Jump to content
IGNORED

štrikanje i šivenje


slepa živana

Recommended Posts

meni je 100 godina trebalo da provalim paralicu. to ima da se kupi i po bolje snabdevenim pijacama biggrin.gif do skoro sam za paranje koristila žilete, a uvek, ali uvek bar jednom po šiću nešto pogrešno prošijem, pa paraj...
pa paralica se dobije uz bagatovu masinu (u sivoj kutiji, sa ostalim bear necessities)nasa masina je bagat, i pokvarila se i servis bagatov joj nije pomogao... ali ovo moje su bajate vesti. od alata, onaj lenjir krivuljar, kreda, snitovi iz burde koje prepravljas i prenosis s kolena na koleno... mada, ja sma isla i na kurs krojenja ko dete (lozila se na to hi hi hi), tako da sam to tamo naucila.sto godina nisam sila... nemam duhovnog mira za tako nesto vise.ali tema ti je odlicna.mene zanima postoje li kursevi za pletenje u bg?
Link to comment

Ја лично не штрикам и не шијем, али моја баба је одлично радила и једно и друго. Давних несрећних година док је деда био на Голом отоку, а она избачена из свих социјалних интеракција без могућности запослења, шила је приватно у својој кући. Касније је наставила да шије себи и да штрика на изванредном нивоу. Све што је направила је изгледало као купљено у некој скупој радњи, а џемпери нпр. су били веома луксузни, а не онако планински и груби. Њена трагично погинула сестра (у Другом светском рату са непуних 20 година као партизанка) је била лиценцирана кројачица оних пар година колико је стигла да буде и чак је тако млада имала свој салон у Врању. Баба је била судија, али је шила цео живот. Други један прадеда (по очевим женским линијама) је имао своју кројачку радњу у Чика Љубиној 10 још од средине 1880-их. Тако да, шивење и кројачи ме увек асоцирају на нешто интимно блиско предачко.

Link to comment
pa paralica se dobije uz bagatovu masinu (u sivoj kutiji, sa ostalim bear necessities)
ja sam mašinu dobila od drugarice, nije bila bagat nego ei niš, bila je i neka kutijica uz nju. ne znam da li je išla u paketu, ali nije bilo paralice, bile rezervne špungle, kalemi i neke igle. a i te paralice se vremenom istupe pa ionako mora nova da se pazari s vremena na vreme.veći je problem što ja dugo uopšte nisam znala da takva alatka postoji :( mislila sam da samo ja pravim takve glupe greške.i isto sam otkrila ameriku, to je baš bilo otkriće stoljeća, da na mašini ima onaj mehanizam da namotaš konac na struju :D
mene zanima postoje li kursevi za pletenje u bg?
nisam čula. takvi kursevi su ranije postojali pri radničkim univerzitetima. sumnjam da toga ima... možda neki ženski ngo organizuje. znam da 'žene na delu' imaju kurseve za žene, ali uglavnom za neke muške poslove, tipa vodoinstalacije, pravljenje polica...
jel vam valjaju burdini snitovi za pantalone?
jednom mi je tetka šila po nekoj staroj burdi iz sedamdesetih i te su bile super, prave farmerke. to je bilo devedesetih kad ti plitki uski modeli nisu bili moderni, a ja sam po svaku cenu htela zvoncare kao pevač led cepelina :)ne znam da li inače imaš problem s modelima pantalona, kao ja :( imam ogromne butine a tanak struk i uglavnom sve što ima u prodavnici mi užasno stoji, ja to zovem - model 'đole noga'. stvarno izgledam kao da imam drvene noge, proteze ili tako nešto...e šta radim, kad jednom u sto godina pronađem dobar model, kad se već raspadne od nošenja, oparam, ispeglam delove i po njima napravim šnit. e sad, moja tetka, iskusna švalja tvrdi da to ne može, jer se platno deformiše, istegne od nošenje, pranja... ali ja to nekako zbudžim. fircam, probam po sto puta i na kraju nekako privedem model svrsi. istina je da ne ispadnu baš kao original, ali budem zadovoljna.
Link to comment
Ја лично не штрикам и не шијем, али моја баба је одлично радила и једно и друго. Давних несрећних година док је деда био на Голом отоку, а она избачена из свих социјалних интеракција без могућности запослења, шила је приватно у својој кући. Касније је наставила да шије себи и да штрика на изванредном нивоу. Све што је направила је изгледало као купљено у некој скупој радњи, а џемпери нпр. су били веома луксузни, а не онако планински и груби. Њена трагично погинула сестра (у Другом светском рату са непуних 20 година као партизанка) је била лиценцирана кројачица оних пар година колико је стигла да буде и чак је тако млада имала свој салон у Врању. Баба је била судија, али је шила цео живот. Други један прадеда (по очевим женским линијама) је имао своју кројачку радњу у Чика Љубиној 10 још од средине 1880-их. Тако да, шивење и кројачи ме увек асоцирају на нешто интимно блиско предачко.
jesu ti ostale neke mašine od njih?
Link to comment

sve pantalone koje sam sila po burdinim krojevima imaju nekako vrecasti zadnji (da ne kazem dupni) dio, pa ih treba korigovati, na sta zna da ode dosta vremena.bas cu da pokusam sa nekim krojem iz 70tih, hvala na ideji :) (nogavice je lako korigovati)(kad kazem pokusam, mislim pokusam putem mame. moj nivo sivenja dobacuje do ljetnih suknji, ne dalje)

Edited by morgana
Link to comment
jesu ti ostale neke mašine od njih?
Јесте, моја баба је целог живота чувала сестрину машину и данас је она код мене у стану.
Link to comment
jel vam valjaju burdini snitovi za pantalone?meni nijedan, ali nijedan, u posljednjih npr 15 g, dok su mi suknje i haljine skroz ok
Ne valjaju. Mada moram da dodam da meni ni šnitovi za ostale odevne komade ne odgovaraju dok ih ne korigujem prema svojim proporcijama..Za pantalone je, čini mi se, najsigurnija varijanta da sama napraviš šnit prema nekim pantalonama koje već imaš i koje ti odgovaraju..
Link to comment

u ognjena price ima super radnja sa pozamanterijom.veleprodaja je, ali moze da se uzme nesto na komad/metar i slicno.ja danas bila, oooodlepila. treba da radim neki projekat za faks za koji mi trebalo perje, tamo sam uzela 2m marabuovog perja, za 800 dindzona, nojevo paperje 600/m, dok je u modelini nojevo paperje 2500din/m.nema sta nema.ja burdu nikad nisam koristila za krojeve, do jaja su dosadni.ili ih sama pravim ili platim modelara da mi napravi kroj. ja uzeh toyotinu makinu prosle godine u balkanskoj, prezadovoljna. ima bod koji imitira endlericu sto mi dobrodoslo. jel neko probao one igle za elasticne materijale? [ja ne sijem pantalone, ne mogu zbog rajsfeslusa, samo helanke]

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...