Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Konkretno, na ovoj utakmici iz 1942. godine, koju je ekipa Beograda dobila 5:0, za izbeglice su igraliKneževićStanković, BrankoKašaninĐajić, PredragVeličkovićJanićŠalipurKaranfilovićRajlićRaičkovićLazarević

Link to comment

Što se pak diskusije o kontinuitetima i diskontinuitetima tiče... OFK pravno gledano nije naslednik BSK-a. Međutim, svi ljudi iz fudbala su ga smatrali naslednikom BSK-a i to bi otprilike bilo to... V. Dedijer kaže:scan0013.jpgscan0014.jpg

Edited by Arbeitmann
Link to comment

Odlicno, hvala! Cekam jos! :) nisam znao da smo imali odbojkasku sekciju...Uh, a kakva muka sa Hrvatima i svim tim odnosima... e moj Aleksandre Ujedinitelju i ostali romanticari! uh... no da ne odemo u sirinu i politiku da ne kvarimo odlican topik!A evo iz te knjige (koja je knjiga u pitanju?) gde je besedio Dedijer se vidi kako se tu u stvari radilo... A prica oko naseg ponovnog donosenja imena BSK je sledeca... Bila je skupstina kluba i pored raznih predloga za promenu imena, strasno bih voleo da saznam koji su predlozi bili, iz starih novina to nisam saznao, najpodrzavaniji predlog je bio BSK, ali se naslo dosta zebnje i straha da se to i usvoji jer je vreme bilo takvo kavo je pa je lako neko zbog toga mogao da nastrada... Pitali su Dedijera, predratnog Bskovca, da li bi bilo problema da se vrati ime BSK, na sta je on u svom stilu izjavio -"Zasto bi bilo problema, BSK je bas lepo ime..." i tako... onda 1957. dodjose udbasi i sada se zovemo OFK Beograd. Bilo je predloga da se klub zove BSK Sumadija, ali je to po njima imalo prevelik prizvuk onog od pre dolaska komunista na vlast i velikosrpstvo pa se naslo resenje da Grad dobije veliki klub koji ce nositi njegovo ime...

Edited by Booze Brothers
Link to comment

i da... jos nesto... dali se obelezila godisnjica BSK-a 1. septembra 1941. godine? Znam u kom je stanju bila zemlja, ali po ovim dokumentima BSK i ostali klubovi su bili itekako aktivni... uh, da su izdali bar neku brosuru povodom 30 godina postojanja...

Edited by Booze Brothers
Link to comment
Odlicno, hvala! Cekam jos! :) i tako... onda 1957. dodjose udbasi i sada se zovemo OFK Beograd. Bilo je predloga da se klub zove BSK Sumadija, ali je to po njima imalo prevelik prizvuk onog od pre dolaska komunista na vlast i velikosrpstvo pa se naslo resenje da Grad dobije veliki klub koji ce nositi njegovo ime...
I ovo su činjenice Omladinski fudbalski klub Beograd je osnovan, nepunih mesec dana posle Crvene zvezde (aprila 1945) pod imenom Metalac, kao klub Sindikata metalskih radnika. Prva promena imena:Metalac se 1950.godine fuzionisao sa Beogradom, klubom Mesnog sindikalnog veća, novo ime kluba je Beogradski sport klub - BSK.Druga promena imena:Novembra 1957.godine fuzionisali su se BSK i TSK Šumadija, novo ime - današnje OFK Beograd.Iz ovoga ispada da je za svaku promenu imena u "krštenici" kluba postojao povod, spajanje sa drugim klubom. Metalac, posle rata, kao i svi ostali je počeo od nule i odmah treći u Beogradu. Ako cepidlačimo na startu i prvi jer je u prvom prvenstvu Beogarda bio prvi ispred Crvene zvezde (Partizan, kao tim Vojske nije igrao - bio povlašćen, na prvenstvu Srbije treći, posle kvalifikacija i učesnik prvog klupskog posleratnog šampionata Jugoslavije.Ni Beograd, sa kojim se Metalac fuzionisao krajem 1950, godine nije bio tikva bez korena. Ispisnici - i on osnovan 1945,m za žest godina dolavanja četiri u republićkom rangu: dve u zonskim (srpskim) grupama i dve u Srpskoj ligi.Zanimljiva je i priča o TSK (Trgovački sport klub) Šumadija, koji je nastao 1956 fuzijom Trgovačkog, člana II a razreda Beogradske i Šumadije (člana Podsavezne lige. Trgovački (ovo ime od 1949) je osnovan 1948 pod imenom finansijera - trgovačkog preduzeća Granap. Šumadija (ona bez dodatka TSK, znači pre fuzije) je osnovsns 1946, pod imenom Milicionar - promena imena 1952. Pod prvim (Milicionar) ili drugim imenom (Šumadija) klub je imao zavidan rejting - dva puta u jedinstvenoj Srpskoj (1050 i 1951), jednom u Severnoj grupu Srpske (1954/55) i jednom član III zone - tada drugoligaški rang takmičenjab (1955/56). "Istorija Omladinskog fudbalskog kluba Beograd je zanimljiva i poučna.Početak je obeležen krajnjim siromaštvom: nekoliko dresova i pari cipela predratnog kluba beogradskih metalaca - Jadrana predstavljalo je celokupnu imevonu obnovljenog fudbalskog kluba ne pod imenom Jadran, već su novi klub nazvali Metalac...." To je početak priče o OFK Beogradu, četiri puta pobedniku kupa Maršala Tita, objavljen u i danas neprevazođenoj fudbalskoj bibliji beograda - monografiji 50 godina BFS.Ista knjiga (stranica 161) "Godine 1950. članovi kluba odlučili su da promene ime u BSK (Beogradski sport klub). Razlog: otvoriti širom vrata celokupnoj omladini Beograda, a ne samo predstavnicima metalske struke i njihovim sinovima."O gubitku imena BSK "Klub je treći put promenio ime dolaskom poveće grupe fudbalskih radnika iz nižerazrednog kluba Šumadija, odnosno Partizana. Izabtrano je ime koje klub i danas nosi: Omladinski fudbalski klub Beograd. Društvo se doselilo na Karaburmu i uskoro su dobili svoj dom - Omladinski stadion...."Negde sam pročitao, neko je to zapisao da je tradicija (BSK, ako je i ima) prodato za zemljište (stadion). Od tog, kako ga nazvaše i udbaškog doba ipak je prošlo više od pola veka. Ime nije vraćeno. Zanimljiva (nije zlonamerna)opaska je poređenje grba BSK-a iz 1911 i 1951. godine. Malo različiti. Nedostaje onaj iz slavljeničke 2011.godine - potpuno različit.Govori li i to nešto. OFK Beograd je, uz dužno poštovanje klub sa dva lica. Slavi se, kad to odgovara i ono što se ne priznaje. Mislim tu ne na zaljubljenike u fudbal već one koji su vodili - i vode klub. Ili se ne slažu sa tradicijonm ili se stide prethodnog imena kluba. Treće nema.
Link to comment

Lepo si prepricao nasu posleratnu istoriju, otprilike je to tu negde geneza dogadjaja... kod promene imena Metalca ne moze se bas reci da je to fuzija, vise su se ti "manji" klubovi prikljucili nasem klubu... medju tim klubovima oko svih tih fuzija je i FK Elektricna centrala, ona nije pomenuta... Ya prvu promenu odajem sve pocastu za kuraz donosenja imena BSK u to nesretno i strasno vreme, a vec se pisalo kako se donelo, uz pomoc Dedijera... Kod druge promene imena i fuzije sa TSK Sumadijom je dosta drugacija prica... BSK je bio bukvalno pred gasenjem, nije imao ni za put za gostovanja... snalazio se na sve moguce nacine, cak je i svoju lutriju organizovao, te neke donatorske veceri u Kolarcu pod imenom Plavo vece koje je kasnije postalo tradicionalno... Elem, problem sa finansijama i sa svojim fudbalskim stadionom (bilo je ideja da se koristi hipodrom, stadion na Banjici...) jedva su docekali udbasi koji su posle sukoba sa vojnim generalima u Partizanu najureni iz tog kluba... Tu su bili Srba Savic, a kasnije ga je "sklonio" Srdan Andrejevic, neko vreme glavni u sluzbi drzavne bezbednosti. Oni su uzeli nizeligasku Sumadiju jer je postojalo neko pravilo da nisu odmah mogli da preuzmu neki prvoligaski klub... resenje da budu na glavnoj sceni su nasli u Bsku koji se utapao u dugovima i nemastini, a napravili su i dogovor da buduci klub koristi Omladinski stadion Jugoslavije (sada Omladinski stadion) tako da je i nasa uprava tom fuzijom mogla da resi sami opstanak kluba, a dobila bi i svoj dom... Nije prosao predlog da se zovemo BSK Sumadija zvog velikosrpskog prizvuka kao sto sam vec napisao i nazvani smo OFK Beograd i tu po prvi put promenili i svoje svetloplavo-tamnoplave boje! U znamenjima vise nista nismo imali zajednicko sa predratnim klubom, ni ime, ni boje ni grb!To je otprilike to sto se desavalo vezano za fuzije... te fuzije su veoma komplexna stvar... eto, sada je npr. basket zvezda sa fmp-om napravila drugi klub ili je to isti...? da li je sloboda sevojno i dalje ta sloboda, da li je radnicki 1923, koji je doslovce uzeo mesto Sumadiji, a svoj klub ugasio, isti taj Radnicki? Mnogo klubova u svojoj istoriji ima ovakve primere... Da me neko pogresno ne shvati, nije bas za poredjenje, ali Srbija je vratila svoju drzavnost posle koliko vekova i to je pravedna stvar! Ja isto tako gledam na to da mi nosimo odgovornost da ne dozvolimo da hajducija komunista pobedi, vec da nastavimo kontinuitet predratnog BSK-a! Ponavljam, nemam pravni dokaz, nikada ga necu ni imati, ali ista znamenja samo pet godina nakon ukidanja dekretom crvenih, mi daje obavezu da nosim moralno i tradicionalno pravo mog kluba kao nastavljaca tradicije kluba osnovanog 1911. godine.Na kraju govoris o tome, kako sam shvatio, da ako se vec pozivas na tu istoriju, zasto nisi vratio to ime... donekle se slazem, nema sta... elem, to je stvar uprave, ja ne mogu da donosim odluke, mada sam u skupstini kluba... i kao sto sam vec ranije napisao, dotakao sam se zagrebackog Dinama, tu je bas primer o kome ti govoris i ponasanju pojedinaca, ali taj pojedinac ili grupa ljudi nije klub, to se mora razdvojiti... svi smo mi prolazni, a klub ostaje sa svom njegovom istorijom...I oko vracanja imena, moram da budem iskren sa vama.. ni kod nas navijaca nema konsenzusa oko toga da li vratiti ime BSK... ja bih to nekako objasnio kako sam i ranije.,.. mozak kaze BSK, a srce kaze OFK B, a moze i obrnuto... bas teska tema... sa jedne strane mi smo mladji ljudi, odrasli uz sadasnje ime i tek smo kada smo sami krenuli u istrazivasnje nase istorije shvatili za koju velicinu od kluba mi navijamo... a proslava stogodisnjice kluba je bila pravi momenat za vracanje imena BSK, tu nema pogovora!Izvinjavam se ljudima ako mozda u odbrani svog stava i povezanosti tradicije predratnog i posleratnog kluba ne dajem neke prevelike pravne dokaze, to nikako ni ne mogu da izbnosim jer je tadasnji rezim radio kako je radio, vec se drzim onog najbitnijeg, imena, boja i grba kluba... Mozda ce nekom smetati ako o svemu tome pricam malo kroz emocije, ali mislim da sam vec napisao otprilike sve sto imam u ovom prvom postu oko ovog pitanja...

Edited by Booze Brothers
Link to comment
i da... jos nesto... dali se obelezila godisnjica BSK-a 1. septembra 1941. godine? Znam u kom je stanju bila zemlja, ali po ovim dokumentima BSK i ostali klubovi su bili itekako aktivni... uh, da su izdali bar neku brosuru povodom 30 godina postojanja...
obeležena je tridesedogodišnjica1-6.jpg2-1.jpg3-1.jpg4-2.jpg5-1.jpgknjiga iz koje su skenirane izjave Vladimira Dedijera se zove Radost i tuga fudbala, Rijeka 1981.
Link to comment

da... termini poput hajdučija komunista i slično ne priliče ozbiljnoj raspravi. ovde pričamo o fudbalu.o raznoraznim hajdučijama možemo na severnijim topicima.

Link to comment

Bravo Radnik, ziveo!A za ovu preporuku na kraju, ja se izvinjavam iskreno, ali ja te postupke u to vreme ne znam kako drugacije da nazovem... Evo smisljakm sta me jos zanima pa da pitam da li neko poseduje neke slicne konkretne odgovore! ;) a vi isto trazite nesto ako vas zanima, imam dosta toga i nakon II sv. rata...

Edited by Booze Brothers
Link to comment

imam fotografisane sve sportske stranice Novog vremena iz perioda okupacije, mogu to da ti narežem... mada će sve to biti u knjizi.elem, ja nisam detaljno čitao ali pretpostavljam da u Dedijerovim dnevnicima ima puno o BSK-u... verovatno i u njegovom ličnom fondu koji se danas čuva u SANU.lično mislim da najviše materijala o ukidanju klubova stoji u fondovima FISAJ i FOS/FISOS/FISAS/SOFK ali ja još nisam uspeo da nađem gde se oni nalaze.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...