Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Sada kad su dostupni podaci o ex-YU kupovima (1947/1948 do 1990/1991) uradio sam ono sto bivsa Histora.org (sada Scoreshelf) radi sa Evrokupovima. Daje rang listu klubova. Primenio sam njihov metod a to je - Pobednik dobija 16 bodova, finalista 8, polufinalisti 4, cetvrtfinalisti 2, 8-finalist 1 bod. Oni koji ne prodju prvu rundu ne dobijaju poene. Evo cele liste:Crvena Zvezda - 302Hajduk Split - 234Dinamo Zagreb - 223Partizan Beograd - 163OFK Beograd - 96Velez Mostar - 84Rijeka - 73Vojvodina Novi Sad - 66Buducnost Titograd - 59Vardar Skopje - 58Sarajevo - 51Sloboda Tuzla - 42Borac Banja Luka - 38Radnicki Nis - 36Zeljeznicar Sarajevo - 34Olimpija Ljubljana - 33Osijek - 28Spartak Subotica - 28Nasa Krila Zemun - 20Zagreb - 19Proleter Zrenjanin - 17Maribor - 16Novi Sad - 16Varteks Varazdin - 13Rad Beograd - 13Bor - 12Napredak Krusevac - 12Sutjeska Niksic - 12Radnicki Beograd - 11Radnicki Kragujevac - 10Sibenik - 10Split - 10Trepca Kosovska Mitrovica - 10Borovo - 9Macva Sabac - 8Lokomotiva Zagreb - 7Celik Zenica - 7Pristina - 7Rabotnicki Skopje - 6Dinamo Vinkovciv6Metalac Zagreb - 6Galenika Zemun - 6Borac Cacak - 5Iskra Bugojno - 5OFK Kikinda - 5Orijent Rijeka - 5Backa Palanka - 4Radnicki Sombor - 4Metalac Sisak - 4Lovcen Cetinje - 4Rudar Ljubija - 4Famos Hrasnica - 4Srem Sremska Mitrovica - 4Sumadija Arandjelovac - 3Istra Pula - 3Radnicki Pirot - 3Rudar Kakanj - 3Pobeda Prilep - 3Tresnjevka Zagreb - 3Leotar Trebinje - 3Elektrostroj Zagreb - 2Jakic Pljevlja - 2Dubocica Leskovac - 2Liria Prizren - 2Garnizon JNA Borac - 2GOSK Jug Dubrovnik - 2Jedinstvo Bihac - 2Proleter Ravno Selo - 2Timok Zajecar - 2Sileks Kratovo - 2Bregalnica Stip - 2Milicionar Zagreb - 2Mornar Split - 2Pelister Bitolj - 2Garnizon JNA Pozarevac - 2Drina - 1Buducnost Pec - 1Buducnost Banovici - 1Buducnost Smederevo - 1Borac Travnik - 1Belisce - 1Backa Subotica - 1Crvena Zastava - 1Garnizon JNA Novi Sad - 1Aluminij Kidricevo - 1BSK SB - 1Nafta Bosanski Brod - 1Zeljeznicar Nis - 1Tekstilac Derventa - 1Sumadija Beograd - 1Sobota Murska Sobota - 1Sloga Kraljevo - 1Sloga Doboj - 1Sloboda Uzice - 1Slaven - 1Rudar Trbovlje - 1Radnik - 1Ponciana Triëst - 1Mladost Petrinja - 1OFK Titograd - 1Hajduk Kula - 1Mogren Budva - 114.Oktobar Krusevac - 1Mladost Palanka - 1Merkator - 1Koper - 1Kladivar Celje - 1Karlovac - 1Jugokeramika Zapresic - 1Jedinstvo Zemun - 1Jedinstvo PN - 1Jedinstvo Cakovec - 1Jedinstvo Backa Topolav1Polet Sombor - 1

Link to comment

Svaka čast za trud. Mala, lokalpatriotska primedba: Jedinstvo, Galenika i Zemun su jedan klub sa različitim nazivima kroz istoriju (Jedinstvo-Galenika-Zemun).

Link to comment

Hvala, hvala, mada nije neki trud. Dva dana u ACCESS-u, a posle se sve sabira samo. Napravis jedan query i to je sve.A ovo za Galeniku i Zemun sam znao ali ne i za Jedinstvo. Zato jedno pitanje - da nije to ono Jedinstvo koje je naslednik Sparte? Tada bi danasnji Zemun zapravo bio naslednik Sparte iz Zemuna?EDIT: U wikipediji pise da je Sparta fromirana 1945 ali to ne moze biti tacno - ona je postojala izmedju dva svetska rata. Verovatno bi trebalo reci obnovljena a ne osnovana.

Edited by Giga Moravac
Link to comment

Sparta i Sremac su se 1946 udruzili u FK Jedinstvo.Uz Spartu, jos jedan jak zemunski predratni klub je bio SSK Vitez, koji je 1941. komplet prebacen u Beograd, a 1944. ukinut (u Vitezu je npr. ponikao Jovan Jezerkic).

Link to comment
Dati na skeniranje fudbalski almanasi fsj 1978-1986, dve knjige, i tempovi almanasi 87/88, 89/90, 90/91s_w.gif i 91/92Kada ih dobijem u pdfu, trazicu pomoc kako da ih okacim.
Uuuuu, svaka čast, jeva čekam! ;)
Link to comment

Veliki pozdrav svim forumovcima ljubiteljima fudbala, nogometa, baluna i soccer-a!Najveci naravno za Mrdju, covek je jednostavno hodajuca enciklopedija ex-yu fudbala.Forumovci, na ovom sajtu ste satkali pravu riznicu znanja, svaka cast. Satima sam citao vase prepiske sa najvecim zadovoljstvom.Jedna novotarija koju bih vam predlozio za nastavak upotpunjavanja ove enciklopedije bila bi navijacka opredeljenost ex-yu stanovnika: grad po grad (ili bar region po region). Npr, zasto (i otkad tacno) su u Kninu svi Hrvati navijali za Hajduk a svi Srbi za Zvezdu, zasto u Djakovu nije bilo navijaca Osijeka ili Dinama iz Vinkovaca ili u Vranju navijaca Radnickog iz Nisa ili Pristine ili Vardara, kako to da je bilo Sarajlija koji nisu navijali ni za jedan od 2 sarajevska kluba vec za beogradske ili zagrebacke itd itd.Evo, za pocetak, mali istorijat navijanja u mom rodnom kraju u Vranju.Sto se gradskog navijanja tice, Dinamo je bio "starogradski" klub za koji su navijali domoroci, a osim njih bilo je i "novopecenih" fabrickih klubova poput Jumka ili Kostane, za koji su uglavnom navijali fabricki radnici, dosljaci sa sela. Ponekad je bilo i drugih struja; npr u Vranju je postojao klub Radnicki sa nadimkom "Cigani" za koji su vecinom igrali i navijali Romi ali je bilo i dosta Srba koji se nisu mogli izboriti za status prvotimca u renominarinijim klubovima poput Dinama i Jumka. Romi su podjednako navijali za sva 3 kluba. Devetesetih je Vranje cak dobilo fenomen uspona crkvenog kluba "Soko" (pod palicom cuvenog popa Pahomija) koji se jedne godine cak takmicio u istom rangu sa Dinamom; kad su igrali gradski derbi, 99% publike je navijalo za Dinamo(ali ovo vec izlazi iz okvira ex-yu teme).Sto se navijanja za velike klubove tice, navijalo se iskljucivo za Partizan i Zvezdu, a omer u gradu je bio negde 2:1 u korist Zvezdinih navijaca. Kada god bi neka starija osoba videla klinca da se igra sa loptom, odmah bi usledilo pitanje "za koga navijas, Partizan ili Zvezdu?"Sistem navijanja:-u nekih 95% slucajeva navijao si za isti klub za koji ti je navijao otac, a u preostalih nekih 5% slucajeva navijao si za suprotni klub od kluba tvog starijeg brata (ukoliko ste bili slicni u godinama i puno se tukli)-u nekih 95% slucajeva nasi roditelji su navijali za:1.Partizan ukoliko su sebe smatrali nekom vrstom "gospode" ili "funkcionera" ili ako su bili starogradjani. Primer: u mom odeljenju za Partizan su navijali sin vojnog lica, sin sudije, sin direktora, sin doktora i sin sefa.2. Zvezdu ukoliko su dosli sa sela, ili bili radnici, ili bili starogradjani nacionalisti. Primer: u mom odeljenju, od 10 navijaca Zvezde, 8 su imali oca sa selaJa sam, inace, gotovo otkad znam za sebe, navijao tajno za Dinamo Zagreb (pojma nemam zasto, mogla je to lako da bude Olimpija ili Velez), a javno za Zvezdu. Moj drug iz ulice je javno navijao za Dinamo Zagreb, zbog cega je pretrpeo masu ismevanja, dok mu nije dojadilo pa se prebacio za Partizan (posto mu je stariji brat sa kojim se uvek tukao navijao za Zvezdu).I konacno, kad su se igrali evrokupovi, uglavnom se navijalo za sve jugoslovenske klubove podjednako sa izuzetkom Zvezdasa koji su i tu uglavnom navijali za Partizanove protivnike i obrnuto. Inace se svim srcem navijalo za Zeljeznicar, Radnicki, Hajduk itd u sklopu njihovih pohoda po Evropi.

Link to comment

Kada sam ja poceo da pratim fudbal (krajem 60tih) ziveo sam u Vrnjackoj Banji. Tada je retko ko tamo navijao za Partizan, uglavnom se za Zvezdu navijalo. Kada sam krajem 70tih presao u Beograd tu je vec bilo mesovito drustvo ali je i dalje Zvezda bila u znacajnoj prednosti. Ja sam inace Zvezdas ali mi je OFK sve simpaticniji (zato sto tvrdogavo insistira da je naslednik BSK-a ali to je druga prica). U samoj Banji je bio jedan klub, FK Goc, ali je bio slab pa ga nismo pratili a ni lokalni mediji ga nisu pratili (na pr. radio Vrnjacka Banja). Mene glede navijaca interesuje nesto drugo. Kada smo mi bili mali svi prvoligaski klubovi su bili vec etablirani. Mene vise interesuje kako su se ljudi za njih opredeljivali u vreme kada su nastajali a stari klubovi bili rasformirani. Ima nekih indikacija u tom smislu. Pre WW2 klubovi kod nas su uglavnom bili stvarani po dva principa - klasnom (bele kragne vs plave kragne ili Gradjanski vs Radnicki kao u seriji Vise od igre) ili nacionalnom (ne kazem ovde nacionalistickom da ne bude zabune) tamo gde je bilo mesovito drustvo. Verovatno je tako bilo i posle rata sa novim klubovima. Kad sam bio klinac bilo je price da za Zvezdu navija stara gradjanska klasa koja nije volela komuniste (a vecina ih nije volela) kao opozicija Partizanu koji je bio rezimski ideoloski klub a i povlascen u samom pocetku (ne znam koliko ljudi zna ali u prvom KES-u je ucestvovao Partizan iako je Hajduk bio sampion prethodne sezone). Naravno, kasnije se sve to izmesalo. Ne znam da li je sve ovo tacno ali tako se tada pricalo (a tada su sve te promene bile jos relativno sveze pa pretpostavljam da su ljudi pamtili ta zbivanja neposredno posle rata).U to klinacko vreme (a i kasnije sve do danas) jos sam i za Velez navijao pod b).

Link to comment

"Mene vise interesuje kako su se ljudi za njih opredeljivali u vreme kada su nastajali a stari klubovi bili rasformirani"Odlicna poenta. Usto, treba razgraniciti izmedju toga kako su se npr Beogradjani opredeljivali da li su za Zvezdu ili Partizan versus kako su se za to opredeljivali ljudi iz Vrnjacke Banje, Knina, Vranja... "Kada" je takodje znacajno-kada su Kninjani svi odreda poceli da navijaju za Zvezdu-1945? 1948? 1971?Medjutim, u svakom slucaju me izuzetno zanima za koga se navijalo npr u Titovoj Mitrovici, Subotici, Mariboru, Puli......kad god/kako god su se ljudi opredeljivaliOsim toga, znacajan je faktor uspeh klubova. Kad sam ja bio skolarac daleko je vise bilo Zvezdasa nego Partizanovaca, ali sada vidim po klincima da se sve to izmenilo zbog godina i godina Partizanove dominacije. Secam se da je Velez bio postao omiljeni klub number 2 ili bar medju top 5 cak i mnogim Vranjancima zbog svojih uspeha (i lepe igre, i cinjenice da je klub iz malog grada koji je bio sposoban da se nosi sa velikima).Npr, kad je moj otac studirao u Beogradu, bilo je to vreme kad je OFK zario i palio, kad bi smestili po 5-6 golova rezimskim miljenicima. Kako je moj otac ziveo na Karaburmi, tako je i navijao za OFK, a kad se vratio u Vranje, to je i zadrzao, tako da je bio jedina osoba u gradu koja nije navijala za Zvezdu ili Partizan. Medjutim, kako je OFK polako propao, tako je i njemu skliznuo za br.2 a br.1 postala je Zvezda.Pisite znalci, jedva cekam nove informacije, thanks!!!

Link to comment
Kada sam ja poceo da pratim fudbal (krajem 60tih) ziveo sam u Vrnjackoj Banji. Tada je retko ko tamo navijao za Partizan, uglavnom se za Zvezdu navijalo. Kada sam krajem 70tih presao u Beograd tu je vec bilo mesovito drustvo ali je i dalje Zvezda bila u znacajnoj prednosti. Ja sam inace Zvezdas ali mi je OFK sve simpaticniji (zato sto tvrdogavo insistira da je naslednik BSK-a ali to je druga prica). U samoj Banji je bio jedan klub, FK Goc, ali je bio slab pa ga nismo pratili a ni lokalni mediji ga nisu pratili (na pr. radio Vrnjacka Banja). Mene glede navijaca interesuje nesto drugo. Kada smo mi bili mali svi prvoligaski klubovi su bili vec etablirani. Mene vise interesuje kako su se ljudi za njih opredeljivali u vreme kada su nastajali a stari klubovi bili rasformirani. Ima nekih indikacija u tom smislu. Pre WW2 klubovi kod nas su uglavnom bili stvarani po dva principa - klasnom (bele kragne vs plave kragne ili Gradjanski vs Radnicki kao u seriji Vise od igre) ili nacionalnom (ne kazem ovde nacionalistickom da ne bude zabune) tamo gde je bilo mesovito drustvo. Verovatno je tako bilo i posle rata sa novim klubovima. Kad sam bio klinac bilo je price da za Zvezdu navija stara gradjanska klasa koja nije volela komuniste (a vecina ih nije volela) kao opozicija Partizanu koji je bio rezimski ideoloski klub a i povlascen u samom pocetku (ne znam koliko ljudi zna ali u prvom KES-u je ucestvovao Partizan iako je Hajduk bio sampion prethodne sezone). Naravno, kasnije se sve to izmesalo. Ne znam da li je sve ovo tacno ali tako se tada pricalo (a tada su sve te promene bile jos relativno sveze pa pretpostavljam da su ljudi pamtili ta zbivanja neposredno posle rata).U to klinacko vreme (a i kasnije sve do danas) jos sam i za Velez navijao pod b).
bold 1>Ovo nije tačno. Pre Drugog svetskog rata 95% klubova su bili takoreći građanski klubovi, odnosno upravu su im sačinjavali činovnici, trgovci, pripadnici slobodnih profesija, zanatlije... Radnički klubovi (oni striktno organizovani po staleškom principu) su naravno postojali, ali su najčešće delovali u okvirima radničkih kulturno-prosvetno-sportskih društava i nijedan od tih klubova nije učestvovao u najvišem rangu takmičenja (najveći uspeh je npr. postigao Radnički Kragujevac u sezoni 1940/41 kada je bio pobednik takmičenja kragujevačke župe i podsaveznog prvenstva KLP-a, što jeste veliki uspeh obzirom da su u okviru KLP-a igrali dobri klubovi iz Kragujevca (Šumadija), Čačka, Kruševca...). Što se nacionalnih podela tiče, ni one nisu bile posebno izražene u fudbalu, osim možda Sarajeva (SAŠK, Slavija, Đerzelez), ali je generalno pravilo bilo da žitelji jednog mesta navijaju za svoj najbolji klub. Rivalstva koja su u Kraljevini Jugoslaviji postojala su sledeća: BSK i Jugoslavija (Beogradski derbi), beogradski vs. zagrebački klubovi, Građanski i HAŠK (Zagrebački derbi) i Građanski i Hajduk (Hrvatski derbi).bold 2>Trebalo bi ovo pojasniti da ne bi ljudi stekli utisak da je Partizan učestvovao u tom takmičenju voljom jugoslovenskih vlasti. Prvi kup EŠ je organizovao časopis Frans fudbal i on u tom trenutku nije bio pravi kup šampiona već takmičenje najboljih i najatraktivnijih kluba iz Evrope po mišljenju tog časopisa. Uostalom, u tom takmičenju je Partizan pokazao klasu i opravdao poziv a za to što nije napravio tada nešto više imamo se zahvaliti gospodinu Bernabeu i generalisimusu Franku.Kasnije ću malo više o pitanjima koja su otvorena, usled posla kasnim i sa onim što sam već obećao ljudima na ovom topiku, te im se ovom prilikom izvinjavam.Svako dobro.
Link to comment

Hvala na ispravkama - nisam znao da je Partizan zapravo pozvan u taj kup.Za ovu drugu ispravku, hmmm. Tamo gde je bilo mesovito drustvo neki klubovi su ipak bili nacionalno sklopljeni. Ti si naveo za Sarajevo ali isto je bilo u Vojvodini (NAK Novi Sad je bio madjarski klub a Vojvodina srpski a SAND iz Subotice mislim isto madjarski. Pod radnickim nisam mislio samo na radnicke nego na sve levo orijentisane (Velez, Sloboda u pocetku Gorki, itd). ZAK iz Subotice, ZAK iz Zrenjanina itd. Naravno da su gradjanski dominirali ali ne zato sto se radnicki nisu hteli da takmice nego sto nisu imali sredstava kao gradjanski.Naravno, kao zainteresovani laik koji krpi znanje odasvud ni malo ne pretendujem da sam u pravu. Zato i posecujem forume i ovakve teme.Pozdrav

Link to comment
Jedna novotarija koju bih vam predlozio za nastavak upotpunjavanja ove enciklopedije bila bi navijacka opredeljenost ex-yu stanovnika: grad po grad (ili bar region po region). Npr, zasto (i otkad tacno) su u Kninu svi Hrvati navijali za Hajduk a svi Srbi za Zvezdu, zasto u Djakovu nije bilo navijaca Osijeka ili Dinama iz Vinkovaca ili u Vranju navijaca Radnickog iz Nisa ili Pristine ili Vardara, kako to da je bilo Sarajlija koji nisu navijali ni za jedan od 2 sarajevska kluba vec za beogradske ili zagrebacke itd itd.
Odgovoriću ukratko na neka od postavljenih pitanja: u Kninu a i celoj Dalmaciji svi Hrvati a i dobar deo Srba je navijao za Hajduk, to je nešto što potiče još od pre rata, stvar je lokalpatriotizma, koji je u Dalmatinaca izrazit, a i realno, Hajduk je bio uspešan klub i kroz istoriju je uglavnom igrao atraktivan i lep fudbal... Već malo dalje, u Lici, zapadnoj Hercegovini, Imotskoj krajini i Primorju, Hrvati više navijaju za Dinamo (kao simbol hrvatstva) ili za lokalne klubove (npr. Rijeka ili Velež). Srbi van Srbije su generalno navijali za Crvenu Zvezdu, isto zbog indentifikacije sa srpstvom ali naravno i zbog igara i rezultata.Što se Slavonije tiče, velik deo teritorije je kolonizovan posle Drugog svetskog rata i novi stanovnici su sa sobom doneli i svoja navijačka opredeljenja (Hrvati iz Posavine, Orašja, Dervente i Šokadije za Dinamo a Dalmatinci za Hajduk). Takođe, fudbal u Slavoniji nije bio posebno razvijen sve do druge polovine 70-tih a kada su lokalni klubovi Dinamo Vinkovci i Osijek počeli da ostvaruju malo bolje rezultate, imali su i vrlo dobru posetu. Ipak, i dan danas su tamo popularniji Hajduk i Dinamo.
Link to comment
Hvala na ispravkama - nisam znao da je Partizan zapravo pozvan u taj kup.Za ovu drugu ispravku, hmmm. Tamo gde je bilo mesovito drustvo neki klubovi su ipak bili nacionalno sklopljeni. Ti si naveo za Sarajevo ali isto je bilo u Vojvodini (NAK Novi Sad je bio madjarski klub a Vojvodina srpski a SAND iz Subotice mislim isto madjarski. Pod radnickim nisam mislio samo na radnicke nego na sve levo orijentisane (Velez, Sloboda u pocetku Gorki, itd). ZAK iz Subotice, ZAK iz Zrenjanina itd. Naravno da su gradjanski dominirali ali ne zato sto se radnicki nisu hteli da takmice nego sto nisu imali sredstava kao gradjanski.Naravno, kao zainteresovani laik koji krpi znanje odasvud ni malo ne pretendujem da sam u pravu. Zato i posecujem forume i ovakve teme.Pozdrav
Naravno da je bilo nacionalno sklopljenih klubova ali su oni bili više izuzetak nego pravilo. Svakako nijedan takav klub nije igrao u najvišem rangu takmičenja. Primera radi, 1939. godine je dogovorom ugašen JNS usled novonastale političke situacije oko stvaranja Banovine Hrvatske, pa su dogovorom zainteresovanih nastala 3 nova saveza: slovenački (SNZ), hrvatski (HNS) i srpski (SLS). Tada je svim klubovima u zemlji poslat dopis da se slobodno prijave za koji god savez žele jer će princip biti eksteritorijalan, tj. nacionalan. Iako se smatralo da će nastati haos, samo su se SAŠK iz Sarajeva i Bačka iz Subotice prijavili za HNS a Bata Borovo za SLS. - izvor arhiv Ministarstvo fizičkog vaspitanja naroda KJ.Šta ja znam, prvo definicija levo orijentisanog u KJ je jedna slobodna umetnička forma. Uticaj KPJ i SKOJ na politički i društveni mejnstrim u toj državi je relativno mali, posebno u periodu kada je Obznana uzela maha (dakle od druge polovine 20-tih pa nadalje). Štaviše, tek je od 1929. SKOJ počeo više da radi u sportskim društvima, kada ih je rukovodstvo Komunističke omladinske internacionale upozorilo da treba da koriste mogućnost da deluju kroz legalne organizacije. Činjenica je da su svi levi klubovi delovali u okvirima većih društava: hor, dramska sekcija, higijenski kursevi i ostalo. Tačno je da se kuburilo sa novcem, ali opet su ti klubovi učestvovali npr. na radničkim sportskim igrama koje su organizovane i u zemlji i u inostranstvu. Sa druge strane, mnogi bi klubovi mogli da se okarakterišu kao esnafski, njih je bilo puno. Npr. železničarski, trgovački (recimo, beogradski klub Jedinstvo je bio skoro isključivo klub molera i bojadžija, a njegov osnivač i gazda Veca Čohadžić, moler, se čak vinuo jako visoko u rukovodeće vode fubalskog saveza pre i za vreme rata).
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...