Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

Znam, znam, nego da ne falimo sami sebe, uvek smo bili avantgarda. U kući Žarka Miladinovića, posle je dobio i selo sa svojim imenom, i ministarsku fotelju i spomenik, al kuća ne znam koja mu je bila.

Link to comment
...

Na danasnji dan, 23. novembra 1942. su se kod grada Kalac na Donu susrele dve grupe boljsevickih hordi i na taj nacin zatvorile obruc oko nemacke vojske i ostalih esesovaca koji su ostali opkoljeni u sirem rejonu grada Staljingrada.

Horde su probile front Sila osovine severno i juzno od grada u kome se jos uvek vodila odlucujuca bitka Drugog svetskog rata; danasnja nemacka i ne samo nemacka takozvana istoriografija ne propusta da pomene da su boljsevicke, komunisticke horde front probile na mestima koja su, i to retko i slabim snagama, drzali saveznici Osovine, Italijani, Madjari, Rumuni, Hrvati i ostali prisutni Evropljani.

Da nisu, da je front drzao bezgresni Wehrmacht i efikasni, smrtonosni SS, to bas ne bi islo tako lako, ako bi uopste islo.

Cinjenicu da je mogucnost opkoljavanja nemackih snaga kod Staljingrada mogao da vidi, i to ovlas bacenim pogledom na kartu, i poslednji nemacki rezervni potporucnik, ne vole da pomenu, a i kako bi kad je nisu videli ni naslutili najsposobniji generali i feldmarsali svog doba koje je samo Hitler sputavao ne dozvoljavajuci im da stvari obave kako treba i kako crvena posast zasluzuje.

Bilo kako bilo, racuni su poceli da dospevaju na naplatu, citav svet je odahnuo, a sve zainteresovane, mislim na one koji su se nasli na pravoj strani, zahvatilo je raspolozenje koje se pesnickim jezikom najbolje moze opisati frazom 'e, a sada cemo vam jebati kevu...'

....

 

Ne znam sta ce ti ove pesnicke lazi - em lazes za modernu nemacku istoriografiju koja je prilicno kriticna u pogledu Vermahta, em lazes za dogadjaje - sam Paulus je naravno trazio da se Vermaht ponovo povuce iz grada i nagovestio je mogucnost velike sovjetske ofanzive dva meseca ranije.

Postujes zanimljive detalje, ali, cemu laganje - zar zaista mislis da osim tebe niko nema pojma i nista nije procitao? Ili je to ostatak titoistickog/Dobricinog nasledja pa mora bar nesto da se slaze?

Link to comment

Zukov_Young_zpsp5xhq2lh.jpg

 

Kozarski segrt, kalfa, ћурчија valjda, zamalo pa majstor, солдат Imperije, i to istaknut, kavaljer Svetog Djordja, nosilac sva 4 stepena, stecenog u Prvom svetskom ratu.

Onda se umesala Revolucija, desavanje u kome od segrta, masinbravara, ucitelja, jednom recju svakojake fukare, nastaju marsali koji tuku, razbijaju krunisane glave, titule, feldmarsale i admirale i ostale takozvane skolovane oficire i radjaju se armije kakve svet nije video.

Od - sto rece neko - besanih noci francuske, do ledenih noci ruske Revolucije: sazvezdje vojnika kojima tesko da ima ravnih u istoriji ljudskog roda i njegove vestine da se uzajamno istrebljuje.

 

Zuk_Roks_berlin-1945_zpsnlme9cw2.jpg

Ћурчија i kamenorezac: Berlin 1945 i - Prusi su dobili svoje.

Gore, kako je i trebalo, nego stotinak i nesto godina pre toga, kada su ih kod raznih Jena i Auersteta raskantavali razni: Louis-Nicolas Davout, Andrea Massena, Jean Lannes...

Link to comment

Prije 25 godina ova šestorica su potpisala dokument kojim je SSSR prestao da postoji.

 

 

Njih 6 potpisalo a 16-17 (18?) novih republika™ formirano. Kod nas njih 6+2 nisu mogli za 6 republika da se dogovore...

Link to comment

Ebiga tak'i smo kakvi smo.

 

A što je još gore tih 6 je bilo iz tri republike.

 

Ebiga tak'i smo kakvi smo.

 

A što je još gore tih 6 je bilo iz tri republike.

ma da, znamo mi kakvi smo nego kako oni napravishe 17(16-18) a samo 6 potpisa, toga se vise ne secam... :)

Link to comment

A kako ... zapetljano je to do zla Boga - četvero su osnivači (Rusija, Ukrajina, Bjelorusija i Zakavkaska federacija /Gruzija, Jermenija i Azerbejdžan/), a tri su postale nezavisne i prije toga, suverenitet je takođe prije proglasilo ja mislim više od pola. Zatim tu treba i vidjeti kada su proglasili odlazak iz SSSR-a ... ma ima tu masa stvari.

Edited by apostata
Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...