Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Donna Tartt - The Secret History
je fenomenalna knjiga. Ne samo što je vrhunski page turner, nego vivisecira osećanja krivice i kajanja tako da u jednom trenutku počneš da se preznojavaš. Kakav Zločin i kazna, kakvi bakrači... This is the stuff. Edit: iskopala da je prevedena na srpski kao Tajna istorija, u izdanju Lagune. Edited by maxivida
Link to comment
balkan: kratka istorija - mark mazowervolim da citam knjige koje se bave demistifikacijom otomanskog doba na balkanu, narocito njegovog raspleta u danasnje male, nacionalisticke drzavice. mazower je profesor na columbia university cije bi poimanje istorije trebalo uvrstiti u skolske udzbenike u srbiji, ako nista drugo kao prevenciju preterano ozbiljnog shvatanja nas samih, ali i kao svest o tome kakav je put srpska drzava uradila u faktickih malo vise od stotinak godina svog modernog postojanja.
mazower je sjajan! procitala ... dalje, maria todorova "imagining the balkanas" gde u posveti pise "to my parents from whom i learned to love the balkans without the need to be proud or ashamed of them"dennis p. hupchick je napisao "the balkans" sto se koristi kao silver bibel na univerzitetu ovde. dodje mu ko required reading ...
Link to comment

dva izdanja. i bila proletos u beogradu.na nju mi se nekako tematski nadovezuje (ne i poklapa, jer je u prvom slucaju preovladjujuca istoricarska i pomalo antropoloska perspektiva, a u drugom knjizevno-istorijska) "izmisljanje ruritanije" vesne goldsvorti.u duetu su mi zaokruzile sliku.poz

Link to comment
Divna knjiga. Smešna i dirljiva.
E, pročitala sam, i jeste :)Moraću da potražim i tu drugu koju pominjete, nema veze i ako nije ovako dobra.Inače u celoj stvari samo mi je jedan detaljčić zasmetao, naimePOTENCIJALNI SPOJLER:ono dok je klinac čekao da uđe u metro u Londonu pa lunjao po stanici i lovio miša i nikako da uđe u voz i nikako, a onda najednom kao e oće, mi je predugo trajalo i nije baš bilo ni ubedljivo a ni potrebno
Link to comment
je fenomenalna knjiga. Ne samo što je vrhunski page turner, nego vivisecira osećanja krivice i kajanja tako da u jednom trenutku počneš da se preznojavaš. Kakav Zločin i kazna, kakvi bakrači... This is the stuff. Edit: iskopala da je prevedena na srpski kao Tajna istorija, u izdanju Lagune.
Nadam se da se šališ, inače je ovo boldovano skoro za bisere. Jeste page turner i vrlo dobro napisana knjiga (uživao sam čitajući je), ali ništa novo, a još manje spektakularno. "Zločin i kazna" je i dalje neuporedivo dublja i još uvek aktuelna knjiga, bez obzira na vek i po od publikacije.P.S. Za ljubitelej intriga, višeslojne radnje koja se korak po korak otkriva, likova koji imaju tajne živote, misterioznih društava i motiva, od srca preporučujem "Aleksandrijski kvartet" Lawrence'a Durrell-a.Tri od četiri knjige opisuju iste događaje, i svaka je novo otkrovenje. Tek četvrta je vremenski pomerena.Po mogućnosti, čitati na engleskom, jer je Durrellov engleski predivan. Od ljubavnih zapleta do špijunaže, začinjeno sa mnogo psihologije, filozofije i razmišljanja o umetnosti, pogotovo pisanju --- a celina od četiri knjige zapravo predstavlja mali prostorno vremenski dijagram --- tri prostorne i jednu vremensku osu. Edited by Yossarian
Link to comment
Mala hiperbola tu i tamo da razbije monotoniju, sto da ne? :-)Procitao sam Tajnu istoriju proletos i nisam se usudio da prijavim recenziju, iz obzira prema dragoj osobi O:-) Preskocicu i ovog puta.
izgleda da ces kad - tad morati da iskopas rupu i viknes nesto omalavazavajuce u nju :rolleyes:tajna istorija je za mene pre svega knjiga atmosfere, elegancije i nestandardnih emocija. ako joj i priznamo izvesnu tinejdzersku pretencioznost, cini mi se da je u ovom slucaju to kvalitet koji je cini jos samo privlacnijom, bar za odredjeni deo citalaca. ako nista, mene je, kroz jednu neocekivanu fasciniranost, vratila u vreme prvih mladalackih susreta sa, recimo, hamsunom, ili nekim od onih zivopisno bezrazlozno suicidalnih rusa.zapocela preljubnike vide ognjenovic ? moram da priznam da me njen precizan, kristalno cist i skoro egzibicionisticki doteran stil pomalo iritira. ipak, nastavljam.
Link to comment
...P.S. Za ljubitelej intriga, višeslojne radnje koja se korak po korak otkriva, likova koji imaju tajne živote, misterioznih društava i motiva, od srca preporučujem "Aleksandrijski kvartet" Lawrence'a Durrell-a.Tri od četiri knjige opisuju iste događaje, i svaka je novo otkrovenje. Tek četvrta je vremenski pomerena.Po mogućnosti, čitati na engleskom, jer je Durrellov engleski predivan. Od ljubavnih zapleta do špijunaže, začinjeno sa mnogo psihologije, filozofije i razmišljanja o umetnosti, pogotovo pisanju --- a celina od četiri knjige zapravo predstavlja mali prostorno vremenski dijagram --- tri prostorne i jednu vremensku osu.
uvek tu da potpishem. to znachi da je doshlo vreme za tradicionalno godishnje chitanje :D
Link to comment

Glede Tajne istorije - ne šalim se uopšte. Iako smatram da je Zločin i kazna sjajan roman, nemam idolopoklonički stav ni prema šekspiru, a kamoli Dostojevskom. Priča o Raskoljnikovu i babi says nothing to me about my life, što bi rekao S.P. Morrissey. Činjenica je da Tajna istorija, s druge strane, ispunjava taj uslov, pa mi je lakše da previdim neke njene mane kojih sam dobro svesna (a koje je možda čine još privlačnijom, kao što je primetila Alexia). Valjda svi imamo različite prioritete u očekivanjima kada se laćamo nekog književnog dela. Ili bi barem tako trebalo da bude. Mislim da bi ceo ovaj pdf izgubio smisao kad bismo uspeli (ili uopšte, težili tome) da postignemo konsenzus oko toga šta je smešno a šta ozbiljno.

Link to comment
Nadam se da cu uskoro imati vise vremena za aktivnije ucesce uz najavu jednog sveobuhvatnog hladnoratovskog obracuna americke i ruske knjizevnosti.
je l' mogu odmah da se prijavim da budem dzoni kohran za americku stranu? :D a honorar da mi bude jedan topik samo za prezreni palp i da smem da vredjam protivnike.moja slovenska dusa potpuno izumrla u pokusajima da se ukrcam na voz te nove ruske literarne perestrojke. nikako mi ne ide a probala i zanr, i umetnost, i putopise. i ne vredi.now playing: "time of the rebels", matthew collin.nas metju nanovo kopa po srpskim brendovima, ovaj put otpor i sirenje slobodne misli po svetu. zanimljivo je i onako dosta rebelovsko-levicarski, a istovremeno potkovano i istrazeno do koske. preporuka iako nisam zavrsila.a sa police mi se smeska the road cormaca mccarthija, sigurno najzapostavljenijeg genija od preko okeana. nadam se da braca koen nece izdati i da ce no country for old men biti filmcina i kormaku doneti brdo love da na miru uziva u kohibama i burbonu.
Link to comment

On Beauty - Zadie Smith. Kritika je malčice zapljunu u vreme objavljivanja, mada je kasnije roman dobio nagradu Orindž. Morala sam lično da se uverim s obzirom na to da je njen prvenac (White Teeth) obećavao, iako na kraju nije uspela da se izbori sa pričom. No, stil mi se dopao, a taj faux pas sam pripisala njenim nežnim godinama. Zasad, verno "rimejkuje" Forsterov Howard's End, što je prilično hrabar potez, možda čak i pretenciozan.

Link to comment

Danas naletela na extended sajamski popust u Prosveti, Platou i Laguni, pa upazarila:

  • "Manola" - Margaret Macantini
  • "Peto dete" - Doris Lesing
  • "Tajna Istorija" - Dona Tart (nicim izazvano utripovala da je u pitanju neka hard core njuejdzstina, pa sam je zaobilazila u sirokom luku bez da sam bacila pogled na knjigu, na prvo listanje vidim da sam bila u krivu makar po jednom pitanju, bash zgodno sto je skoro bila diskusija ovde, pa me je inspirisala da ipak checkiram o cemu se tu radi)
  • "Koza Nostra - Istorija sicilijanske mafije" - Dzon Diki (na prvi pogled ostavlja utisak solidnog dokumentarno - istoriografskog stiva, opet, videcu koliko je autor temeljan i objektivan)

Edited by apotekarica
Link to comment
Ja cu lagano da se namerachim na Bibliju. Ateista sam al bas me zanima o cemu se tu radi... wink.gif Pocinjala sam do sada nekih 5-6 puta sa citanjem, al nisam daleko odmakla.
Isto. Isto i ovo drugo. Pogubis se kod onih "porodicnih stabala". :rolf:
Link to comment

"Kratka istorija sveta za mlade"-Ernst H. GombrihIz istorije imam crne rupe u pamcenju, pa nije lose da se podsetim malo.Knjiga je napisana 1935. za decu, svarljiva je samo onima koji su bezali sa istorije manje vise celog skolovanja.

Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...