Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Meni je ovo jako drag album jer sam upravo ranih 70tih poceo da pratim fudbal. Za razliku od ostalih ovaj album daje preciznu poziciju igraca pa se mogu rekonstruisati prve 11-torke timova.

Link to comment

Svuda pođi - kući dođi!Poštovani prijatelji evo i mene na naj... topiću kada je fudbal u pitanju. Obilazio sam oko njega kao kiša oko Kragujevca, lutao po drugim forumima (iskren da budem do kraja po nešto se i našlo) najzad, na nagovor mog i Vašeg prijatelja Mrđe zakucao na prava vrata.Potrebna mi je pomoć prijatelja.Od početka prošle godine sam u (ne)mogućoj misiji, pokušavam da na jedno mesto, za sada svoj kompjuter, stavim sve završne tabele svih fudbalskih liga po sezonama i rangovima takmičenja, od 1920. do 1991.godine i to na prostoru od Triglava do Đevđelije, za Srbiju (i Crnu Goru, dok su bile zajedno) i dalje. Od nekih 11.00o tabela, po mom grubom proračunu do sada sam uspeo da "uniformišem) blizu trećine (oko 300o za posleratni i 315 za predratni period). Uz svaku tabelu, u zavisnosti od mogućnosti, dodajem i "sitnice" ko je išao u viši rang, koispao, ko su novi članovi. Nisam "gadljiv" ni na nabolje strelce pojedinih liga (ako ih imam)."Pecam" i utakmice kvalifikacija iliti baraža jer su, za mene, tabele bez njih kao putevi bez putokaza.Imam nešto literature - stotinak knjiga (godišnjaci, monografije klubova i saveza, podaci iz novina i biltena), ali to je ipak kap u moru. Inventar sam i u gradskoj biblioteci. To je, za ovako obiman posao ipak samo kap u moru. Tražim donatore prijatelje koji će me podržati novim materijalima, kopijama konografija, tabela iz novina, biltena, ličnih zapisa, posebno za lige nižeg ranga (opštinske, međuopštinske, zonske...).Za mene su podjednako važne tabele Prve i "beton" lige jer bez onih najnižih nema ne samo kvantiteta već i kvaloteta. I mnogi reprezentativci, svetske zvezde su prve korake započeli u seoskim timovima.Imam još jednu muku - pravu fobiju kada su u pitanju "krštenice" klubova. Mnogi su, preko noći ostarili, u miraz uzeli i ono što im ne pripada. Svi bi da budu stogodišnjaci, a sa klubovima čijim se perjem i istorijiom kite imaju zajedničko koliko i svi mi sa lanjskim snegom. Saveze to mnogo i ne zanima. Ko ne veruje neka proba da napravi top-liste samo po pet najstarijih klubova po republikama, pardon državama. Zajednički, sa argumentima - za i protiv išlo bi daleko lakše.Ako ste za da krenemo, sa prvim posleratnim i predratnim prvenstvom. Za polseeratno od trećeg ranga takmičenja (za Prvu i Drugu ligu, u svim varijantama se manje više sve zna, za predratni period "tuto - kompleto"Da bi priča ipak bila kompletna (zaokružena) osvrnuli bi se i na način formiranja Prve i Druge, za jedno izdanjew (1950) i jedinstvene Treće savezne lige.

Edited by samit
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...