Jump to content
IGNORED

Najnovije o RTS obaveznoj pretplati


hattori

Recommended Posts

RTS najavljuje utuženja protiv dužnika Tužbe zbog neplaćenih računa za TV pretplatu Zbog nepovoljnih globalnih ekonomskih kretanja Radio-televizija Srbije teško inkasira prihode od marketinga i pretplate. Pošto više od polovine para u kasu RTS-a dolazi od građana, ne čudi činjenica da javni servis najavljuje „pojačanu primenu mera za naplatu dospelih potraživanja“. Među značajnijim razlozima za neplaćanje je teška socijalno-ekonomska situacija Medijski javni servis Srbije je tokom prošle godine, u svim regionima, pokrenuo postupak prinudne naplate potraživanja prema 116.000 građana, a ove godine taj broj biće veći za oko 85.000. Prema orijentacionoj računici RTS-a, imamo između 1,4 i 1,58 miliona domaćinstava koja su zakonski obveznici plaćanja pretplate za javni servis. - Validna baza podataka o pretplatnicima ne postoji iz više razloga. Najpre, za naplatu je zadužen EPS koji nije centralizovao podatke, a ono što nama stiže od privrednih društava u njihovom sastavu potpuno je informatički nekompatibilno. Tu su uračunata domaćinstva u kojima niko ne stanuje duže vreme, brojila koja se nalaze u stajama, na pumpnim stanicama, u podstanicama grejanja, lift-postrojenjima, gde nema ko da gleda i sluša radio i TV program, kao i brojila u domaćinstvima koja su iskoristila zakonsku mogućnost oslobađanja obaveze plaćanja pretplate - kažu u javnom servisu.Smatra se da račune u celosti i redovno izmiruje između 720.000 i 780.000 domaćinstava, a da još 680.000 do 780.000 plaćaju samo neki deo pretplate. Ima građana koji ponekad uplate neki iznos da signaliziraju da na to nisu zaboravili, a ima i onih čija su kašnjenja veoma duga. - Jedna od otežavajućih okolnosti za RTS jeste uticaj modela naplate po kome se prvo u celosti izmiruje obaveza koju domaćinstvo ima prema EPS-u. Među značajnijim razlozima za neplaćanje pretplate jeste teška socijalno-ekonomska situacija, pad standarda i platežne moći građana - ocenjuju u RTS-u.Ipak, iz podataka koje prosleđuje Elektroprivreda vidi se da je stepen naplativosti pretplate u direktnoj, uzročno-posledičnoj vezi sa ekonomskom razvijenošću regiona, što, opet, ukazuje na to da bojkot pretplate nije tako masovan kao što bi se nekome, možda, moglo učiniti. Naime, od 2007. do 2009. godine u Beogradu je naplaćeno 74 odsto pretplate, što u RTS-u ocenjuju kao „fantastičan procenat s obzirom na ekonomske prilike“. Isto važi i za Vojvodinu. U južnoj Srbiji, međutim, građanstvo ne izmiruje ni račune za struju, pa ni za RTS. Tu je naplativost najniža, kreće se između 20 i 27 odsto. A kad je reč o centralnoj Srbiji, račune za pretplatu redovno plaća između 37 i 47 odsto domaćinstava. Uprkos takvom stanju, pretplata učestvuje sa čak 54,9 odsto u ukupnoj realizaciji potraživanja koje ima RTS. Kako je javnom servisu na godišnjem nivou potreban ulaz od oko 100 miliona evra, ostatak namiču preko marketinga.
rts - vase pravo da znate sve......izuzev prihoda i rashoda medijskog javnog servisa...:puke: Edited by hattori
Link to comment

@Pacey:Pa na računu su odvojene stavke "Utrošena električna energija" i "TV pretplata". Uplatiš samo ono za struju. Svaki dinar koji uplatiš preko toga automatski prebacuju RTSu. I lažu da 75% ljudi plaća pretplatu. Nisam radio nikakvo istraživanje, al nemoguće da 95% ljudi koje poznajem ne plaća, a da ogromna većina ipak plaća. I da ponovim, nije zgoreg - sa ovim tužbama mogu da obrišu dupe. Odluka o uvođenju obaveznog plaćanja TV pretplate je neustavna i čim neka tužba dođe do tog nivoa sistem naplate će se raspasti.

Edited by Idioteque
Link to comment
pa platis samo struju i dovidjenja.
kako? račun koji za februar koji upravo imam pred sobom sastoji se od 1587din za potrošenu električnu energiju i sve što ide uz to, a dodatnih 431 dinar je za RTS. Ti meni kažeš da ja ako uplatim 1887 dinara, da time neću platiti RTS pretpatu i da ću izmiriti svoje obaveze prema EPS?edit, sad vidim da je to idiotek napisao.
Odluka o uvođenju obaveznog plaćanja TV pretplate je neustavna i čim neka tužba dođe do tog nivoa sistem naplate će se raspasti.
Ustavni sud je imao 3 godine da donese odluku o ustvavnosti, pa to nije učinio. Sumnjam da će se ikada to dogoditi. Naravno, ako se to dogodi, moje je pravo da dobijem povraćaj novca, zar ne. Isto tako, bilo bi nefer prema meni koji to plaćam, da se vi koji ne plaćate, izvučete zbog toga. Edited by pacey defender
Link to comment

ako uplatis 1587 dinara odbio si da finansiras tijanica. svi to rade i ne vidim kako ce neko naterati ljude da pocnu da placaju harac.nefer je da ti ne vrate novac, a ne to sto mi neplacamo.

Edited by kojot
Link to comment

ako se zaista ispostavi da će vama taj dug biti oprošten, a da istovremeno meni ne bude vraćeno ono što sam u međuvremenu platio, onda ima da odem i spalim rts i vladu.

Link to comment
Ustavni sud je imao 3 godine da donese odluku o ustvavnosti, pa to nije učinio. Sumnjam da će se ikada to dogoditi. Naravno, ako se to dogodi, moje je pravo da dobijem povraćaj novca, zar ne. Isto tako, bilo bi nefer prema meni koji to plaćam, da se vi koji ne plaćate, izvučete zbog toga.
Ako se ne varam Ustavni sud reaguje na inicijativu za ocenu ustavnosti, a ne znam da je neko pokrenuo do sada tu inicijativu u vezi RTSa. Poenta je da građani ne mogu biti obavezani na neku uslugu koju ne mogu svojevoljno da raskinu. Svaki građanin može da odluči da prestane da koristi neku uslugu, nećeš da plaćaš struju - OK, struja će ti biti isključena. Nećeš telefon, nikakav problem. Pretplata RTSu je izuzetak i ne postoji način da ti "ne dobijaš" tu uslugu.Druga stvar, svaku uslugu koju kao građanin plaćaš prati odgovarajući ugovor. To nije slučaj sa pretplatom. Treća, RTS je nakalemljen na nešto sa čim nema veze. Potpisujući ugovor sa EPSom građani su se jasno obavezali šta će i kako plaćati. Onda im je jedna ugovorna strana bez njihovog odobrenja na taj ugovor dodala još jednu obavezu. To tako ne može, kažu učeni ljudi. Ima još nekih finesa koje su mi pravnici objašnjavali, ali se ne sećam svega.
Link to comment
ako se zaista ispostavi da će vama taj dug biti oprošten, a da istovremeno meni ne bude vraćeno ono što sam u međuvremenu platio, onda ima da odem i spalim rts i vladu.
sam si kriv sto si stao na stranu penzionera koji uplacuju sve sto im posalju istog dana. :P
Link to comment

Ma jasno je meni da je potpuno opravdano reći da je akcija sa objedinjenom naplatom struje i pretplate neustavna. Ti razlozi koje navodiš apsolutno imaju smisla. Ono o čemu ja govorim je da niko do sada nije oglasio takvu uredbu vlade neustavnom. Dakle, sve dok Ustavni sud ne bude rekao svoje, uredba se smatra ustavnom. To znači da prema obavezama iz te uredbe svi građani moraju biti tretirani jednako.I da, interesantno je da se o neustavnosti uredbe toliko piše, a da se niko nije setio da uputi zahtev Ustavnom sudu da o toj ustavnosti raspravlja.

Link to comment

Pazi, ja sam ubeđen da su genijalci koji su razmišljali o uvođenju pretplate znali da je ovakvo rešenje neustavno, al je bilo "ma daj, dok to stigne do Ustavnog, pa dok oni presude, mi ćemo nakamčiti koju stotinu miliona jura".A moguće je da niko još nije ni uputio inicijativu.U svakom slučaju, kada jednog lepog dana pretplata padne na sudu država će morati da vrati svaki uplaćen dinar sa kamatom.

Link to comment

pa to moze da uradi samo neko gradjansko udruzenje. politicka partija u srbiji sa svojim liderima koji se samo bave nacinima da se plasiraju na neku televiziju sigurno nece seci granu na kojoj seku i rizikovati da ih RTS stavi na crnu listu. narocito ne ove ozbiljnije - na vlasti ili u gravitiranju istoj - koje ce onda kada se legalizuje mogucnost izbora i neplacanja RTS-a, cemu ce se povinovati 98& korisnika, morati da resavaju uz pomoc koje druge vradzbine ce namaknuti tih 100 milki ojra. sto se mene tice, serem se na novinarski integritet svima koji su potrcali na takav RTS sa drugih televizija a kunu se u svoje principe, to je oksimoron kada je u pitanju RTS koji funkcionise na ovakvom radikalno uzurpiranom monopolu.

Link to comment

nece morati da vrati nista jer je novac otisao tamo zasta je namenjen - za tv pretplatu. ako i dodje do obaranja na ustavnom sudu i primene odluke u praksi - da li cemo to doziveti - samo ce biti ukinuta taksa na el brojilo i vraceni stari racuni za tv pretplatu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...