Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

17 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ima neka preporuka za neku tamjaniku?

 

probao sam crnu tamjaniku vinarije malca, pitka. znam da imaju i roze i belo od iste sorte. ali nisam probao

i caberne sovinjon je dosta dobar.

Edited by cedo
Link to comment
5 hours ago, cedo said:

 

probao sam crnu tamjaniku vinarije malca, pitka. znam da imaju i roze i belo od iste sorte. ali nisam probao

i caberne sovinjon je dosta dobar.

 

Nije ista, bela i crna tamjanika različite su sorte, istina iz iste grupe. 

 

@Frank Pembleton teška priča. Probaj: Doja, Žuti cvet ili Lastar. 

Srodna sorta a dostupno - muskat otonel od Vršačkih (gledaj berbe! Da nije starije od godinu dana) 

Takođe, slično a dobro - Mustra vinarije Vinum

Edited by banatjanin
  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, banatjanin said:

 

:sleep: told you so.

 

 

samo i dalje mislim da su trebali skrepovati banatski rizling i rebrendirati ga u nesto novo...ipak mi imamo tebe da nam kazes da je sad novi i odlican a 99,9% ljudi to nema a ima traume i saznanje o losem vinu kakvo je bilo...misim bilo bi im jeftinije da su napravili novo vino nego sad ispravljati godine i godine losih secanja :D 

Link to comment
3 hours ago, banatjanin said:

 

Nije ista, bela i crna tamjanika različite su sorte, istina iz iste grupe. 

 

 

bejah pre desetak dana u nisu i posetih vinariju. probah nekoliko vina.

znam da postoje razlicite sorte tamjanike. ovi prave sva tri vina iz crne tamjanike. tehnoloski, sta rade, ne znam. pretpostavljam da luce odmah ono sto planiraju za roze i belo pa filtriraju posle tko zna kako i koliko. stvarno nisam siguran, a nisam ni pitao

a video sam dosta interesantnog. cetiri proizvodna procesa. u inox buradima, standarna burad razlicite velicine, betonski bazeni u zemlji i amfore.

rece, a ja uzeh zdravo za gotovo da se na podrucju gruzije na taj nacin proizvodilo 6k godina pre nase ere

vinarija postoji, kazu od 1903, kao zadruga. sad ne znam cija je, verovatno privatna

i klopa im je dobra, imaju kravlje sireve za meze (razni ukusi, sremus (jel to vlasac?) paprika, masline). mnogo dobro kaberne ide sa njima. suhomesnato je super, vrat bio extra, prsuta vec ne. pecenica mi se videla mnogo suva. prvi put sam jeo telece repove ali u grnetu, kao selsko meso. fantasticno ako je toplo. do sada sam replje™ meso uglavnom jeo sa testeninom. bas je bilo dobro. i pitah domacine, posto mi stalno, otkako krenusmo tamo, nesto malca u glavi bese poznata. tamo je uhvacen onaj silovatelj, malcanski berberin

uglavnom, nisu im losa vina, ali meni je moje i bovin zakon

 

 

 

Edited by cedo
Link to comment
On 6. 12. 2023. at 8:11, ivy said:

 

 

samo i dalje mislim da su trebali skrepovati banatski rizling i rebrendirati ga u nesto novo...ipak mi imamo tebe da nam kazes da je sad novi i odlican a 99,9% ljudi to nema a ima traume i saznanje o losem vinu kakvo je bilo...misim bilo bi im jeftinije da su napravili novo vino nego sad ispravljati godine i godine losih secanja :D 

 

trebalo je oni da urade još štošta. prvo, da spreče gazdu na namoluje petmetarski mural samog sebe sa Če Gevara kapom na ulazu u vinariju, tačnije, podrum Helveciju (ne šalim se). krivo mi je zbog svega tamo - taj teroar je odličan, tamo ima sjajnih ljudi, enolog im zna znanje i pritom je super lik, imaju opremu, neka vina su baš odlična - ali loše iskominiciarana, pogrešno brendirana i pozicionirana. i jbg.

 

 

On 6. 12. 2023. at 10:43, cedo said:

 

bejah pre desetak dana u nisu i posetih vinariju. probah nekoliko vina.

znam da postoje razlicite sorte tamjanike. ovi prave sva tri vina iz crne tamjanike. tehnoloski, sta rade, ne znam. pretpostavljam da luce odmah ono sto planiraju za roze i belo pa filtriraju posle tko zna kako i koliko. stvarno nisam siguran, a nisam ni pitao

a video sam dosta interesantnog. cetiri proizvodna procesa. u inox buradima, standarna burad razlicite velicine, betonski bazeni u zemlji i amfore.

rece, a ja uzeh zdravo za gotovo da se na podrucju gruzije na taj nacin proizvodilo 6k godina pre nase ere

vinarija postoji, kazu od 1903, kao zadruga. sad ne znam cija je, verovatno privatna

i klopa im je dobra, imaju kravlje sireve za meze (razni ukusi, sremus (jel to vlasac?) paprika, masline). mnogo dobro kaberne ide sa njima. suhomesnato je super, vrat bio extra, prsuta vec ne. pecenica mi se videla mnogo suva. prvi put sam jeo telece repove ali u grnetu, kao selsko meso. fantasticno ako je toplo. do sada sam replje™ meso uglavnom jeo sa testeninom. bas je bilo dobro. i pitah domacine, posto mi stalno, otkako krenusmo tamo, nesto malca u glavi bese poznata. tamo je uhvacen onaj silovatelj, malcanski berberin

uglavnom, nisu im losa vina, ali meni je moje i bovin zakon

 

 

 

 

stvarno rade belo vino od crne tamjanike, proverio sam :) što je vrlo neobično, u najmanju ruku. postoje bela vina koaj se prave od crnog grožđa (blanc de noir od pino noara je najčešće), imamo u Srbiji čak i beli prokupac. ipak, crne tamjanika je komplikovana sorta za rad, ne rađa redovno, niske su joj kiseline, visoki šećeri, pokožica tanka, šira se teško bistri - sve što ne valja za bela vina. nema logike, ali eto - valjda imaju viška grožđa

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

pila sam juce na Nocnom bazaru vino od zove i jako je zanimljivo,intezivan miris na zovu a nije preslatko sto je prva asocijacija na miris zove-sirup kad ono nije :D  ..bas fino..pise da ima 12% alkohola..

nije mi bas jasan nacin dobijanja napitka ali je jako zanimljivo..

Link to comment

dobih davne 2013. na poklon od jedne jako drage osobe, sa naznakom "obavezno kad otvoriš, ostavi bar sat vremena da diše".

 

i tako, 11 godina kasnije, a skoro 20 od punjenja, nakon čamljenja u ćošku sobe medj' flašama raznih rakija za obloge, čišćenje predmeta u nedostatku medicinskog alkohola, i raznih drugih opskurnih flaša (osnovano sumnjam da je tamo dospela nakon krečenja kad sam bila u drugom stanju), iskopa je danas koalicioni i reši da je otvori.

pomislismo oboje - nema šanse, predugo je stajala u neadekvatnim uslovima, u najboljem slučaju imaćemo neki krš domaći balzamiko, u najgorem - ispraćemo cevi sudopere tim sirćetom. čep se potpuno dezintegrisao, pola ostalo zaglavljeno u flaši, pola se razletelo po kuhinji, trunja je bilo svuda, pa i na otvaraču.

 

ali - 

 

majko sveta i svi sveti...!

 

ovako blago p'jani od PREDOBROG vina koje malo na momente vuče na neku lepu višnjevaču, pomislim: da smo samo imali propisne uslove za čuvanje (čitaj: podrum), danas bismo, uz ručak, upoznali i Dionizija lično i Afroditu i Svetog Trifuna i sve olimpske i ostale bogove, ali samo na popodne, dok traje ovo pijanstvo.

 

pokloniocu od srca želim svako dobro u životu (a i inače).

 

 

 

 

f563c817-b892-48a5-930c-dff54d24cc6a.jpeg

  • +1 5
  • Wub 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...