ni napisao da će propasti. Bar ne zbog gubitka aviona pa makar i od milijardu dolara. Ali ceo taj koncept teranja kvaliteta i cene u nebo je sumnjiv. U nekom ozbiljnijem ratu to može skupo da ih košta. Jeste se Raptor do sada dobro pokazao na vežbama ali ima ih malo i ako neko izmisli neki štos da može ozbiljnije da ih ugrozi ostaju na tankom ledu sa tako malo aviona. A malo ih je zbog cene. Isto za B2.
Link to comment

Prvi zalivski rat je bio ozbiljniji rat, složićemo se. Iraq je tada bio 4. svetska vojna sila. Rezultati F117:

During the Gulf War in 1991, the F-117A flew approximately 1,300 sorties and scored direct hits on 1,600 high-value targets in Iraq while flying 6,905 combat flying hours. The F-117 comprised only 2.5 percent of the American aircraft in Iraq yet struck more than 40 percent of the strategic targets.
Oborenih nijedan. Od četvrte vojne sile tog vremena. Ove godine se F117 povlači iz upotrebe kao zastareo! i za sve vreme korišćenja je oboren/pao 1. Ameri povlače avion iz upotrebe kao zastareo a ja ne znam da je ijedna druga država razvila nešto tehnološki slično, a kamoli operativno upotrebila. A kako će onda tek da pronađu štos da obore Raptora ili B2 koji su tehnološki još napredniji od Nighthawk-a? Raptori se ne izvoze čak ni Izraelcima, tehnologija ne curi...Pogledaj samo 1999, kada smo oboreni na kolena bez ijednog ispaljenog metka, sve smart bombs, misajls and rokits. Ništa čovek, samo skupa tehnika.
Link to comment
Prvi zalivski rat je bio ozbiljniji rat, složićemo se. Iraq je tada bio 4. svetska vojna sila. Rezultati F117:Oborenih nijedan. Od četvrte vojne sile tog vremena. Ove godine se F117 povlači iz upotrebe kao zastareo! i za sve vreme korišćenja je oboren/pao 1. Ameri povlače avion iz upotrebe kao zastareo a ja ne znam da je ijedna druga država razvila nešto tehnološki slično, a kamoli operativno upotrebila. A kako će onda tek da pronađu štos da obore Raptora ili B2 koji su tehnološki još napredniji od Nighthawk-a? Raptori se ne izvoze čak ni Izraelcima, tehnologija ne curi...Pogledaj samo 1999, kada smo oboreni na kolena bez ijednog ispaljenog metka, sve smart bombs, misajls and rokits. Ništa čovek, samo skupa tehnika.
Ovo nikako ne spada u avionske nesreće ali dobro, kad dođe moderator će da splituje ako treba.Jeste, 1. zalivski rat je bio ozbiljan i spektakularan uspeh Amerikanaca i njihove visoke tehnologije. Na stranu sad 4. vojna sila. Oni su to bili isto kao i mi u Evropi. Ozbiljni su ipak bili, a F117 se pokazao odlično. Ipak, obrati pažnju da sam ja napisao "ako neko izmisli neki štos". Veliki su ulozi u igri a oni su stavili sva jaja u jednu korpu. Ako im tu korpu neko izbije iz ruku eto supersile u problemu. Edited by eoten
Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...