Jump to content
IGNORED

Kolumna Ivana Ergića


Töölönlahti

Recommended Posts

Ivan Ergić je u poslednje vreme objavio nekoliko tekstova u Politici, a poslednja dva su imho nadprosečno dobri:- juče: Депресија и друштво- danas: Такмичарско друштво елиминише неприлагодљивеDve ozbiljne teme, spregu velikog broja problema, sveprisutnih u današnjem globalnom društvu, objasnio je pretežno kroz prizmu profesionalnog sporta. Nikad nisam video ovako detaljno, predano i emotivno elaborirane tekstove tog tipa, pa još iz office-a jednog fudbalera.---Ako vas je ovo zainteresovalo, evo još par starih tekstova:Фудбал као мушка ствар„Фудбалски сан” као производ класне дискриминацијеФудбал као ријалити шоуПожељан је убилачки инстиктПрофесионализација заувек раздвојила спортисте и навијаче
Link to comment
  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    9

  • bergasa19

    9

  • DarkAttraktor

    7

  • teacher

    6

Pravi naslednik Ducija Simonovica.
Nadam se da ovo nisi napisao u pezorativnom smislu, imajuci u vidu gde je sve nesrecni Duci zalutao u razmisljanjima o raznim zaverama. Ovi Ergicevi tekstovi su veoma zanimljivi, narocito zato sto dolaze od coveka koji je veci deo svog seniorskog zivota proveo kao fudbalski profesionalac, dakle ima insajderski potencijal kad su ovakve teme u pitanju. Ni u jednom od ovih tekstova nisam primetio nikakvu paranoju, niti nekakve teorije zavere i slicno. Covek pise iz ugla nekog ko je u svlacionicama, na treninzima ili u hotelu izmedju utaimica bio na mestu sa kojeg je mogao da prisustvuje slamanju onih koji "nisu dovoljno dobri", kao sto je slucaj ovog nesrecnog nemackog golmana i vrlo je pozvan da o tome diskutuje.Na stranu neverovatna nacitanost i sposobnost refleksije za jednog fudbalskog profesionalca. Verujem da ogromna vecina nasih fudbalera ne bi umela ni da procita ovo sto je napisao, a kamoli da razume sta je napisao.
Link to comment

Covek pise kolumne vec duze vreme i od pocetka sam bio zapanjen koliko njihovom sadrzajnoscu, odlicnom poznavanju tema o kojima pise, toliko i pismenoscu coveka koji se nije skolovao na maternjem jeziku. Kroz tekstove se oseca dekadentan sarm levice ali sa jako puno mere i ukusa, posebno zato sto ne izlazi van zona koje analizira.Svakako najzanimljiviji u gami Politikinih komentatora, a svetlosnu godinu daleko od svih u sportskoj redakciji.

Link to comment

pametan deckic ali posle dve kolumne imas utisak kao da si ih sve vec procitao. U principu vrti jedno te isto razmisljanje samo na razlicitim temama - surovi liberalni kapitalizam i nedostatak ljudskosti u njemu.

Link to comment
pametan deckic ali posle dve kolumne imas utisak kao da si ih sve vec procitao. U principu vrti jedno te isto razmisljanje samo na razlicitim temama - surovi liberalni kapitalizam i nedostatak ljudskosti u njemu.
i meni je ovo palo na pamet. ispravno primećuješ. no, ono što je ovde važno je da se ne radi o nekom piskaralu iz nekog instituta za istraživanje ruda i gubljenje vremena, već o liku koji je napravio solidnu fudbalsku karijeru. utoliko su njegove konstatacije značajnije. čovek je osveženje u fudbalskom svetu. ne samo zbog toga što se razlikuje od mnogih "šta da kažem, presrećan sam, lopta je okrugla" nepismenih fudbalera, već je i sadržina njegovih kolumni dobar razlog da se svi zapitamo koliko želimo da učestvujemo u tim sranjima vezanim za savremeni fudbal.
Link to comment
i meni je ovo palo na pamet. ispravno primećuješ. no, ono što je ovde važno je da se ne radi o nekom piskaralu iz nekog instituta za istraživanje ruda i gubljenje vremena, već o liku koji je napravio solidnu fudbalsku karijeru. utoliko su njegove konstatacije značajnije. čovek je osveženje u fudbalskom svetu. ne samo zbog toga što se razlikuje od mnogih "šta da kažem, presrećan sam, lopta je okrugla" nepismenih fudbalera, već je i sadržina njegovih kolumni dobar razlog da se svi zapitamo koliko želimo da učestvujemo u tim sranjima vezanim za savremeni fudbal.
Pa da, ali ergica citamo iz istog razloga zasto gledamo savremeni fudbal. Ti uvek imas alternativu, onaj navijacki tim MU gde fudbaleri idu posle tekme na pivo sa navijacima a ne pravac u llamborghini pa ka svojim hacijendama. Medjutim svi cemo gledati ligu sampiona jer je to najbolji iako mozda ne najsportskiji fudbal. Tako citamo i ergica ne zato sto smatramo da su mu ideje najispravnije vec zato sto moze najbolje da ih argumentuje. U svakom slucaju podrzavam ga, samo mi je ovo zapalo za oko.
Link to comment
Tako citamo i ergica ne zato sto smatramo da su mu ideje najispravnije vec zato sto moze najbolje da ih argumentuje. U svakom slucaju podrzavam ga, samo mi je ovo zapalo za oko.
Potpuno tacno - ako on ne zna, onda ko zna?Mada, iskreno, ja vec evo sedmu godinu razmisljam o jednoj staroj Ducijevoj recenici(ma koliko ga pregazilo vreme a bogami i neka njegova nedela). Pred finale u Indianapolisu 2002., uzdrhtala voditeljka ga pita - Gospodine Simonovicu, sta mislite, ko ce dobiti danas? - 'Ali draga gospodjo...to uopste nije vazno...'Ergic je analiticniji, zreliji, nezavisniji i prosto u svakom smislu ne zasluzuje poredjenje sa tom ispusenom mustiklom, ali, eto, ume levicarenje nekad da me zamisli...draga gospodjo...to uopste nije vazno...
Link to comment

momce ima prilicno ispravne stavove.jes da vrti par referenci koje samim tim pocinju da deluju smesno i naivno, al za razliku od dobrog dela novinara i kolumnista, i jedne nase bivse saborke odtamo, doktorice psihologije kuracpalac, izmedju ostalih, ume vrlo cesto da ne omasi poentu.

Link to comment
Све могућности и способности човека нису ни мушке ни женске, већ пре свега људске и комплементарне, и то мора да буде јасно како рођеним шовинистима и конзервативцима тако и неким екстремним струјама феминизма које сматрају да је бити жена узвишеније него бити мушкарац. Док се ово не схвати, кроз данашње друштвене парадигме разум ће се развијати као најгора врста рационалности, а то је прорачунатост и лукавштина, док ће на другој страни емотивни регистар чинити завист, презир, озлојеђеност.
Meni je simpatican s aspekta ove golcine sa 30m.
Link to comment
Mada, iskreno, ja vec evo sedmu godinu razmisljam o jednoj staroj Ducijevoj recenici(ma koliko ga pregazilo vreme a bogami i neka njegova nedela). Pred finale u Indianapolisu 2002., uzdrhtala voditeljka ga pita - Gospodine Simonovicu, sta mislite, ko ce dobiti danas? - 'Ali draga gospodjo...to uopste nije vazno...'
Sjajno :)Po meni, Duci se sjajno navigira kroz vode neposredno bliske sportu, al kad krene sa anarhoprimitivzmom i NWO paranoidnim baljezgarijama.. smuci se coveku.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...