Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

m'd', al' me mrzi. ;) salim te, postoji nekoliko, ozbiljnjih, propusta u gornjoj elaboracijikoje nemam zelje/volje da razjasnjavam.enjoy.
Aha, važi.
Link to comment
m'd', al' me mrzi. ;) salim te, postoji nekoliko, ozbiljnjih, propusta u gornjoj elaboracijikoje nemam zelje/volje da razjasnjavam.enjoy.
elaboracija? valjda je očigledno da je upitanju samo korišćenje slikovitih* pojmova da bi se opisalo kolika bi bila totalna energija hipotetičkog stabilnog broda koji se kreće sa 0.99999999c. oko 7000 puta veće od njegove mase tj. energije mirovanja.kako bi i kvantna bila zadovoljena, naš brodić ima masu nešto manju od 1GeV, kreće se brzinom od 0.99999999c u odnosu na posmatrača, tako da mu je ukupna energija oko 7000 GeV.

a možda se ja u stvari bavim modelom (tj. verujem u njega) postojanje stabilne (ajd' nek bude i majorana) čestice tj. broda sa masom mnogo većom od plankove čiji se par, koji se kreće sa 0.99999999c, dobija iz sudara druge dve masivne čestice čija je energija centra masa skoro 1031 GeV (2 puta 7000 kg)c2. naravno, imam i model kvante gravitacije koji sve ovo podržava + nove fundamentalne sile koje se javljaju na ovim energijama.

*slikovitih=da se dočara kolika je to energija, mogla sam da se izražavam i u jedinicama sijalica.

Link to comment
Samo se zanimam da konacno razjasnim neke stvari u glavi sto onaj Japanac i crnac stalno palamude na Discovery-u i slicnim kanalima.
Michio Kaku i Neil deGrasse Tyson?michiokaku.jpg i abou-tyson2.jpg@meiNema na čemu. ;)
Link to comment

Laguna je izdala neku TajsonovuTM knjigu, mislim Postanci ili Nastanci, prelistavao sam u knjizari, tema je nukleosinteza, nastanci galaksija, zvezde i slicne uglavnom prezvakane stvari.A sto se popularizatora tice meni je Sejgan i dalje neprevazidjen :( Bas razmisljam da odgledam ovih dana Cosmos po stoti put (ali nikad ne dosadi).

Link to comment
Laguna je izdala neku TajsonovuTM knjigu, mislim Postanci ili Nastanci, prelistavao sam u knjizari, tema je nukleosinteza, nastanci galaksija, zvezde i slicne uglavnom prezvakane stvari.
Da, zove se "Nastanci". Popularizatori nauke se i ne trebaju baviti cutting edge stvarima. Njihova uloga je da zagolicaju maštu i interesovanje te usmere ljude na podrobnije izučavanje. Inace, Neil deGrasse Tyson je poznat kao čovek koji je ubio Pluton:http://www.youtube.com/watch?v=ztLZcvtVIo4
A sto se popularizatora tice meni je Sejgan i dalje neprevazidjen :(.
Slažem se u potpunosti.
Link to comment

Evo zašto su zime hladnije danas a taj trend će se nastaviti po svoj prilici...

Low solar activity link to cold UK wintersBy Mark KinverScience and environment reporter, BBC NewsThe UK and continental Europe could be gripped by more frequent cold winters in the future as a result of low solar activity, say researchers.BBC
Edited by Jolly Roger
Link to comment

Evo dobre vesti, ovo će nam omogućiti da zavirimo najdalje u prošlost:

Započelo radio mapiranje svemiraSustav radioteleskopa LOFAR (LOw Frequency Array) iniciran od strane Nizozemskih znanstvenika a zatim prihvaćen u nekoliko Europskih zemalja započeo je mapiranje svemira dok je još bio beba. Skeniranje neba na području veoma kratkih radio-valova gotovo je neistraženo područje, a astronomi se nadaju kako će dobiti odgovore na pitanja vezana uz rođenje prvih zvijezda i galaktika ali i mogućnosti radio-komunikacija vanzemaljskih civilizacija! Po prvi puta imati ćemo priliku vidjeti svemir u ovom dijelu elektromagnetskog spektra u trenucima kada je bio star manje od 500.000 godina što bi u ljudskom životu bio ekvivalent bebe od tek kojih desetak sati po rođenju!
&Predivne slike sa legendarnog boston.com/bigpicture:Journeys to the International Space Station
Link to comment
LOFAR (LOw Frequency Array)
Skeniranje neba na području veoma kratkih radio-valova gotovo je neistraženo područje
Нека ми неко објасни: како су то таласи кратки кад су фреквенције ниске?
Link to comment
Нека ми неко објасни: како су то таласи кратки кад су фреквенције ниске?
Ћути, у Политици (ваљда) једном изашао путописни чланак, Беееееее92 пренео, о једном Србијанцу и његовом животу на Тајланду. Елем, тај Србијанац, дипломац једног од приватних беге универзитета ти тврди да се та земља налази испод Гринича, па је због тога тамо стално лето...
Link to comment
Нека ми неко објасни: како су то таласи кратки кад су фреквенције ниске?
:D zavisi od referentnog sistemafrekvencije su niske u odnosu na frekvencije gde astronomski teleskopi imaju dobru rezoluciju.pa će ovaj LOFAR, valjda biti značajan kao proboj ka preciznom skeniranju neba na 10-90 MHz i 110-250 MHz (bolja rezolucija i veća senzitivnost u odnosu na postojeće radio teleskope na ovim frekvencijama).ova dva opsega frekvencija, spadaju pak u visokofrekventi tj. kratko-talasni deo radio spektra. tako da možda novinar sedi u referentnom sistemu opšteg radio spektra, a lofarovci u astronomskom.
Link to comment

I ja slično kapiram kao mei šta je pisac hteo da kaže. Dakle, LOFAR podiže osetljivost i preciznost astronomskih osmatranja na frekvencijama ispod(below) 250 MHz (opseg je od 10-240 MHz). Kratki talasi imaju opseg od 3–30 MHz. E sad, kad se sve to trapavo pokuša da se međusobno poveže i natrpa u rečenicu-dve teksta, tada dolazi do ovakvih stvari.I da ne bude zabune ovo treba još jednom naglasiti:visokofrekventi = kratko-talasni deo radio spektra

Edited by Jolly Roger
Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...