Jump to content
IGNORED

štrikanje i šivenje


slepa živana

Recommended Posts

djizis pa ovde niko nishta nije radio, osim siroma indija, pa i to proshle godine :o
e pa kad tako kažeš zvuči cela godina, a nema godina od oktobra <_<šila sam neke letnje bluze u cilju nepeglanja, od indijskog platna, al nikako da ih završim. to je bilo pre jedno 2 nedelje, pregrejala mi se mašina, krenula da štuca, ja je brzo isključim i sad se nadam da se oporavila, ali ne smem da je uključim :Dnego, kad sam pazarila materijale za te bluze, videla sam mnogo lepe žerseje u bulevaru. i znam za jadac da ne može žersej da se šije običnim koncem pa je zbog toga bio uvek nepoželjan u našoj kući. i pitam prodavačicu kako se šije, a ona mi kaže da mora specijalnom iglom i neki lasteks konac. i opet sam se setila pre jedno 5 godina da mi je za nešto trebao rastegljiv konac i da sam išla po celom beogradu i objašnjavala zgranutim prodavačicama, treba mi konac kao onaj kad vam se oparaju gaće :D i nisam našla. jel to stiglo u međuvremenu? gde? i kako se tačno zove?
Link to comment
elem, mnogo teshko na mrezi nalazim sheme za heklanje, ameri vishe vole tekstualni opis nego leba da jedu, kad ono, iznenada, bakatetin san: "]ovde[/url]. istina, mora sad osoba da ima viziju samo na osnovu grafike, ali uopshte nije loshe!
Bubo, ti si san o kćeri moje majke :lol: Zato što bi da heklaš i da naučiš zašta ja nisan nikada pokazala ni mrvu entuzijazma ( istina šijem, deljam drvo i radim svašta drugo ali je heklanje i pletenje koje nisam naučila ostalo njena tiha patnja). A i što bi se ja mučila ;) kad ona ima čarobne ruke. Tako , ako ti trebaju mustre slične nekimm grafikonima sa onog sajta , samo traži, imam i u Bgu krugova kolko hoćeš.
treba mi konac kao onaj kad vam se oparaju gaće :D i nisam našla. jel to stiglo u međuvremenu? gde? i kako se tačno zove?
Ima sad tih konaca npr u onoj preskupoj modelini ali i u par drugih velikih pozamanterijskih, tako se i zove konac za žersej ali je bitno i da imaš mašinu koja može da radi žersej bod, moja gdja višnjastandard to ne ume pa se ni ne kačim sa tim materijalima . Vikni Kilijanu bre, ona garant zna sve o tome :D
Link to comment
Bubo, ti si san o kćeri moje majke :lol: Zato što bi da heklaš i da naučiš zašta ja nisan nikada pokazala ni mrvu entuzijazma ( istina šijem, deljam drvo i radim svašta drugo ali je heklanje i pletenje koje nisam naučila ostalo njena tiha patnja). A i što bi se ja mučila ;) kad ona ima čarobne ruke. Tako , ako ti trebaju mustre slične nekimm grafikonima sa onog sajta , samo traži, imam i u Bgu krugova kolko hoćeš.
pa moje zlatne ruke su se nekako smorile oko moje desete godine, i oko shivenja i oko pletenja, a ja bila orna da se prihvatim. mislim da od tada nije uzela konac u ruke, osim u sluchaju velikog moranja. posle bakateta dala 15 minutni kurs heklanja i gotovo.a gledam ove heklachke sheme i sve mislim da me podsecaju na neshto, kad ono, pljas! stereogram, grafika za kristalografiju, eo 1 iz tetragonalnog kristalnog sistema, samo za ljubitelje:struebel_64b1.gifsve je to, da prostite priroda :)nego bre, zile, oko zerseja. nikad ja to nisam shila specijalnim koncima, nego samo malo razvlachila shav, direktno kroz mashinu, ali vrlo malo, ne da se oklembesi. ima i ona dupla igla i sve, ali to nikad nisam ni probala. bakateta jeste, i lepo je to izgledalo, ali mi nikad nije bilo vredno maltretiranja. to se naravno sve deshavalo josh dok je slobodan miloshevic bio ne samo ziv, nego u punoj snagi! a tada su i zerseji bili 1 temeljan tekstil, pa se moglo izivljavati, sad ove italijanske dlake sto vidim da prodaju, to mora da se shije ruchno, na mesechini, nevidljivim koncem ^_^edip. kako bre vishnja ne moze da pravi zersej bod? vishnja je poslednja dobra generacija bagatovih mashina, mislim i poslednja koja je imala vishe metala nego plastike, dan'ca i ruza posle su gola plastika i stalno na granici raspada. da ne pominjemo da vishnje imaju i kvalitetniji shtep, najpriblizniji onim starim singerovim na nozni pogon... Edited by thermal bug
Link to comment
a gledam ove heklachke sheme i sve mislim da me podsecaju na neshto, kad ono, pljas! stereogram, grafika za kristalografiju, eo 1 iz tetragonalnog kristalnog sistema, samo za ljubitelje:struebel_64b1.gifsve je to, da prostite priroda :)
ma da, sve to one neke fraktalne strukture... tako sam, radeci jednom prilikom logo za neke tete i njiovu zadrugu, sve te fraktale izucila /dobro, dobro ne bas sve, narafki/...a to sve zapravo mustre za vez il 'eklanje....;-)
Link to comment

Мало туцаног стакла у бојама, два огледала под 60о, млечно стакло или беља хартија, светло страга, фотоапарат... промућкаш па шта испадне.

Link to comment
Ima sad tih konaca npr u onoj preskupoj modelini
gde je modelina?
Vikni Kilijanu bre, ona garant zna sve o tome biggrin.gif
pa vičem je :D
nego bre, zile, oko zerseja. nikad ja to nisam shila specijalnim koncima, nego samo malo razvlachila shav, direktno kroz mashinu, ali vrlo malo, ne da se oklembesi. ima i ona dupla igla i sve, ali to nikad nisam ni probala. bakateta jeste, i lepo je to izgledalo, ali mi nikad nije bilo vredno maltretiranja. to se naravno sve deshavalo josh dok je slobodan miloshevic bio ne samo ziv, nego u punoj snagi! a tada su i zerseji bili 1 temeljan tekstil, pa se moglo izivljavati, sad ove italijanske dlake sto vidim da prodaju, to mora da se shije ruchno, na mesechini, nevidljivim koncem ^_^edip. kako bre vishnja ne moze da pravi zersej bod? vishnja je poslednja dobra generacija bagatovih mashina, mislim i poslednja koja je imala vishe metala nego plastike, dan'ca i ruza posle su gola plastika i stalno na granici raspada. da ne pominjemo da vishnje imaju i kvalitetniji shtep, najpriblizniji onim starim singerovim na nozni pogon...
sve u svemu atomska fizika :(al možda se odvažim
Мало туцаног стакла у бојама, два огледала под 60о, млечно стакло или беља хартија, светло страга, фотоапарат... промућкаш па шта испадне.
:lol:Opametite se bar za trenutak, Rasejani, mnogo bih vas molio.
Link to comment
Opametite se bar za trenutak, Rasejani, mnogo bih vas molio.
А, добро, може.Већ сам се поплашио да треба да се уозбиљим.
Link to comment

modelina je u hilandarskoj, no, tamo se ide samo ako je mnogo mnogo hitno i imas pare na raspolaganju [ a meni iskustvo pokazalo da se i slabo razumeju u ono sto imaju u radnji :\]e sad, ja zersej sijem iglom za rastegljive materijale [imas ona pakovanja od po pet, pa podeljene po debljinama], uglavnom neka srednja debljina igle, posto se jos nisam toliko izvestila da znam koja mi treba za koji materijal, al da sam primetila razliku otkad sijem sa namenskim iglama, jesam. druga bitna stvar kod rastegljivih materijala [bilo kojih] je da ne sijes ravnim stepom, vec cik cak [i to kazu sto siri bod, to bolje], meni je prosla masina nesto zezala sa tim cik cakom, pa na nisam ni sila rastegljive dok nisam kupila novu koja ima sav za rastegljive materijale [cik cak sa nekoliko bodova] i to mi super radi posao, do sada mi se nije desilo da cujem pucanje konca kad oblacim nesto [trebalo mi jedno godinu dana od kupovine masine da uopste provalim za sta je taj bod].ja rastegljiv konac nisam nikad koristila, ako ga koristis, stavljas ga kao donji konac, a gore obavezno od poliestera konac, a ne pamucni. ima pozamanterija u zahumskoj "marselin", tamo imaju i igle i konce, ok su cene. negde taj konac ne prodaju namotan, vec dodjes i kazes koliko ti metara treba. [ako ne nadjes konac, a resis da njime sijes, javi se, imam ja]

Link to comment
  • 4 weeks later...
e pa kad tako kažeš zvuči cela godina, a nema godina od oktobra <_<šila sam neke letnje bluze u cilju nepeglanja, od indijskog platna, al nikako da ih završim. to je bilo pre jedno 2 nedelje, pregrejala mi se mašina, krenula da štuca, ja je brzo isključim i sad se nadam da se oporavila, ali ne smem da je uključim :Dnego, kad sam pazarila materijale za te bluze, videla sam mnogo lepe žerseje u bulevaru. i znam za jadac da ne može žersej da se šije običnim koncem pa je zbog toga bio uvek nepoželjan u našoj kući. i pitam prodavačicu kako se šije, a ona mi kaže da mora specijalnom iglom i neki lasteks konac. i opet sam se setila pre jedno 5 godina da mi je za nešto trebao rastegljiv konac i da sam išla po celom beogradu i objašnjavala zgranutim prodavačicama, treba mi konac kao onaj kad vam se oparaju gaće :D i nisam našla. jel to stiglo u međuvremenu? gde? i kako se tačno zove?
Videla sam kako je najbolje: na žersej stavi tračicu flis papira (kada nemaš, može i pelir, pa i novine čak) i štepaj preko njega. Ne nabira se, ne kida - ma, milina.Za nekog ko proba da sašije nešto od kože isto važi.Rastegljiv konac i sve ostale zezalice ja kupujem u radnji kod tramvajske okretnice na Bogosloviji.
Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

ne mogu da pronađem odgovarajući topikpitanjeupravo sam se vratio od krojačice kojoj sam na milost i nemilost ostavio dva para pantalona na sužavanju i skraćivanju i stavljanju/zameni učkura;ne jednim je trebalo ispočetka staviti učkur i ona reče "staviću ja samo jednu (1) rupicu"- "kako, pa neće onda moći da se zategne", rekoh ja- "ma hoće, na istu rupicu izađu oba kraja, pa se lepo zategne..."- "ali sve pantalone s učkurima imaju 2 (dve) rupice..."- "nemaju"...i ubedi me, to jest sluđen sam bio pa sam pristao;a biće gotovo tek u ponedeljak;pitanjezna li neko to s učkurima, je l' će da bude dobro to s jednom rupicom, ja ne umem da zamislim na šta će to da liči?

Edited by kud_genijalci
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...