Jump to content
IGNORED

Sweden


Tolaa

Recommended Posts

Sto se Stockholm Pass-a tice, mislim da se ne isplati. Ako si tu 3 dana, uzmes kartu za prevoz za 72 h koja kosta 240 sek (za 7 dana je 315 sek), a od onoga sto mislim da treba da obidjes, a sto se placa, to su Skansen (120 sek), Fotografiska (135 sek, moj omiljeni muzej) i Vasa muzej (130 sek). Vecina ostalih muzeja je besplatna. Ako ces do Drottningholma, vazi ti karta za prevoz i do tamo, u sam dvorac za koji se placa ulaz mislim da ne vredi da ulazis, ali je zato dvoriste/park koji se ne placa vredno obilaska (mozda vise leti nego zimi, ali i zimi je lepo). Za cca 650 sek ti je pokriveno sve sto se mora, a sto ulazi u Sthlm Pass koji kosta oko 1300 sa prevozom. 

Edited by Tolaa
Link to comment
  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tolaa

    33

  • Mil@n

    16

  • I*m with the pilots

    15

  • Kampokei

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

        Isli bismo na pet dana te mi ta nedeljna karta za prevoz onda deluje kao dobro resenje. U principu ti turisticki Passevi meni skoro nikad nisu bas super opcija, sem ako covek ne zeli da se za jedan dan ili dva olesi od razgledanja, a mi bismo to malo nateane radili.

Vidim da imaju elektronske kartice za prevoz (SL Access card) koje se dopunjuju i pojeftinjuju voznju a takva je inace i potrebna za nedeljnu varijantu. Pretpostavljam da svaki putnik mora da ima svoju? Ili se moze sve kupiti i staviti na jednu fizicku karticu (nadam se da sam dobro objasnila svoju misao)?

Link to comment

Mora svaki putnik svoju. Sto se smestaja tice, kao sto je receno, gotovo da nema krajeva za izbegavanje, mada ce ti utisak o gradu zavisiti od toga gde si. Sto se sireg centra tice, moj poredak po krajevima bi bio 1) Södermalm, 2) Vasastan, 3) Norrmalm, 4) Östermalm, 5) Gamla Stan, 6) Kungsholmen. Van sireg centra, lepi krajevi su Midsommarkransen i Aspudden. Ostali vrlo prihvatljivi krajevi van centra: Gröndal, Telefonplan, Hammarby Sjöstad, Gärdet. Za izbegavanje Rinkeby, mozda i Husby. Ostalo je srednja varijanta. Grad je po stanovnistvu otprilike kao Beograd, ali prostraniji, mnogo razudjeniji.

Link to comment

Da, mora svako da ima svoju karticu, kostaju 20 sek po kartici. Nemojte da ih bacite kad budete odlazili, vec ih ostavite nekom, ili na aerodromu na salteru. Ne zbog tih 20 kruna, nego zato sto ih niko ne baca. Ili ih sacuvajte za sledeci put. :)

 

Sto se tice prevoza od i do aerodroma, to je jedina varijanta kad kartica ne vazi, jer je aerodrom tik nakon sto se izadje iz stokholmskog okruga. Na aerodromu idete na commuter train, tamo na salteru mozete da uzmete kartice, ali moracete da platite i dodatnih 120 kruna po osobi, sto je passage ticket izmedju dva okruga. Kada se vracate na aerodrom, ne uzimate dodatnu kartu pre nego sto stignete do njega, nego na aerodromu ponovo platite passage (inace ni ne mozete da udjete na njega).

 

Druga varijanta vam je da idete na aerodromski bus (Flygbussarna), karta do glavne zeleznicke odakle imate vezu za bilo gde je 99 kruna, voznja traje oko 45 minuta. Vozom je oko 35 minuta. Posle na zeleznickoj kad ulazite u metro (metro stanice su obelezene velikim plavim T) kupite karticu.

 

Treca varijanta je Arlanda Express koja vozi od aerodroma do grada za 20 minuta, ali kosta oko 300 kruna i mislim da se ne isplati za ustedu tih 15-20 minuta.

Edited by Tolaa
Link to comment

Svi ti krajevi su sad u cajtnotu preskupi za tri osobe (ili imaju bas lose kritike, ili su hosteli), tako da sam se konsultovala sa forumskom Svedjankom :) i uzecemo danas stan u Solni, na 3min pesice do metroa koji onda ide 10 minuta do centra. Racunam da tih dodatnih pola sata dnevno utrosenih na prevoz nece biti tako strasno a ionako cemo uzeti kartu da nam pokrije tih pet dana.

 

Ali videcemo da obidjemo sve te fine krajeve u sirem centru :)

 

Hvala za info o prevozu do aerodroma, videh i ja za tu varijantu sa redovnim vozom i doplatom. Posto je prva varijanta bila da uzmemo neki kasniji let kojim bismo stigli u 23h, racunali smo na taj brzi voz, ali kako stizemo u sred dana, onda ce i neka od jeftinijih varijanti biti sasvim u redu.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Jos jedna stvar koju treba da imate u vidu: dnevne svetlosti ima otprlike od 9-14h, tako da se potrudite da je iskoristite za aktivnosti napolju. Muzeji, ovi besplatni, rade uglavnom do 17h, ali ih dosta ne radi ponedeljkom, tako da i to imate u vidu. 

Link to comment

Da, racunam na jako malo "dana", isto je bilo i u Geteborgu pre 2-3 godine u decembru. Muski deo ce patiti malo zbog ranog ustajanja ali hej, ustajali smo u Peruu u 06 i to prve dve nedelje bez problema, tako da mislim da ce svi preziveti :D

Link to comment

Zaboravih jos da pitam, mada gledajuci polozaj Stokholma vidim da je skroz drukcija prica od Geteborga: ima li tu nekih ostrvaca za posetiti, gde sednes na trajekt i izluftiras se medju stenama i ovcicama i sarenim kucicama (kao sto smo na ostrvu Breno)?

Link to comment

:lolol: U stokholmskom arhipelagu ima oko 30 000 ostrva, mozes da biras.

 

www.stockholmarchipelago.se da vidis gde ces, a onda www.waxholmsbolaget.se da vidis kako ces do tamo. :)

 

Edit: Ne znam gde ima ovcica, ali znam da ce lepo da vas produva. :D

Edited by Tolaa
Link to comment

Divan je arhipelag. Ako imate vremena, svakako. E, sad, ova bliza ostrva su onako, okej, ali za pravi dozivljaj arhipelaga se treba uputiti malo dalje (Finnhamn, ili recimo Landsort). 

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 11/21/2017 at 10:49 AM, Tolaa said:

... a od onoga sto mislim da treba da obidjes, a sto se placa, to su Skansen (120 sek), Fotografiska (135 sek, moj omiljeni muzej) i Vasa muzej (130 sek). Vecina ostalih muzeja je besplatna. ...

Koji su muzeji besplatni? Krenula sam po listi na Lonely Planet, i svaki koji sam ubola, sem Moderna Museet, se placa (neki su jos skuplji od nabrojanih, npr. Milesgarden je 150 kruna, taj mi deluje bas zanimljivo na osnovu opisa).

Link to comment
13 hours ago, I*m with the pilots said:

Koji su muzeji besplatni? Krenula sam po listi na Lonely Planet, i svaki koji sam ubola, sem Moderna Museet, se placa (neki su jos skuplji od nabrojanih, npr. Milesgarden je 150 kruna, taj mi deluje bas zanimljivo na osnovu opisa).

https://www.visitstockholm.com/guides/museums-with-free-entry/ Tu je lista besplatnih. 

Da, zaboravila sam Milesgarden, jeste zanimljiv. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...