Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

On 24. 2. 2024. at 10:35, goofs said:

2TB SSD :ohmy: čemu to? Mislim, ok, kapiram da je office money, ali...ima li to ikakvu funkcionalnu pogodnost?

 

On 24. 2. 2024. at 10:41, napadaj said:

Veličina današnjih igara je gotovo takva da sa 10-15 instaliranih možeš da napuniš 1TB. Teško da ću ikada imati toliko instaliranih igara odjednom, ali nije to toliko koliko se čini na prvi pogled, kad se vidi kolike su instalacije.

 

 

Krenula spring sale na Steamu, pa sam uzeo sad NBA2K, RDR2 i Forzu 5. Samo te tri igre zajedno imaju preko 400gb. :D

Link to comment

Јел има неко да препоручи добар мултифукционални скенер штампач за малу канцеларију. 
Црно бели ласер са двоструким скеном и фидером за папир. 

 

Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Јел има неко да препоручи добар мултифукционални скенер штампач за малу канцеларију. 
Црно бели ласер са двоструким скеном и фидером за папир. 

 

Mislim da moja žena ima ovaj u knacu

 

https://www.hp.com/rs-sr/products/printers/product-details/38347999

 

radi ok...

Edited by radisa
  • Hvala 1
Link to comment
On 19. 3. 2024. at 21:49, Hamlet Strašni said:

Јел има неко да препоручи добар мултифукционални скенер штампач за малу канцеларију. 
Црно бели ласер са двоструким скеном и фидером за папир. 

 

 

Što ne rentiraš nešto? Rentiranje ozbiljnih uređaja je recimo 50 evra mesečno, sa sve njihovim tonerom i održavanjem.

Link to comment
On 19. 3. 2024. at 21:49, Hamlet Strašni said:

Јел има неко да препоручи добар мултифукционални скенер штампач за малу канцеларију. 
Црно бели ласер са двоструким скеном и фидером за папир. 

 

https://www.computers.rs/artikal/kyocera-ecosys-m2040dn-multifunkcijski-uredjaj

 

jesu toneri skuplji, ali rade kao zmaj i u krajnjem obracunu se isplate i te kako

Edited by zmanic
Link to comment

Ajde čisto pro forme da pitam ovde.

Strana firma u kojoj radi drugarova žena treba da nabavi tri neka predrkana kompjutera za bog te pita šta i iz centrale su im poslali minimalnu specifikaciju u kojoj se navodi Xeon 8-core, 128GB rama, 1TB Nvme SSD i Nvidia grafa od minimum 20GB memorije.

Ja reko ajde nije problem, kontam može da se sklopi po standardnom principu i onda izvalim da bar po internetu te Xeone maltene niko ovde ne prodaje. Pogledao sam malo i ove brand name varijante ali sve što sam izbunario je poprilično slabije, ili su quad core ili ima manje rama ili je grafika slabija/nema je uopšte. Pojma nemam zašto baš Xeon ali pretpostavljam da postoji neki razlog.

U suštini, ima li neke šanse da se to ikako ovde lokalno izvede ili da jave da prosto ne može pa nek se snalaze nekako?

Edited by Deco
Link to comment

To 8 core CPU Xeon je verovatno zbog ovih 128GB RAM.

Lici naneku mocnu graf. stanicu. 

Verovatno je dual Xeon maticna pozeljna.

Potrazi kod Dell zastupnika.

 

ovako nešto:

https://www.dell.com/en-sg/shop/cty/pdp/spd/precision-t7910-workstation

 

https://i.dell.com/sites/doccontent/shared-content/data-sheets/en/Documents/Dell-Precision-Tower-7000-Series-7910-Spec-Sheet.pdf

Edited by zmanic
Link to comment

Xeon je procesor koji se koristi za servere za datacentre, one na kojima se vrte desetine virtualni masina na kojima rade kompanijske aplikacije. Zato ih slabo ima u gejmerskim konfiguracijama, jednostavno nikome ne treba tako jak procesor. Imas rack i tower servere, tebi bi ovi drugi verovatno vise odgovarali, mada realno mozes i rack server da stavis i van racka. 

 

Kod nas su glavni distributeri za te servere Dell, HPE i Lenovo. Mislim da je HPE bio najjeftiniji, bar ranije. No, ti kao mali kupac ces verovatno platiti mnogo vise nego velike firme za koje prave ozbiljne popuste. Mozda ipak vredi popricati sa centralom dal im zaista treba Xeon?

Link to comment

Aha znači da cimaju lokalni ogranak Della, HPa ili ko već sve proizvodi te radne stanice pa da probaju preko njih to da nabave? Dobro, to ću da im javim pa nek se zazjavaju dalje a nek mene cimnu eventualno kad dođe do konfigurisanja. Hvala.

Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Xeon je procesor koji se koristi za servere za datacentre, one na kojima se vrte desetine virtualni masina na kojima rade kompanijske aplikacije. Zato ih slabo ima u gejmerskim konfiguracijama, jednostavno nikome ne treba tako jak procesor. Imas rack i tower servere, tebi bi ovi drugi verovatno vise odgovarali, mada realno mozes i rack server da stavis i van racka. 

 

Kod nas su glavni distributeri za te servere Dell, HPE i Lenovo. Mislim da je HPE bio najjeftiniji, bar ranije. No, ti kao mali kupac ces verovatno platiti mnogo vise nego velike firme za koje prave ozbiljne popuste. Mozda ipak vredi popricati sa centralom dal im zaista treba Xeon?

 

Ma nemam ja šta tu da se petljam, mene se u suštini ne tiče koliko će to da košta. Moje je bilo samo da po prijateljskoj liniji utvrdim kako i da li to može da se izvede. Ako uspe uopšte dobiće predračun pa nek procene u centrali da li im se isplati. Ja sam se mislio eventualno da sklopim neko divljaštvo tipa i9+RTX 4090 čisto da se ponudi tamo kao alternativa koja može da se ovde dobije bez cimanja i brzo, ali pretpostavljam da znaju zašto baš hoće Xeon. Hvala svakako.

Link to comment

Da sam u prethodnoj firmi, mogao bi da ti prodam HPE konfiguraciju, bili smo biznis partneri :D Inace obicno to funkcionise tako sto npr. HPE ima jednog ili vise distributera za zemlju a onda oni nekoliko partnera i na kraju kupac kupuje od partnera. Dok se svi ugrade, ode cena u nebo. 

 

Ako je firma velika korporacija i ima standard (tipa da se kupuje samo Dell) onda mozda vec imaju neki globalni ugovor preko koga mozete da lakse i jeftinije dobijete sve sto vam treba. 

 

Da dodam da te konfiguracije pravi i Supermicro i znam da su oni uvek bili najjeftiniji ali nigde ih nisam video pa ne znam kakav je kvalitet.

 

Takodje, ako se vec bahatite, uzmite bar dva SSD-a, da ako jedan crkne ne izgubite podatke niti da rad trpi.

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Da sam u prethodnoj firmi, mogao bi da ti prodam HPE konfiguraciju, bili smo biznis partneri :D Inace obicno to funkcionise tako sto npr. HPE ima jednog ili vise distributera za zemlju a onda oni nekoliko partnera i na kraju kupac kupuje od partnera. Dok se svi ugrade, ode cena u nebo. 

 

Ako je firma velika korporacija i ima standard (tipa da se kupuje samo Dell) onda mozda vec imaju neki globalni ugovor preko koga mozete da lakse i jeftinije dobijete sve sto vam treba. 

 

Da dodam da te konfiguracije pravi i Supermicro i znam da su oni uvek bili najjeftiniji ali nigde ih nisam video pa ne znam kakav je kvalitet.

 

Takodje, ako se vec bahatite, uzmite bar dva SSD-a, da ako jedan crkne ne izgubite podatke niti da rad trpi.

 

Ne bahatimo se, pošto ja uopšte nikakve veze sa tom firmom nemam. :)

Cima me žena najboljeg drugara po logici da mene zovu kad god treba da se kupi neki laptop/desktop i slično pa ajde onda i ovo. Mada je to za dupli SSD dobra ideja, rekoh ionako da ako već nema niko u ogranku ko se iole razume kad eventualno dođe do konfigurisanja jave meni da im to odradim. Inače te specifikacije koje su dobili su minimum requirements.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...