Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Evo za Milenu kako zive na Tajlandu izbeglice iz Mjanmara i kako ih teraju da se odricu svog kulturnog nasledja.

Odlican film je snimio Marko Randelovic, nas nomad reziser-fotograf. Bravo!

Da su kojim slucajem zaglavile u ove demokracke ljudskopravne zemlje odmah bi im poskidali kolute oko vrata, maltretiranje zena!

 

 

Edited by noskich
Link to comment
2 minutes ago, rajka said:

pera lozac je plutokrata posto ima kucu koju je kupio na kredit. noskich je kupio kucu za kes, pa je na dnu :4_joy: . poor noskich :sad:

 

 

 

Nije on plutokrata, on je ovo: "A ovi sto nisu spekulatori, vec im se zadesilo da su kupili krov nad glavom kada je odnos cene i primanja bio umnogome povoljniji, su ucarili onako bez plana, i sada zbog tog cara brane plutokratski sistem i slave spekulatore/krupne plutokrate/drzavu koji su im u dzep tutnuli stotine hiljada dolara. I smatraju to svojom zaslugom i hrabroscu. A pljuckaju na ljude koji ne mogu i ne znaju da li ce ikada moci da priuste svoj krov nad glavom."

 

Nema kredita, nema duga, nema kajmaka koji skida banka ni povecavanja obima novca i time povecanja cena i duvanja u balon.

Edited by noskich
Link to comment

Tajland je zemlja koja po nekim procenama ima i do 3,5 miliona izbeglica. Nikada Thai nisu zatvarali granice izbeglicama, a ima ih iz celog regiona. Od Kineza iz vremena kulturne revolucije, preko Vijetnamaca i Laosana iz perioda vijetnamskog rata, pa Kambodzana iz vremena Pol Pota pa do razlicitih talasa izbeglica iz Mjanmara. Ima cak i nesto nezvanicnih LGBT "izbeglica" iz Malezije. Nikome Tajland ne brani da dodje i spase se rata i sukoba. Medjutim sticanje drzavljanstva je nesto drugo. Sticanje tajlandskog drzavljanstva je tezak proces, jedno od najtezih drzavljanstava za dobiti. A to da Tajland ne zeli da resi to pitanje nije tacno:

 

https://www.benarnews.org/english/news/thai/stateless-12302016172431.html

 

Thailand Opens Citizenship Path for 80,000 Stateless People

Edited by noskich
Link to comment
4 hours ago, noskich said:

Nije on plutokrata, on je ovo: "A ovi sto nisu spekulatori, vec im se zadesilo da su kupili krov nad glavom kada je odnos cene i primanja bio umnogome povoljniji, su ucarili onako bez plana, i sada zbog tog cara brane plutokratski sistem i slave spekulatore/krupne plutokrate/drzavu koji su im u dzep tutnuli stotine hiljada dolara. I smatraju to svojom zaslugom i hrabroscu. A pljuckaju na ljude koji ne mogu i ne znaju da li ce ikada moci da priuste svoj krov nad glavom."

 

Hvala ti što si se trudio da me opišeš, ali to nisam ja. Nikakvih stotina hiljada dolara nema u mom džepu. I dalje imam kredit za kuću u kojoj živim i moram da zadržim posao da bi mogao da ga plaćam. Ne pljuckam ni na koga pa ni na ljude koji ne mogu da priušte krov nad glavom. Svojoj ćerki želim da ne mora kao ja da živi sa roditeljima do tridesete. Da li će iznajmljivati ili kupiti zavisiće od nje, ne vidim u čemu je problem i ako nikada ne kupi. Državu ništa posebno ne branim. Mislim da je već godinama jedna od najbolje uređenih na planeti, ali daleko od toga da nema mana.

 

Moj red za opisivanje. Evo kako ja vidim situaciju, sa sve numeracijom da možeš lakše da komentarišeš.

 

1. Noskič i Pera Ložač otprilike u isto vreme, pre desetak godina, dolaze u Australiju. Noskič dolazi sam da studira. Pera Ložač je dobio posao i dolazi sa porodicom.

 

2. Obojici uzima nekoliko godina da uštede sličnu količinu novca.  U početku Noskič kao student ne može da radi puno radno vreme, ali zato posle brzo napreduje dobijajući dobar posao i ekstremno smanjujući troškove života. Pera Ložač štedi konstantno, ali sporije jer mu je štednja nisko na listi prioriteta.

 

3. Noskič donosi odluku da svoj novac investira sa ciljem da što pre ostvari rano penzionisanje i napusti Australiju. Smatra da balon nekretnina samo što nije pukao i da nije trenutak za investiranje u njih. Nema problema sa ostalim vidovima investiranja, uključujući udruživanje sa bankom radi dobijanja kamate na keš.

 

On 04/01/2013 at 9:23 AM, noskich said:

Klasicno pravilo koje se zasniva na finansijskoj istoriji tokom 20 veka kaze da je `safe withdrawal rate` 4%. Da bi suma koju si ustedeo ostala netaknuta u najboljem slucaju ili ti trajala do kraja zivota u najgorem povracaj na investiciju bi bio idealno 4% plus inflacija i tih 4% iliti povracaj na 25-32 puta godisnjih troskova ti omogucuje da ne moras da radis za platu ako to neces.U mom slucaju odredio sam minimalnu sumu kao cilj koji treba da dostignem i sada sam na pola puta. Ceteris paribus treba mi jos dve i po godine sto ce reci sa 33 i po godina.

 

On 04/01/2013 at 7:33 PM, noskich said:

Modifikacija permanentnog portfolia (http://en.wikipedia....-Safe_Investing). Posto sam sada zauzet poslom i studijama cetvrtine koje su pokrivene akcijama i bonds odradjujem preko index fondova. Upravo planiram da rearanziram portfolio na trecine: kes, index funds i zlato/srebro.Kasnije kad budem imao vise vremena i znao vise o tome verovatno cu direktno kupovati akcije, moguce zemlju i/ili stanove.

 

On 02/03/2013 at 9:05 PM, noskich said:

Moje licno misljenje je da ce trziste nekretnina u Australiji pre ili kasnije puci, isto kao sto se balon izduvao u US.Takodje mislim da je suludo davati tolike pare za jedan stan u Sidneju ako se razmotri u sta sve se taj novac moze uloziti. Ima daleko daleko povoljnijih mesta na svetu za ulaganje u nekretnine i zemlju. Tako da je moj savet onima koji rade ovde da iznajmljuju a da kapital ulazu drugde, tamo gde za taj novac mogu dobiti mnogo bolju ponudu i u smislu onoga sto se kupuje i u smislu povracaja na investiciju.

 

4. Pera Ložač donosi odluku da svoj novac investira kupujući kuću na kredit sa ciljem da ga otplati pre penzije.

 

5. Naredne godine donose veliki pad kamatnih stopa, slab rast akcija, cena srebra/zlata i veliki rast cena nekretnina.

 

6. Present time. Noskič je jako nezadovoljan sporim rastom svog investicionog portfolija i za to krivi sve redom, uključujući i Peru Ložača. Da je samo smogao  hrabrosti i kupio kuću 2012-13, sad bi bio na Tajlandu.

 

7. Pera Ložač živi i radi u Melburnu, Australija.

Link to comment
6 hours ago, noskich said:

Tajland je zemlja koja po nekim procenama ima i do 3,5 miliona izbeglica. Nikada Thai nisu zatvarali granice izbeglicama, a ima ih iz celog regiona. Od Kineza iz vremena kulturne revolucije, preko Vijetnamaca i Laosana iz perioda vijetnamskog rata, pa Kambodzana iz vremena Pol Pota pa do razlicitih talasa izbeglica iz Mjanmara. Ima cak i nesto nezvanicnih LGBT "izbeglica" iz Malezije. Nikome Tajland ne brani da dodje i spase se rata i sukoba. Medjutim sticanje drzavljanstva je nesto drugo. Sticanje tajlandskog drzavljanstva je tezak proces, jedno od najtezih drzavljanstava za dobiti. A to da Tajland ne zeli da resi to pitanje nije tacno:

 

https://www.benarnews.org/english/news/thai/stateless-12302016172431.html

 

Thailand Opens Citizenship Path for 80,000 Stateless People

Ma apsolutno netačno i laž. Ti koji imaš suprugu Tajku odmah posle 3 godina imaš pravo na to. Drugo Tajland je podržavao PolPota, nemoj da širis neistine! Ove izbeglice iz Mjanmara, kako se zovu Rohinga, su bile šutnute od strane premijera tajskog, umiru po zatvorima i bivaju nazvani pacovima.

 

 

Link to comment

Perice Perice Perice

Nikad ne bih postovao reklamne tekstove. Toliko je bilo ovakvih prica po medijima ali mi se ni jedna nije ucinjela toliko prikladna za ovu temu.

-Poceli 2010 sa 60k. 

-Izbjegavaju Sydney jer je odnos repayment/rent los i cijene su nenormalno porasle

- odnos loan/value im je 60% sto znaci da imaju profit od 10mil za 6 godina.

Apsolutno svako od nas je ovo mogao da uradi i jos uvijek moze.

Ja licno necu jer mi je dosta ovo sto imam ali generalno gledamo propustamo veliku priliku da dopunimo kasicu prasicu

Link to comment
On 20/03/2018 at 5:15 PM, peralozac said:

 

Hvala ti što si se trudio da me opišeš, ali to nisam ja. Nikakvih stotina hiljada dolara nema u mom džepu. I dalje imam kredit za kuću u kojoj živim i moram da zadržim posao da bi mogao da ga plaćam. Ne pljuckam ni na koga pa ni na ljude koji ne mogu da priušte krov nad glavom. Svojoj ćerki želim da ne mora kao ja da živi sa roditeljima do tridesete. Da li će iznajmljivati ili kupiti zavisiće od nje, ne vidim u čemu je problem i ako nikada ne kupi. Državu ništa posebno ne branim. Mislim da je već godinama jedna od najbolje uređenih na planeti, ali daleko od toga da nema mana.

 

Moj red za opisivanje. Evo kako ja vidim situaciju, sa sve numeracijom da možeš lakše da komentarišeš.

 

1. Noskič i Pera Ložač otprilike u isto vreme, pre desetak godina, dolaze u Australiju. Noskič dolazi sam da studira. Pera Ložač je dobio posao i dolazi sa porodicom.

 

2. Obojici uzima nekoliko godina da uštede sličnu količinu novca.  U početku Noskič kao student ne može da radi puno radno vreme, ali zato posle brzo napreduje dobijajući dobar posao i ekstremno smanjujući troškove života. Pera Ložač štedi konstantno, ali sporije jer mu je štednja nisko na listi prioriteta.

 

3. Noskič donosi odluku da svoj novac investira sa ciljem da što pre ostvari rano penzionisanje i napusti Australiju. Smatra da balon nekretnina samo što nije pukao i da nije trenutak za investiranje u njih. Nema problema sa ostalim vidovima investiranja, uključujući udruživanje sa bankom radi dobijanja kamate na keš.

 

 

 

 

4. Pera Ložač donosi odluku da svoj novac investira kupujući kuću na kredit sa ciljem da ga otplati pre penzije.

 

5. Naredne godine donose veliki pad kamatnih stopa, slab rast akcija, cena srebra/zlata i veliki rast cena nekretnina.

 

6. Present time. Noskič je jako nezadovoljan sporim rastom svog investicionog portfolija i za to krivi sve redom, uključujući i Peru Ložača. Da je samo smogao  hrabrosti i kupio kuću 2012-13, sad bi bio na Tajlandu.

 

7. Pera Ložač živi i radi u Melburnu, Australija.

 

Vec nekoliko puta sam pisao, prve dve godine sam bio student, i tada gotovo uopste nisam radio jer nisam mogao da nadjem posao. Cim bi culi da sam na studentskoj vizi odbijali bi me, i za poslove cistaca/supermarketa/sve zivo.

Naredne tri godine sam radio na ugovor, dve i po godine sa otkaznim rokom od dva i po sata, narednih 6 meseci sa otkaznim rokom od 2 nedelje, Sve to vreme zena je radila na crno.

Tako da nisam imao nikakve uslove za podizanje kredita cak i da sam hteo da ga podignem.

I tako su prosle prvih 5 godina kada je vec bilo kasno u Sidneju i vise nije bilo nista povoljno da se kupi.

Edited by noskich
Link to comment
23 hours ago, MilenaS said:

Ma apsolutno netačno i laž. Ti koji imaš suprugu Tajku odmah posle 3 godina imaš pravo na to. Drugo Tajland je podržavao PolPota, nemoj da širis neistine! Ove izbeglice iz Mjanmara, kako se zovu Rohinga, su bile šutnute od strane premijera tajskog, umiru po zatvorima i bivaju nazvani pacovima.

 

 

 

Daj mi jedan primer coveka koji je dobio drzavljanstvo nakon 3 godine od ulaska na Tajland u poslednjih 20 godina. Samo jedan primer, nadji mi online, pa cemo onda da razgovaramo.

Nije Tajland podrzavao Pol Pota vec US, a Tajland igra kako US svira po svim vojnim pitanjima.

Rohinge koje su oducile da ostanu na Tajlandu niko ne dira. Zive kao i sve ostale izbeglice. Problem je kada one ilegalno prelaze iz jedne zemlje u drugu posredstvom krijumchara i korumpirane vojske. 

Link to comment

I da, to da si primio stotine hiljada dolara u dzep je figurativno receno. Svakako si tu sumu dobio povecanjem cene nekretnina i zato je sve to tako kako jeste. 

 

Ti mene prozivas za investiranje, a realna inflacija je koliko ako nekretnine rastu +10% godisnje i sve ostalo 2-5%? Kes u banci ne prati uopste realnu inflaciju. Posto je inflacija ugradjena u sistem nemas opciju da drzis novac kod kuce. I sa kesom u banci si u minusu, a kamoli van banke. To jest ko te pita, nemas izbor. Makar da pratis inflaciju.

Edited by noskich
Link to comment
16 minutes ago, noskich said:

I tako su prosle prvih 5 godina kada je vec bilo kasno u Sidneju i vise nije bilo nista povoljno da se kupi.

 

Neće biti baš tako, a evo ti i dokaza. Mogao si da kupiš početkom 2013. (po sopstvenom priznanju tad si već bio na pola puta od zacrtanog cilja), ali nisi imao hrabrosti jer si bio ubeđen da je balon počeo da puca. Gledano iz današnje perspektive to je bio idealan trenutak za kupovinu, mali dip pre ekstremnog rasta. Tough luck, ali prestani da kukaš i kriviš druge.

 

Sydney-house-price-cycle-nov-2-2017.thumb.jpg.d7de0cfaa498279ef37a9542f20e400f.jpg

Link to comment
15 minutes ago, noskich said:

 

Daj mi jedan primer coveka koji je dobio drzavljanstvo nakon 3 godine od ulaska na Tajland u poslednjih 20 godina. Samo jedan primer, nadji mi online, pa cemo onda da razgovaramo.

Nije Tajland podrzavao Pol Pota vec US, a Tajland igra kako US svira po svim vojnim pitanjima.

Rohinge koje su oducile da ostanu na Tajlandu niko ne dira. Zive kao i sve ostale izbeglice. Problem je kada one ilegalno prelaze iz jedne zemlje u drugu posredstvom krijumchara i korumpirane vojske. 

jao ala lupaš gluposti, 130 osoba je do jula 2017 dobilo. Fuj, ala si jadan sa tim širenjem dezinfo, pa pogledaj Kraljevsku gazetu gde se to objavlja. Dakle to je samo te godine, a imaš suprugu brate pa neka ti ona prevede.

 

Nemoj da izmišljaš skoro su umrla neka deca u zatočeništvu u Bankoku. 

A sada kao ipak je Tajland bio uz PolPota, čuti smešan si. Ni ne znaš ko je oslobodio Kambodžu od Pol Pota?

Link to comment
6 minutes ago, peralozac said:

 

Neće biti baš tako, a evo ti i dokaza. Mogao si da kupiš početkom 2013. (po sopstvenom priznanju tad si već bio na pola puta od zacrtanog cilja), ali nisi imao hrabrosti jer si bio ubeđen da je balon počeo da puca. Gledano iz današnje perspektive to je bio idealan trenutak za kupovinu, mali dip pre ekstremnog rasta. Tough luck, ali prestani da kukaš i kriviš druge.

 

Sydney-house-price-cycle-nov-2-2017.thumb.jpg.d7de0cfaa498279ef37a9542f20e400f.jpg

 

Nije rec o hrabrosti, rec je o mom uverenju da je dug ropstvo. To je sad sasvim druga stvar od realnih mogucnosti.

Ja jesam tada mislio da sam na pola puta, ali se iz ove sada perspektive ispostavilo da nisam jer su u medjuvremenu cene porasle i na Tajlandu, AUD je pao 32.5% prema THB, a povracaj na defanzivne investicije se smanjio na manje od nekadasnje polovine.

 

Kolika je bila cena prosecne kuce u Sidneju 2013? Ako se dobro secam, vec tada je bilo rec o sumi od 800,000 dolara.

Edited by noskich
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...