Jump to content
IGNORED

Najnovije o RTS obaveznoj pretplati


hattori

Recommended Posts

Na posedovanje brojila... Tehnički, ti ne plaćaš pretplatu, neko porez(taksu) na to što poseduješ brojilo... A to, što se te pare preusmeravaju na račun RTS-a, to je pravo države da radi sa parama šta hoće...Srpsko zakonodavstvo je jako maštovito...:(
Maštovito ili ne, takvu ideju ne bi progurali ni bagerom. Gde piše da je to porez? Na računu lepo stoji pretplata, a kojom metodom iz toga izvodi zaključak da je neki fantomski porez na posedovanje električnog brojila u pitanju, ja ne znam.Koliko se sećam, u startu su hteli da tako postave stvari, da se pretplata ubudži direktno u račun za struju, pa plaćaj sve ili ništa, ali su iz EPSa srećom insistirali da stoji odvojeno.
Link to comment
Maštovito ili ne, takvu ideju ne bi progurali ni bagerom. Gde piše da je to porez? Na računu lepo stoji pretplata, a kojom metodom iz toga izvodi zaključak da je neki fantomski porez na posedovanje električnog brojila u pitanju, ja ne znam.Koliko se sećam, u startu su hteli da tako postave stvari, da se pretplata ubudži direktno u račun za struju, pa plaćaj sve ili ništa, ali su iz EPSa srećom insistirali da stoji odvojeno.
Izgleda da sam pogrešio... Sad gledam predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o radiodifuziji, u kojem se uvodi pretplata i tamo stvarno piše pretplata...
Član 7.

Do početka rada Radiodifuzne ustanove Srbije i Radiodifuzne ustanove Vojvodine, radio-televizijsku pretplatu, u skladu sa odredbama ovog zakona, ubira JP Radio-televizija Srbije.

Naplata radio-televizijske pretplate vrši se preko Javnog preduzeća "Elektroprivreda Srbije" Beograd, na način utvrđen[i][b] ugovorom koji JP Radio - televizija Srbije zaključuje sa tim javnim preduzećem.[/b][/i]

Znači, neko će da zaključi ugovor sa nekim da mu ja plaćam nešto, preko računa tog, nekog... Sjajna formulacija i prosto neverovatno da ovo nije oboreno...Klasičan primer vezane trgovine...Edit: do 2000. je bila taksa na brojilo, pa je to ukinuto, pa je uvedeno ovo sranje:)

Edited by radisa
Link to comment
Koliko ja umem da čitam, ustavni sud uopšte nije ni razmatrao ni jednu inicijativu/tužbu štagod?
Da, nisu prihvatili nijednu inicijativu za ocenu ustavnosti jer...
Ustavni sud Srbije odlučio je danas da od Skupštini Srbije zatraži da dopuni Zakon o radiodifuziji kojom bi se precizno definisalo da radio i TV pretplatu nisu dužni da plaćaju oni gradjani kojima nisu obezbedjene tehničke mogućnosti za prijem programa Radio-televitije Srbije (RTS). Ustavni sud nije prihvatio više incijativa za ocenu ustavnosti odredbi Zakona o radiodifuziji kojim se osporava pravni osnov plaćanja TV pretplate, a odbacio je i zahteve za obustavu primene odredbi zakona koje se odnose TV pretplatu. Po oceni suda, radio i TV pretplata predstvaljaju utvrdjenu obavezu imalaca radio i tv prijemnika za mogućnost korišćenja programa javnog radiodifuznog servisa kojim se ostvaruje zakonom utvrdjen opšti interes u oblasti javnog informisanja, odnosno Ustavom zagrantovana prava i slobode u oblasti obaveštavanja.Ustavni sud ističe obaveza plaćanja pretplate neposredno javnim radiodifuznim servisima kao zakonom utvrdjena obaveza imalaca tv prijemnika za finasiranje delatnosti ustanova javnog radiodifuznog servisa koje se odnose na ostvarivanje opšteg intresa utvrdjenog zakonom, i u skladu je sa medjunarodno prihvaćenim standardima u toj oblasti.Država obavezu obezbedjivanja sredstva, kako se navodi u obrazloženju odluke, uredjuje na način kojim se obezbedjuje nezavisnost javnog servisa od uticaja države, a ta nezavisnost bi se u velikoj meri dovela u pitanje ukoliko bi se finansiranje obezbedjivalo preko budžeta.
Poslednja rečenica je cinizam, kakvog se ni Govan Matić ne bi postideo...:isuse:
Link to comment

Meni bi postenije bilo da zapravo ustanove "porez za RTS" ako je to stvar drzavne politike, i to je to...Kraz budzet se izdvajaju pare za mnoge stvari sa kojima se ne slazem , ali to je ocigledno suvereno pravo vlade kojoj je budzet izglasan...

Link to comment
Meni bi postenije bilo da zapravo ustanove "porez za RTS" ako je to stvar drzavne politike, i to je to...Kraz budzet se izdvajaju pare za mnoge stvari sa kojima se ne slazem , ali to je ocigledno suvereno pravo vlade kojoj je budzet izglasan...
Ne može iz budžeta... Ugrozila bi se nezavisnost RTS-a, tvrde sudije ustavnog suda... :isuse:
Link to comment

znaci, ustavni sudi izjavljuje (napismeno) da sudovi, policija, i sve sto se finansira iz budzeta u ovoj zemlji nije nezavisno,odnosno da ni sam nije takav kakav bi, po definiciji, trebao biti?!:o :isuse:

Edited by hattori
Link to comment

Iskreno meni je to sa budzetom bolje nego ovo ( uz opasnost da biram izmedju dve pogresne stvari) .Ovoliki ti je budzet glavati pa se protegni koliko mozes i daj papire sta si trosio....EDB i ostale sluzbe je u situaciji da , posto dolazi sveza lova, drzava zahvata koliko joj treba i kad joj treba pa je to vrzino kolo...

Link to comment
znaci, ustavni sudi izjavljuje (napismeno) da sudovi, policija, i sve sto se finansira iz budzeta u ovoj zemlji nije nezavisno, odnosno da ni sam nije takav kakav bi, po definiciji, trebao biti?!:o :isuse:
U suštini - da. S tim što je sfera informisanja kao neki poseban slučaj, gde postoji konkurencija u vidu privatniih televizija (a ne postoje privatni sudovi, policije, itd.) Da postoje privatne firme koje se bave upendrečavanjem reda i mira, na primer, moguće je da bi onda imali i neku pretplatu na Narodnu Miliciju, Vaše Pravo Da Nadzirete Sve...
Link to comment

Ma, retko ko plaća pretplatu, a ko plaća nek plaća... Svi koji su glasali za to deset godina ranije u istom parlamentu sjajno su pobili sopstvenu kasniju odluku...

Link to comment
  • 4 months later...

Stigla "Opomena pred utuženje". Naravno, neću ni prstom mrdnuti. Ima nekih novih saznanja glede eventualnih pravnih sankcija koje mogu snositi?

Link to comment
Na posedovanje brojila... Tehnički, ti ne plaćaš pretplatu, neko porez(taksu) na to što poseduješ brojilo...
Мало се касно укључујем, пошто ми је тек сад стигао први рачун који треба ја да платим - досад је то подмиривао мој отац, док сам ја био тамо(рж).Елем, не поседујем бројило. Бројило сам купио, давно, и оно је у тренутку прикључења постало власништво Електровојводине, као и кабл до бандере (који сам такође платио). Не знам да ико код нас поседује бројило, осим ако му стоји на залихи и још није прикључено.
Link to comment
  • 1 year later...
Stigla "Opomena pred utuženje". Naravno, neću ni prstom mrdnuti. Ima nekih novih saznanja glede eventualnih pravnih sankcija koje mogu snositi?
Da se samocitiram i dodam da mi je stigla "Poslednja opomena pred utuženje", ali na drugu adresu. 'Ajmo, pravnici, primedbe & priključenija, kaj raditi i ostalo...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...