Jump to content
IGNORED

Android


Grunf

Recommended Posts

3 minutes ago, teacher said:

yoyogi dolazi iz sredine 90-ih, sada su ga odledili, to je jedino objašnjenje

Kako ga odlediše, uvališe mu iPhone.  Pre toga, ni modela se ne sećan, koji god je bio top Samsung Galaxy u avgustu 2013.

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Mene samo zanima odakle brendovi telefona u Japanu, kad je pre par godina pisao da tamo nema brendiranih telefona i da se uz paket dobije telefon, sa svim potrebnim uslugama, a da se ne zna koji je brend... NIšta Nokia, ništa Samsung, samo noname... :unsusre:

 

Nije pre par godina nego pre 11 godina, tada smart telefoni nisu postojali.

 

Trebalo je 2 godine da prvi dođu u Japan, nisu imali esencijalne funkcije (emoji karaktere) i skoro ništa drugo. CEO SoftBank, Son Masayoši, lični prijatelj Stiva Džobsa, je razvio te karaktere za iPhone i počeo praktično da ih poklanja u kampanji "iPhone for everyone". Najveći operater, DoCoMo (60 miliona pretplatnika sa prosečnim računom 70 dolara, više nego cela godišnja prodaja cele Nokie) je zahtevao da se na telefon stavi njihov logo a ne Apple (Samsung je na to pristao, nije bilo znaka firme nego DoCoMo). Tek 2014. su se nekako dogovorili i DoCoMo je počeo da prodaje (uz paket, ne kupovina aparata) iPhone. I moj je od njih. Na svake dve godine zamena za tekući model.

 

Dotle su bili telefoni ne znaš čiji, mnogi nisu ni znali da NEC, Sony, Fujitsu, Toshiba, Sanyo, prave telefone koji nisu imali oznaku osim ispod baterije it o kao "N-1234" što je značilo da je NEC.

 

Nokia skoro da nije postojala. Imali su radnju u Ginzi, uz Tiffany darguljarnicu gde su prodavali model ukrašen dijamantima za 20,000$. I to su zatvorili i otišli 2010.

Link to comment

Šta smo imali?

 

iPhone 900$ protiv knock-off Android telefona za 50$. Pa korisnici zadovoljni. Za nebitne stvari, radi skoro isto. 

 

Kao što je minobacač sirotinjska artiljerija, tako je i Android u svetu telefona.


Ko uđe u "command line" najsavremenijih NAS mašina ili SAN routera (Cisco, Brocade), prva stvar koju uradi je ovo (Unix):

SET TERM=vt100

 

Postavi komandnu liniju na odavno nepostojeću firmu Digital Equipment Corporation (DEC) terminal iz 1969. i na njihov terminal za komunikaciju sa mašinom.

 

Pa onda radi dalje.

 

I ispod Apple i Android je Unix.

 

Još samo da iPhone ima dugme da ga se redukuje na telefon od pre 20 godina, to bi bila prava stvar za mene.

Link to comment
1 hour ago, Yoyogi said:

Još samo da iPhone ima dugme da ga se redukuje na telefon od pre 20 godina, to bi bila prava stvar za mene.

Za tebe bi bila prava stvar da ima dugme da se svet vrati unazad 20 godina, tad bi ti i tvoje informacije bili "up to date"...

Link to comment
1 hour ago, braca said:

Za tebe bi bila prava stvar da ima dugme da se svet vrati unazad 20 godina, tad bi ti i tvoje informacije bili "up to date"...

Izuzimajući "objašnjenje" kako radi GPS. Ni 2000, kao ni danas, GPS uređaji nisu slali nikakav zahtev satelitu. 

Link to comment
1 minute ago, Clem Fandango said:

linux kernel nema ni jednu liniju unix koda

 

zaista ne znam šta je unix kod, ali je linux pisan na osnovu minixa, unix sistema i kopira sve važne osobine unixa.

Link to comment
Just now, Clem Fandango said:

Linux se većinom pridržava POSIX-a i to je to. Uostalom ima i sudska presuda koja kaže da Linux nije UNIX, te je i sama rasprava na tu temu nepotrebna  :)

 

nije unix, ali je baziran na istim principima, zato sam i rekao da je delimično tačno. realno, u pravu si, ali nije baš za fejspalm.

Link to comment
28 minutes ago, teacher said:

 

zaista ne znam šta je unix kod, ali je linux pisan na osnovu minixa, unix sistema i kopira sve važne osobine unixa.

Klem je u pravu iako undead Santa Cruz Operation i dalje pokušava da ubedi sudove da je Linuks krao kod iz Juniksa. Dozvoljeno je proučavati softver i napisati sve od nule ako se poštuju određena pravila. Zabranjeno je čisto kopiranje. Tu je dosta uticaja imala i čuvena tužba Apple-a protiv Microsoft-a i Digital Research-a gde su ih optužili da Windows i GEM kopiraju "look and feel" Mac OS-a. Pošto im ta glupost nije prošla, nakon toga je svaka firma mogla da npr. koristi ctrl+c kombinaciju tastera za kopiranje bez bojazni da će je neko tužiti da krade dizajn (osamdesetih je svaki tekst procesor imao različite prečice na tastaturi i za osnovne stvari). 

 

Još jedan primer je React OS, čiji razvoj traje toliko dugo upravo zato što je mala grupa programera rešila da od nule napiše Windows NT, u open source varijanti. React OS nije Windows iako je kompatibilan sa većim delom Windows softvera. 

Link to comment
6 hours ago, braca said:

Za tebe bi bila prava stvar da ima dugme da se svet vrati unazad 20 godina, tad bi ti i tvoje informacije bili "up to date"...

 

15. februara 1971. Velika Britanija je, uvela decimalnu funtu. Dotle je funta bila podeljena na 20 šilinga i svaki je imao 12 penija, 1 funta = 240 penija.

 

I dan danas kompjuteri po bankama imaju set-top software koji sedi na starim programima i to pretvara a programi isti kao i 1965.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...