Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

 

 

Ove godine ću ponovo da pravim sa vrganjima (4kg paprike + 1kg vrganja) jer sam došao do dvaes kila vrganja po 120 din/kg :ss1:

Taj ajvar je 1 vrh.

 

I da, bitna stvar (meni): ne pržim ga na ringli, nego u rerni. Duže traje, ali dovoljno je promešati svakih pola sata, umesto non-stop veslanja po šerpi pored šporeta...

 

 

joj meni bi bilo zao vrganja..ta paprika za ajvar sve pokriva...al kontam da je vrh pa jos kad ih imas 20kila..pih...

 

 

a nacin u rerni je 1 vrh,doduse za dzemove sa kojima ja eksperimentisem,napravila sam gomilu a ne jedem nemam pojma ko ce to sve potrositi al mi skroz zanimljivo,stavis i ne mislis..mnogo dobar nacin

 

 

ja sam uzbudjena zbog dzema od drenjine koji je u planu..i to sam nasla na netu da se on ne kuva nego samo mesa 2 sata?!

ako neko ima iskustva da me uputi bila bih zahvalna

Link to comment

 

 

Ove godine ću ponovo da pravim sa vrganjima (4kg paprike + 1kg vrganja) jer sam došao do dvaes kila vrganja po 120 din/kg :ss1:

Taj ajvar je 1 vrh.

 

 

a daaaaaj?! kako?! 

valjaš li ti to? :)

Link to comment

verovatno direktno u selu od nekog ko šeta po šumi. kod mene u selu ih je bilo dosta, ali niko nije otkupljivao. tek pred kraj sezone je neko došao da ih kupuje.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

 

ja sam uzbudjena zbog dzema od drenjine koji je u planu..i to sam nasla na netu da se on ne kuva nego samo mesa 2 sata?!

ako neko ima iskustva da me uputi bila bih zahvalna

jap, samo mijesas, ne kuva se, samo secer ga drzi. upravo sam pojela posljednji ostatak proslogodisnjeg.

 

znaci, pristavi film, serpu u krilo i zacas prodje

 

to je najbolji dzem u poznatom univerzumu, vrijedi svakog zamaha kuvacom

Edited by morgana
Link to comment

jap, samo mijesas, ne kuva se, samo secer ga drzi. upravo sam pojela posljednji ostatak proslogodisnjeg.

 

znaci, pristavi film, serpu u krilo i zacas prodje

 

to je najbolji dzem u poznatom univerzumu, vrijedi svakog zamaha kuvacom

 

super!!

 

onda je reseno :) 

Link to comment

verovatno direktno u selu od nekog ko šeta po šumi. kod mene u selu ih je bilo dosta, ali niko nije otkupljivao. tek pred kraj sezone je neko došao da ih kupuje.

 

To. Okolina Kruševca, otkupljivači plaćaju 230 kinti/kg, ali neće da otkupljuju manje od x kilograma 1. klase + y kilograma 2. i 3, klase, čime zapravo blokiraju sakupljače da prodaju okolo (svi skupljaju potrebne količine i odmah nose u otkupnu stanicu, vrganj nije lako dugo sačuvati u 1. klasa stanju).

Onda naletim na kombinaciju u okolini Vlasotinca, tamo plaćaju 120 din/kg za prvu klasu, a kaže mi lokalni izvor da je rodilo samo tako... Pola ću u ajvar, pola blanš pa u ulje...

Link to comment

@ivy džem od drenjaka je starinski lek protiv dizenterije.  Treba da nabaviš presu za plod (ista se koristi i za marmeladu od šipurka). Ima na pijacama da se kupi, nije baš džabe, a najbolje da pozajmiš od nekog ko je već ima. Tek kad prođe kroz presu, onda ide mućenje 2 sata.

Edited by halloween
Link to comment

halloween - imam ja tu presu,to smo mi ranije koristili za kuvani paradjiz

 

ali kontam i to što morgana kaže da radi posao..videću na licu mesta...plus sam naišla na tip da se plodovi zamrznu pa otope,da omekšaju pa je tako mnogo lakše to cedjenje..a ja sam od ove ture što sam malo ubrala pre neki dan shvatila da je dovoljno i samo da odstoje do sutra da bi i one što su svetlo crvene omekšale i potamnele..

 

jesam već rekla koliko sam uzbudjena  :P

Edited by ivy
Link to comment
  • 2 weeks later...

dakle evo ga dzem drenjina 2014.

 

ok,videla da znam i mislim da necu vise...ipak previse posla za kategoriju -ja to ne jedem-....mozda jednog dana kad budem...

 

10636218_10204844006519437_2035026721014

 

1907836_10204844006199429_38891659211824

 

ii nekoliko sati kasnije

 

10649534_10204844005999424_7929080680571

Link to comment
  • 4 weeks later...

inace dzem od drenjina je poceo da ,,radi,, i bezi iz tegle..ali po ukusu nije prokisao i ne baca na alkohol ali neko vrenje je evidentno

sad nesto kontam da ga istresem u serpu i ipak malo prokuvam..hm?

Link to comment

šta je vaso, detoksikacija jetre?

 

ako ti uspe, javi i meni kako. ja krljam  cvklu ove jeseni skoro svakodnevno, malo rpesnu, malo pečenu, zato što volim, a nešto se i nadam da će malo da me očisti

 

usput, ići ćemo sva četvorica na mudijadu. :jebemtiforumnenormalni:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...